Спор в ОбС: Кога Община Бургас е била в по-добро финансово състояние - при БСП, или при ГЕРБ
Дълговете днес са 40 млн.лева, но приходите 120 млн.лева. Преди 12 години са събирани 34 млн.лева, а са се дължали 19 млн.лева
Общинският съвет в Бургас даде възможност на администрацията да тегли кредит до 15 млн.лева, за да реализира проектите от капиталовата си програма. Местният парламент току-що гласува с 36 „за“ и 9 „въздържал се“ в подкрепа на искането на кмета Димитър Николов.
Бургас поема дълг до 14,78 млн.лева, за да изпълни капиталовата си програма
Средствата са за 11 проекта, които са с европейско финансиране и общината трябва да осигури собствено участие. Парите за тях трябваше да дойдат от собствени приходи през тази година, но предвид корона кризата, прогнозите са за немалък бюджетен дефицит, който ще затрудни нормалното реализиране на стратегическите за Бургас проекти.
„Старият дълг беше 40 млн.лева (10 млн.лева трябва да се възстановят през тази година, б.а.), а с новия ще станат 55 млн.лева, което за мен е притеснително“, отбеляза в началото на изказването си Христо Панайотов от БСП и изброи плюсовете и минусите от поемането на дългосрочния дълг. Основният положителен резултат е довършването на европейските проекти, призна той.
„За съжалени съм отбелязал и доста минуси. Не всички проекти носят конкретни приходи, с които да се покрива дълга. Заради това са заложени и бъдещи приходи на администрацията, които обаче трудно могат да се прогнозират в настоящата ситуация. Притеснява ме, че вземаме кредит с плаваща лихва. Днес нивата са в наша полза, но как ще бъдат след 12 години? Може да се помисли за фиксиран лихвен процент. Да, в момента той ще е по-висок, но в дългосрочен план, ще е по-изгоден и няма да имаме неприятни изненади“, каза от трибуната на ОбС Христо Панайотов. Общинският съветник обяви, че ще гласува „въздържал се“.
Зам.-кметът по бюджет и финанси Красимир Стойчев подчерта, че срокът на кредита е 12 години, защото е заложен двугодишен гратисен период, в който се очаква ситуацията да се стабилизира и приходите да станат прогнозируеми.
„Когато имаш дългогодишен кредит във времето, финансовите институции се стремят да е с плаваща лихва. В докладната сме записали максималните лихвени проценти, ние продължаваме преговорите, за да получим най-добрите условия. Не приемайте посочените данни за абсолютна стойност“, заяви Красимир Стойчев.
Финансовият зам.-кмет на Бургас уточни, че размерът на дълга, спрямо собствените приходи е 4,9 %, което е доста под максимално допустимите нива от 15 %, предвидени в Закона за държавния бюджет.
„Г-н Панайотов, не знам дали е бил преди 12 години в ръководството на БСП, но тогава трябваше да даде същите съвети, защото състоянието на Община Бургас, управлява от кмет на БСП, бе много по-лошо. Сега събираме 120 млн.лева, дължим 40 млн, а преди това събирахме 34 млн.лева, а дължахме 19 млн.лева. Кой управлява по-добре? Ние, в момент на тежка икономическа криза, през 2008 година, си внасяхме редовно вноските, без да изпитваме затруднения и стабилизирахме финансите. Без да се промени начина на живот на всички или капиталовата програма, виждате, че покриваме кредите си. В последните няколко години погасихме 15 млн.лева“, отговори на Христо Панайотов кметът на Бургас Димитър Николов.
Градоначалникът подчерта, че устойчивостта в управлението на финансите се запазва, динамиката на управляемия риск остава същата, както и темпото, с което кандидатства общината по европейски програми.
„Прав сте, ситуацията в Община Бургас, в момента е по-добра, отколкото преди 12 години, но това не значи, че и в бъдеще ще е така“, каза след изказването на кмета Христо Панайотов.
Станимир Апостолов извади любопитната справка, която показва, че дългът на Варна е два пъти по-голям, а в Пловдив – многократно повече, след като в края на миналата година се изтеглиха 120 млн.лева.
„Управлявам собствен бизнес и виждам, че без пари и кредити няма как да се развиваме“, подчерта Евелина Михалева от ГЕРБ.
:)))
Пет, шест градинки на кръст да висят пенсиите.