След 13 май „извънредното положение“ преминава в „извънредна епидемична обстановка“
Възобновява се работата на правосъдната система в пълния й обем и обхват, обяви Данаил Кирилов
Правителството няма да иска официално продължаване на извънредното положение след 13 май. Това обяви финансовият министър Владислав Горанов на брифинг след извънредно заседание на Министерски съвет.
Това обаче не означава, че голяма част от мерките, свързани с коронавируса COVID-19, няма да останат. За целта правителството предлага да се измени Законът за здравето.
Още преди дни премиерът Бойко Борисов анонсира идеята извънредното положение "като дума" да отпадне, но мерките да продължат.
Днес Горанов обясни: "Законопроектът, който беше одобрен от правителството и който ще бъде внесен в Народното събрание, е Законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето, който по принцип съдържа в себе си - в чл. 61 и 63, основната рамка на възможностите министърът на здравеопазването и главният здравен санитарен инспектор да установяват мерки, които да дават възможност за преодоляване на епидемиологичната обстановка. С Преходни и заключителни разпоредби на закона се изменя и Законът за извънредното положение - така известен, с който се регламентира действието на голяма част от нормите в него и в двумесечен срок след извънредното положение. Обединихме се около това, че извънредното положение по смисъла на Конституцията - чл. 84, няма нужда да бъде удължавано и преминаваме към действия, свързани с постепенно възстановяване на социално-икономическия живот с основен фокус върху мерките, които трябва да продължат както в социално-икономическата сфера, така и с правомощията на министъра на здравеопазването по отношение на ограниченията, които налага пандемичната обстановка."
Финансовият министър заяви, че коалиционните партньори на ГЕРБ - "Обединени патриоти", подкрепят предложението.
Кирил Ананиев обяви промените, които се предлагат в Закона за здравето: "В чл. 61 се прави важна промяна, с която се предвижда министърът на здравеопазването с наредба да определи условията и реда за задължителна изолация на лицата, болни от заразни болести; на заразоносителите; карантина на контактните с тях лица и на лицата, които са влезли на територията на страната от други държави. В чл. 63 се дава правомощие на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор да обяви със заповед извънредна епидемична обстановка, като предвиди, разбира се, и съответните извънредни противоепидемични мерки на територията на страната или на отделни региони от страната с цел защита живота и здравето на българските граждани."
В същия чл. 63 се предвижда конкретните противоепидемични мерки да се определят с акт на министъра на здравеопазването по предложение на главния държавен здравен инспектор. Директорите на Регионалните здравни инспекции ще могат да налагат такива мерки за съответните области пак по предложение на главния инспектор.
Владислав Горанов обясни, че извънредните социално-икономически мерки ще продължат също да действат.
Това например важи за прословутата мярка 60/40. Тя се предвижда да остане до 30 юни.
С промените се предлага отпадане на съдебни ограничения.
Правосъдният министър Данаил Кирилов обясни, че по идея на премиера се предвижда да остане след 13 май общата забрана за налагане на запори.
Блокирането на давностните срокове в съдебната система обаче се прекратява.
"След 13 май се възобновява работата на правосъдната система в пълния й обем и обхват. Това означава да се възобнови разглеждането не само на спешни наказателни дела, но и на общите производства в гражданското съдопроизводство. Единствените ограничения, които частично ще останат, са в областта на дейността на частните съдебни изпълнители, които, както подчертахме, няма да могат да налагат запори, както и да извършват принудителни мерки във връзка със събирането на задължения", заяви Кирилов.
Ще отпадне националното външно оценяване за учениците след 4-и и 10-и клас.
Действащите правила за карантиране ще продължат да действат, обясни здравният министър Кирил Ананиев след репортерски въпрос.
Транспортният министър Росен Желязков обобщи промените, като обясни, че с двата месеца, в които се предвижда да продължат голяма част от мерките, приети в извънредното положение, се цели плавен преход.
За да влезе в сила, законопроектът трябва да бъде гласуван от Народното събрание.
Аааа, сетих се! Онзи, дето обясняваше, че генералът закъснял, щото си бръснел главата. Прословутият ББ...
Жална ни майка......
Ама си е точно така,преди да вземат парите,мж било опосно,теории за нашите раднини,имаше глаби и забрани,взеха парите,махат всичко,остава само някакво 2 м дистанция и купона започва,взеха парите и няма пик на зараза няма нищо вируса вече не е опасен!!! Взеха парите над 40 заразени и 4 починали днес!
Ама си е точно така,преди да вземат парите,мж било опосно,теории за нашите раднини,имаше глаби и забрани,взеха парите,махат всичко,остава само някакво 2 м дистанция и купона започва,взеха парите и няма пик на зараза няма нищо вируса вече не е опасен!!! Взеха парите над 40 заразени и 4 починали днес!
Първо наложете "вето" на този псевдо закон, а после.... Вие знаете!
Искат да държат народа на къса каишка.
Щото има пари за усвояване от вече гласуваните10 милиарда и защото идват избори.