Депутат: Мерките срещу COVID-19 са прекалени и вече „непоносими“, какъв е планът, някой има ли визия
Данните показват, че реакцията на властта е твърде несъразмерна, пише Георги Гьоков до здравния министър
След Николай Тишев още един депутат от „БСП за България“ се осмели да постави под съмнение адекватността на строгите ограничителни мерки, свързани с коронавируса COVID-19.
Става въпрос за народния представител Георги Гьоков, който е отправил няколко тематични въпроса по реда на парламентарния контрол към министри.
„Прави впечатление, че към момента данните за разпространение на инфекцията от коронавируса по-скоро не кореспондират с мащаба на мерките, които се предприемат в световен, европейски и национален план. В медицината за епидемия се говори, когато броят на заразените надхвърля 200 души на 10 000 население. Според статистическата информация на Националния оперативен щаб, към момента на задаване на въпроса, в страната им потвърдени 593 случая на заразени с коронавирус. Излекувани са 42, а починалите са 24 души, като поне при половината от тях инфекцията по-скоро не е „истинската“ причина за смъртта им. Т.е. случаите на заразени са 236 пъти по-малко от това за обявяване на епидемия. Което – колкото и предпазливо да се подхожда – би могло да сочи, че данните, с които разполагаме, показват, че реакцията на властта е твърде несъразмерна“, пише Гьоков в изложението си към парламентарен въпрос до министъра на здравеопазването, отправен на 9 април.
Към момента – две седмици по-късно, няма значителна промяна в параметрите на разпространението на COVID-19 у нас.
Георги Гьоков е поискал статистическа информация за броя на починалите от 2005 г. досега за този период на годината. Планираната дата за отговор на министър Кирил Ананиев е била 16 април, показва справката в сайта на парламента. Седмица по-късно обаче такъв все още няма.
Припомняме, че мнозинството в Народното събрание премахна устния петъчен парламентарен контрол заради извънредното положение. Сега министрите отговарят само писмено.
В изложението си Георги Гьоков пише още: „Няма и не трябва да има спор, че е изключително важно да се вземат всички мерки за защита на населението от последствията от една непозната до момента „зараза“. Но също така е важно прилаганите мерки да се основават и да са в съответствие с факти и научно и медицински обосновани очаквания, а не да са „надпревара“ между различните ведомства и институции за рестриктивни, но необосновани от научна гледна точка, мерки.“
Депутатът изнася статистика за силния ръст на безработните и пита „как управляващите ще покажат и убедят хората, че правят повече добро, а не вредят“.
На 13 април Георги Гьоков е отправил и друг любопитен въпрос към министър Ананиев. Той е относно „плановете на Правителството, на здравния министър и на Националния оперативен щаб за по-нататъшни действия за излизане от кризата с пандемията от коронавирус COVID-19”.
В случая депутатът излага следното мнение: „В България, включително и от Вашите заповеди, е видно, че единственото противодействие на „заразата“ е в силно рестриктивни ограничителни мерки и крайна социална изолация. България бе сред първите, които проумяха сериозността на проблема и предприеха радикални мерки. Което аз не намирам за лошо и на този етап не пледирам за отмяна на тези мерки, а за смекчаването им в разумни граници.“
Георги Гьоков пише още, че е приятно изненадан от това, че българите се оказали високо дисциплинирани и отговорни към себе си и останалите, като подкрепили мерките на държавата, за да може тя да се подготви, докато тежките случаи на заболели станат много.
„Моментното обществено доверие и подкрепа са впечатляващи, но не са неизчерпаеми. И много бързо доверието ще бъде снето в случай, че извънредните мерки продължат твърде дълго или ако се окажат не най-подходящите. Извънредното положение, изолационните мерки, забраните, рестрикциите не могат да продължават безкрайно. Те дори вече са „непоносими“. По всяка вероятност и Вие сте убеден в това“, обръща се Гьоков към министър Ананиев.
Депутатът смята, че мерките помагат за ограничение на заразата, но пита с какво допринасят за решаване на проблема в цялост.
„И при условие, че единственият изход от кризата е ваксина (която светът ще има минимум след година) и, че няма други решения, в обществото изникват въпроси, които се нуждаят от сериозни отговори: Какви са плановете на Правителството, на здравния министър, на Националния оперативен щаб за по-нататъшни действия? Има ли някой в Държавата визия за това, което ще се случва в най-близко бъдеще (след месец, два), когато ще бъде невъзможно да се продължава по досегашния начин (с изолация и ограничения)?
Моля да отговорите и на въпросите: С какво ще бъде по-различна ситуацията след 13 май 2020 г.? Какви условия и какви мотиви ще Ви накарат да пристъпите към отмяна на извънредните мерки? Какви са „сценариите“ за излизане от ситуацията, в която се намираме в момента“, пита Георги Гьоков.
Планираната дата за отговор на министъра е била 21 април. Към 23-и обаче такъв все още няма.
спазва нейните разпореждания. Ако комунистическия дебил иска отговори, да се обърне към световните експерти от СЗО, а не към Герб!
Мерките били непоносими хахаха, в България мерки има само по наредба, реално няма такива... защото никой не ги спазва, всички са си навън по улиците, по разходки още от първия ден на извънредното положение, а маски се носят само на врата за красота :) Преди да дойде тази корона мен ме проверяваха много по-стриктно на Кпп, а сега дори не ми искат и свидетелство за управление, нито талон на автомобила, нито ми гледат личната карта дали съм аз, само гледат гърба на личната да пише Бургас и пускат без проблем.
Никакви мерки няма в България всичко е свободно.
Да се изкаже за махане на паметника на блядовете
Това е истината свързана с тези забрани, постоянно зомбиране,стрес и размахване на пръст все едно сме малоумни!