ВСС отне от Лозан Панов стопанисването на Съдебната палата в София
Управлението се прехвърля на Апелативния съд в столицата
Висшият съдебен съвет (ВСС) отне стопанисването на Съдебната палата в София от председателя на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов. Решението на Пленума на ВСС бе взето с 19 гласа „за“ срещу 5 „против“ на заседание, проведено "виртуално" с видеовръзка.
Повод за наказателната акция срещу Панов, който е недолюбван от мнозинството членове на органа за управление на съдебната система, е скандалният клип, сниман в сградата през месец февруари.
Казусът предизвика бурни спорове във второ поредно заседание на Пленума.
Панов няма да стопанисва сградата от 15 юли 2020 г.
Шефът на ВКС изнесе доклад по темата след извършена проверка. Според него вина носи охраната на сградата, която е под шапката на Министерството на правосъдието. Лозан Панов обясни, че за клипа е трябвало да бъдат допуснати в сградата 16 човека. Те обаче били повече. Панов попита министъра на правосъдието Данаил Кирилов кои са били пуснати в Съдебната палата. Отговор обаче не последва.
Срещу шефа на ВКС отново имаше бурна серия от критики и остри нападки. Такива дойдоха от главния прокурор Иван Гешев, Боряна Димитрова, Красимир Шекерджиев, Боян Новански, Георги Чолаков, Георги Кузманов и др.
Севдалин Мавров дори поиска от Лозан Панов да си подаде оставката, "ако е мъж".
Шефът на ВКС изрази подозрения, че това се дължи на лично отношение. Панов се извини, че влиза в този тон, но заяви, че преди време имал конфликт с Мавров, който системно бавел дела, когато работел като съдия във Върховния касационен съд.
Цветинка Пашкунова припомни, че по темата с клипа има проверка от Инспектората на ВСС и призова да се изчака.
Тя и Олга Керелска обясниха, че стопанисването на Съдебната палата е сложен процес и следва да се оцени в цялост. 57 договора били сключени от ръководството на ВКС. Прехвърлянето на управлението на друга институция можело да създаде хаос.
Това обаче не повлия на мнозинството. Решението за отнемане на управлението от шефа на ВКС бе прието с 19 "за" и 5 "против".
Севдалин Мавров предложи стопанисването на Съдебната палата да остане във ВКС, но да се поеме от зам.-председател на съда. Това обаче не бе одобрено от мнозинството.
Бе прието управлението да се прехвърли на ръководителя на Апелативен съд-София, който е следващият по йерархия, помещаващ се в сградата.
Не бяха "чути" аргументите, че ще има сложност по преинвентаризацията, както и необходимост от преформатиране на щатовете на съдилищата.