Засега: Само „Армеец“ се отказва от застраховките на туроператорите заради коронакризата
Възможно е обаче и други да преразгледат политиките си в сектора, предупреждава КФН
Към този момент само една застрахователна компания се отказва да работи с туроператорите в настъпилата криза, свързана с коронавируса COVID-19. Това става ясно от отговор на министъра на туризма Николина Ангелкова до бургаския депутат от ГЕРБ Димитър Бойчев.
Става въпрос за „Застрахователно акционерно дружество Армеец“.
Областният водач на ГЕРБ Бойчев е използвал процедурата по парламентарния контрол по повод сигналите за прекратени застрахователни договори.
„В създалото се извънредно положение в България, свързано с разпространението и борбата с COVID-19, един от най-потърпевшите браншове без съмнение ще бъде туристическият. Той вече търпи загуби в световен и национален мащаб, а българските туроператорски фирми с тревога очакват предстоящия летен сезон и следят прогнозите в дългосрочен план“, пише Бойчев на Ангелкова.
„На фона на тежката ситуация, в медиите се появиха сигнали за прекратени договори за застраховка от „Армеец“ с няколко туроператора в България. Решението да бъдат прекратени едностранно полиците по застраховка „Отговорност на туроператора“ поставят туроператорите в патова ситуация. Според Закона за туризма (ЗТ) те не могат да работят без тази задължителна от ресорното министерство застраховка при осъществяване на дейност в чужбина.
Недопустимо е в тази безпрецедентна ситуация българските туроператорски фирми да бъдат притискани по подобен начин, да се затруднява работата им и да бъдат определяни като „рискови“ от застрахователя. Туристическият бранш у нас има нужда от силна държавна подкрепа и защита, за да успее да преодолее кризата и да продължи да бъде основен стълб на българската икономика“, сочи още депутатът.
Той задава няколко въпроса на Ангелкова. Димитър Бойчев пита каква е хронологията на събитията около „Армеец“, колко са прекратените полици от страна на дружеството, колко туроператорски фирми засяга това и кои са те, както и какви мерки ще предприеме Министерството на туризма (МТ).
В отговора си от 22 април министърката изнася следните данни: „Съгласно чл. 98, ал. 4 от Закона за туризма, при предсрочно прекратяване на застрахователните договори по чл. 97, ал. 1 и 2, застрахователите, с които са сключени тези договори, уведомяват министерството на туризма. Към този момент в МТ е постъпило писмо от една застрахователна компания, която ни уведомява за прекратяването на 78 застрахователни договора. С писмо от „ЗАД Армеец“ АД с дата 16.04.2020 г. сме информирани, че след изпращане на 15-дневно предизвестие, уговорено в Общите условия на застрахователния договор, прекратени застраховки „Отговорност на туроператора“ считано от 17.04.2020 г. са 4; считано от дата 18.04.2020 г. са 52; считано от дата 19.04.2020 г. са 2; считано от дата 21.04.2020 г. са 20.“
Още на 30 март МТ сезирало Комисията за финансов надзор, която регулира дейността на застрахователите.
От КФН отговорили на 15 април. Оттам посочват, че са изискали информация от всички застрахователи, предлагащи задължителната застраховка „Отговорност на туроператора“, с въпрос по какъв начин събитията ще повлияят върху договорните отношения по съществуващите застрахователни полици, подновяването им и сключването на нови такива.
„В получените отговори застрахователите, с изключение на един, са посочили, че действията, които предприемат, ще бъдат насочени към подкрепа и съпричастност на клиентите им в този труден момент, като ще следят за ситуацията и при необходимост от промяна, ще извършат такава при спазване на законовите и договорни условия след индивидуална оценка и анализ на рисковете, като отчитат нуждите и конкретните обстоятелства на техните клиенти и по начин, който няма да накърни финансовата им стабилност.
Застрахователят отговаря пред засегнатите лица в съответствие със законовите и договорните условия по сключената застраховка „Отговорност на туроператора“ като свободно определя и прилага в дейността си застрахователни премии, които съответстват на размера на поетия риск и на разходите му с цел гарантиране на възможността за точно изпълнение на задълженията по сключените застраховки.
Комисията за финансов надзор обръща внимание, че Кодексът за застраховането изисква застрахователите непрекъснато да идентифицират, измерват, проследяват и управляват рисковете, на които са изложени или биха могли да бъдат изложени, както поотделно, така и в целостта им, а също и на техните взаимосвързаности. В настоящата ситуация някои застрахователи могат да решат да преразгледат политиките си, както по отношение на съществуващите застрахователни полици, така и при подновяването им или предлагането на нови такива, и да променят условията по застраховка „Отговорност на туроператора“ или да преустановят предлагането й, поради рисковете възникнали поради пандемията COVID-19 и действащото извънредно положение", пише Ангелкова на Бойчев.
Като следваща стъпка МТ организирало работна среща с председателя и членове на УС на Асоциацията на българските застрахователи.
Представителите на застрахователните дружества потвърдили, че на база на текущ анализ на риска се пристъпва към индивидуални за всяка отделна компания решения, съобразени с условията на договорните им отношения. Към този момент имало информация за едно застрахователно дружество, което е предприело действия по едностранно прекратяване на договор „Отговорност на туроператора“. Решенията на една компания не се приемали за общовалидни за политиката на целия застрахователен пазар.
„По отношение на едностранно прекратените застраховки, застрахователят е в отговорност до момента на тяхното прекратяване, съгласно покритието на застраховката“, информира Ангелкова. Министерството на туризма не се явявало страна по договарянето на отношенията между застрахователите и туроператорите.
Ведомството провеждало политика, която цели защита на държавния и обществения интерес.
„В този смисъл е и залегналото в ЗТ задължение за действаща застраховка „Отговорност на туроператора“. Отговорността и компетентността на МТ като орган на централната изпълнителна власт, обаче, е ограничена до контрола и съблюдаването дали това задължение се изпълнява от всички икономически субекти, развиващи туристическа дейност, както и прилагането на последваща санкция при неизпълнение. Въпреки ограничените си правомощия по отношение на условията, при които застрахователните договори се сключват, МТ ще продължи активно да съдейства за диалог между застрахователния бранш и представителите на туристическия бизнес“, заключава Николина Ангелкова.