Откъде се взе новият коронавирус и какво знаем за него до момента
Продукт на лаборатория в Ухан или следствие на натурален процес – SARS-CoV-2 подложи целия свят на изпитание
Произходът на пандемията с новия коронавирус, която в последните месеци блокира целия свят, става все по-мистериозен с всеки изминал ден. САЩ и други съюзници в последните дни започнаха да обвиняват Китай, където бяха първоначалните случаи в края на декември, че е бил изцяло „непрозрачен“ в отразяването на произхода на заразата.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп в същото време излезе с информация, че „разузнаването е достигнало до закллючението, че вирусът може би е „избягал“ от лабораторията в Ухан“, която се намира на едва 300 метра от пазара, където бяха регистрирани първите случаи. Според учени обаче на този етап няма доказателства за това твърдение.
Какъв е проблемът с китайската версия?
Специфичен проблем на китайската версия за произхода на вируса е, че тя не се връзва с първоначалната епидемиология на заразата, нито с това, че първите случаи са били инцидентни и несвързани с пазара в Ухан, за който Пекин твърди, че е първоизточник на SARS-CoV-2. Ако тези хора не са бил инфектирани на пазара или посредством контакт с някой от там, критиците питат: Как се обясняват тези случаи?
Лабораториите в Ухан
До този момент две са биологичните лаборатории в Ухан, които са изучавали коронавирусите при прилепи, които са били подложени на съмнения за първоизточник. Първата е Уханския институт по вирусология – лаборатория от четвърто ниво. Втората е Уханския център по контрол на заболяванията – лаборатория от второ ниво, която се намира на по-малко от 200 метра от пазара и е складирала проби от различни коронавируси при прилепите.
Няколко са и хипотезите на този етап. Първата и най-откачена, е че учените в УИВ са експериментирали с коронавирус като са прибавяли генетични редици в техния геном, а вирусът е „избягал“ от там и заразил първите си жертви Втората версия е, че сигурността в тези две лаборатории е била на „ниско ниво“, което е довело до инцидентното разпространение на нов, открит в диви прилепи вирус.
Има ли доказателства, че SARS-CoV-2 е продукт на биоинженерство?
Според TheGuardian научния консенсус за това дали вирусът е продукт на биоенжинерство е, че не е. В писмо от проф. Кристиян Андерсен – лидерът на изследователски екип в Калифорния – „генетичните данни са категорични – SARS-CoV-2 не произлиза от който и да е друг познат вирусен „скелет“. С други думи в новата зараза няма генетично прибавени редици в РНК-то си.
Според учените е „много по-вероятно“ вирусът да е произлязал натурално и впоследствие е еволюирал, предавайки се от човек на човек.
Има и поддръжници на обратното обаче. Единият е откривателят на вируса HIV, според когото шансовете новият коронавирус да е продукт на натурална селекция е „минимален“, а части от него „подозрително много наподобяват вирусът, причиняващ СПИН“.
Проблеми с хронологията и картата на разпространение на вируса
Докато експертите, цитирани от TheGuardian, споделят единодушно, че произходът на вируса е неясен, първоначалното разпространение на патогенът създава сериозни проблеми за хипотезата, че е „избягал“ от лаборатория.
До момента са идентифицирани 3 различни щама на коронавируса, причиняващ COVID-19. В този смисъл е неясно дори дали вирусът се е появил за пръв път именно в Ухан или е дошъл там от някъде другаде. Това е интересна хипотеза, тъй като мнозина вече задават въпроса: Как коронавирусът зарази едва 80 хил. души в гъстонаселения Китай, а порази над 3 млн. души по света?
А какво значи всичко това?
Че със сегашното ни разбиране за коронавируса и за вирусите като цяло, най-прозаичното обяснение за произхода на SARS-CoV-2 остава най-правилното – че патогенът първоначално е заразявал само диви животни и по натурални и неразбрани до момента начини, е започнал да се предава на човека.
Дали обаче идва от лаборатория или е следствие на натурални процеси, едно нещо е сигурно. SARS-CoV-2 подложи на изпитание целия свят и макар към момента статистиката със случаите и смъртността да изглежда плашеща, само бъдещето може да покаже каква е действителната заболеваемост и дали наистина заразата е равносилна на обикновения грип или всъщност е нещо много по-опасно.