Успяхме да спрем заразата от коронавирус в община Сунгурларе с дисциплина
Бюджетът ни беше натоварен с допълнителен разход от около 70 хил. лв. за справяне със ситуацията, но за нас е важен опазването здравето на жителите на общината
Сунгурларе бе сред общините в Бургаска област с доказан пациент на коронавирус. 52-годишният пациент от с. Манолич отдавна е изписан от болница, а обстановката в общината вече е по-спокойна и се връща към нормалния ритъм на живот. Какви мерки обаче предприе администрацията, за да предотврати разпространението на заразата, как подпомогна бизнеса и жителите на населените места - отговаря в интервю за Флагман.бг кметът д-р Георги Кенов:
- Г-н Кенов, какъв е дефицитът в бюджета на община Сунгурларе за тази година след кризата, която предизвика пандемията от коронавирус?
- От началото на извънредното положение, обявено през месец март, Община Сунгурларе направи многократно цялостна дезинфекция с почистващ препарат на всички улици във всички населени места, обществени сгради, магазини, паркове, бизнес помещения с обществен достъп, аптеки, банки и административни сгради. Осигурихме маски, ръкавици, шлемове, очила и почистващи средства за населените места и магазините - както за служители, така и за клиенти. Всички тези материали и консумативи струваха на Общината близо 70 хиляди лева. Бюджетът беше натоварен с този допълнителен разход поради въведените мерки за ограничаване на разпространението от коронавируса.
- Каква е обстановката към този момент в Сунгурларе? Готови ли са детските градини да отворят врати за малчуганите?
- Към този момент обстановката в общината е спокойна. Напрежение няма и ежедневието вече се връща в нормалния ритъм на живот. На основание заповед на министъра на здравеопазването вече можем да подготвим отварянето на детските градини. В процес на подготовка сме за стартирането им на 1 юни, когато се очаква да бъдат отворени. За детските градини ще осигурим дезинфектанти, маски, ръкавици и почистващи препарати, необходими за здравето на нашите деца. Предприели сме всички мерки за спазването на изискванията от Министерство на здравеопазването. Имах среща с всички директори на детски градини в общината, за да направим организация на процеса по отварянето им на 1 юни. При влизане в детските градини ще има филтър за проверка на температурата и предварително попълнена декларация от родител, че са наясно с новите разпоредби.
- Какви мерки предприе община Сунгурларе за ограничаването на разпространението на коронавируса?
- Сформирахме оперативен общински щаб начело с мен и всички кметове на малки населени места, заедно с медицински специалисти и РЗИ. Стриктно спазвахме всички правила и следяхме ежедневно ситуацията в региона. Направихме здравна превенция в районите с ромско население и при хора в неравностойно положение. По време на извънредното положение обявихме горещ телефон за връзка с общинския кризисен щаб и връзка с обслужване на възрастни хора и хора под карантина за закупуването на продукти и лекарства от първа необходимост. Жителите на община Сунгурларе проявиха дисциплинираност и спазваха правилата. Единични случаи имахме за съставяне на глоби за неспазване правилата за носене на маски.
Искам да благодаря на моите заместник-кметове Тодорка Павлева, Гергана Желязкова и Димитър Гавазов за огромната помощ и адекватните реакции в ситуацията на криза. Благодаря на всички служители в общинската администрация, които се отзоваха и денонощно бяха на разположение за нуждите на гражданите. Благодаря на полицаите, които също помагаха за спазването на реда в общината.
Раздадохме безплатни предпазни средства и консумативи по всички кметства на населени места в общината.
- Увеличи ли се безработицата в общината заради пандемията?
- Да, за съжаление, голяма част от бизнеса затвори и това затрудни гражданите в тази извънредна ситуация. Голяма благодарност към Български червен кръст-Бургас, който помогна на над 500 души с хранителни пакети. Още един нов транш се очаква в следващите дни за подкрепа на най-възрастните и уязвими хора в общината. Домашният социален патронаж работи и ще се опитаме да компенсираме с още персонал, за да можем да обслужим гражданите.
- Трябва ли държавата да помогне на малките общини като вашата, за да излезе от тежката ситуация?
- Като лекар за мен в първите дни, когато научих за заразените в България и имайки в предвид бързото разпространение на коронавируса и хилядите жертви на пандемията, разбира се, че беше стресиращо и притеснително. Това е един голям стрес за обществото, защо ние сме свикнали на социална ангажираност, а сега трябва да живеем в социална дистанция. Благодарение на това, което направихме всички заедно - ежеседмичните срещи на кметовете в Областната администрация в Бургас и обмяната на опит между градовете ни даде основата, за да се справяме във възникналата ситуация и да изградим тясна взаимовръзка за бърза реакция.
- Доста от жителите на общината, които през последните години бяха в чужбина, се завърнаха, може ли бизнесът да им осигури някакво препитание, за да останат те по родните места?
- Единични случаи споделят с мен, че още не са решили дали ще се върнат в чужбина поради ограниченията. Ние сме достойни членове на европейското семейство и не е имало проблем наши граждани на общината да работят извън България и същевременно да се грижат за семействата си тук.
- Въпреки пандемията, администрацията работи и вече по планувани проекти. Кои от тях ще се реализират през тази година?
- Работим по идеята да създадем младежки център за спорт и туризъм, да направим канализация в Сунгурларе и нова водопроводна мрежа по селата. Искаме да обновим детските градини и да изградим зона за отдих в парк „Ичмята“. Аз и моят екип имаме много идеи за развитие на нашата община.