Доц. д-р Галин Николов: Популацията на бялата мида е в опасност, без нея ще настъпи екокатастрофа в Черно море
Надявам се рибарите да разберат, че ситуацията не е приумица, а застрашава препитанието им в дългосрочен план, каза университетският преподавател и ръководител на риболовната агенция
Популацията на бялата мида е в опасност, а без нея ще настъпи екокатастрофа в Черно море. Това е причината да бъде забранен уловът й за следващите три месеца, обясни пред Флагман.бг доц.д-р Галин Николов, изпълнителен директор на ИАРА и университетски преподавател във факултет „Биология и аквакултури“ към Тракийския университет в Стара Загора.
„Учените са на мнение, че такава забрана трябва да има за период между 3 месеца и година. Приложили сме консервативният вариант. Не знам дали сте наясно с биологията на бялата мида и какъв фактор е тя за Черно море. В момента сероводородът в него е под 100 метра. Ако тя изчезне той ще се повиши под един метър. Бялата мида пречиства морето, ако нея я няма – няма да има цаца. От там по хранителната верига няма да има нито калкан, нито нищо. И тези хора, които са отвън тогава няма да дойдат да протестират, че не могат да ловят бяла мида. Те ще дойдат и ще настояват за друг вид прехрана“, каза доц.д-р Галин Николов.
Той уточни, че влиза в положение на рибарите, които в последните два месеца не са ловили бяла мида, поради коронавируса, знае, че положението им не е добро, но ги призовава за търпение, за да съхранят екосистемата на Черно море.
Бургаските рибари: Ако не ни позволят улова на бяла мида – отиваме под прозореца на Бойко Борисов
„Морето е на всички. Не само на тези хора, които днес протестираха. Ние заставаме до тях, искаме да защитим интереса им, но трябва да видим и какви ще са последиците“, допълни доц.д-р Галин Николов.
Изп.директор на ИАРА уточни, че забраната се прилагала на база на предложение от сектора – от компанията „БГ Фиш“, която по официални данни добива и обработва над 90 % от бялата мида в България. Обезпокоени те алармирали, че намалява улова и популацията е в опасност. Направен е внимателен анализ и са предприети мерки.
„Трябва да гледаме не ден за ден, а в перспектива. Ако ние по някакъв начин изчерпаме ресурса, ще пострада целият сектор. В момента стартираме изследване по програма „Морско дело и рибарство“, което ще бъде извършено от Института по рибни ресурси във Варна. Те са единствените в България, които са правили подобни изследвания. Екосистемата в морето е затворена – всичко е свързано. Дали става въпрос за водорасли, риба или мида – това е една и съща екосистема и изследването е за всичко в морето. Но засега изследваме запаса на бяла мида – можем ли да я ловим и трябва ли да го правим? А ако излязат учените със становище, че запасът е нулев? Какво правим тогава? А в цял свят всички се съобразяват с учените. Аз също съм такъв и науката работи за бизнеса в цял свят“, завърши доц.д-р Галин Николов.
и след това се гълта цяло....