Как корона кризата поставя в риск 12 хил.работни места в Бургас
80 % от наетите в обслужващата сфера са в риск, 25 % от търговците също могат да останат без работа, сочи докладът на ИПИ
Корона кризата поставя в риск 12 хил.работни места в Бургас. Това сочи доклад на Института за пазарна икономика (ИПИ), изготвен по задание на Общината. Идеята е да се направи момента снимка и предприемат най-добрите мерки в подкрепа на бизнеса.
Проучването е завършено преди няколко дни и вече е представено на вниманието на общинските съветници. Флагман.бг разполага с копие от стратегическия доклад.
Данните в него са изключително притеснителни, но не са отчетени държавните стимули, които биха подобрили бизнес средата, както и предстоящата стратегия за спасяването на летния сезон.
От доклада става ясно, че работата на 80 % от наетите в хотели, ресторанти, както и работещите в сферата на спорта и културата, е застрашена. Всеки четвърти, трудещ се в търговията, транспорта, строителството и недвижимите имоти, също може да остане без препитание.
Туризмът е квалифициран като „блокиран“ сектор от Института за пазарна икономика. Средногодишният брой наети лица в Бургас е 4,3 хил.души, а според оценката на ИПИ в риск са 3,4 хил.работни места. В следващите месеци голямото предизвикателство пред бранша ще бъде да се адаптира в новата среда. Ако успее да го направи – ще минимизира щетите, но не намери ли правилния подход, загубите ще са за стотици милиони.
500 от 700-те души, работещи в спорта и културата, също са квалифицирани като рискови, сочи стратегическият доклад.
На територията на Община Бургас, в търговията, работят 13,1 хил.души. 3,2 хил. от тях може да останат без работа, а най-сериозно ще бъде засегната бизнесът с луксозни стоки и продажбите, свързани с активния летен сезон.
В Строителството са ангажирани 7,9 хил.души. 2 хил.работни места са в риск заради очаквания спад на новозапочнали обекти.
В Транспорта са наети 7,6 хил.души. Под риск са 1,9 хил., предимно в товарния транспорт при свита индустриална активност, както и туристически транспорт.
В сектора на „Операции с недвижими имоти“ в Бургас работят 900 души. Браншът страда от една страда заради спирането на сделките, а от друга – средносрочното забавяне на строителството. Под риск са поне 200 работни места.
Стабилни сектори са „Преработвателната промишленост“ с 10,4 наети, комуналните предприятия – ел енергия и ВиК с 1900 души, информационните технологии – 1000 наети, здравеопазването – 3,7 хил.души и административните дейности – 4,7 хил.души. Ще има сектори, като информационните технологии, които ще се нуждаят от нови специалисти и сега е моментът за преквалификация.
Институтът за пазарна икономика е направил задълбочено проучване в дейността на 60 бургаски фирми от различен спектър. Наетите лица в тези компании в началото на април, са 7817 души. 1226 са били пуснати в платен отпуск, 68 – в неплатен, а 351 работили дистанционно, показва изследването на бизнес средата в Бургас.
Изследването частично е застъпило и негативния ефект на кризата за региона. При най-лошия сценарий могат да се загубят 20 хил.работни места, твърди Институтът за пазарна икономика.
Според ИПИ „спасяването“ на сезона само въз основа на българските туристи, изглеждало доста нереалистично, тъй като през миналата година в региона, по данни на Националния статистически институт (НСИ), са реализирани 10,1 млн.нощувки, като 7,9 млн.от тях са на чужденци. Общите приходи са 554 млн.лева, 464 млн.лева са от чужди граждани.
„Март и април са загубени за туризма, но това по принцип не са силни месеци от гледна точка на чуждестранните туристи. По друг начин обаче стоят нещата за летния сезон, конкретно за периода май-септември. В този период би трябвало да се очакват 1,2 млн. чужди туристи, които биха генерирали 450 млн.лева приходи“, сочи докладът.
Най-засегнатият от корона кризата секторът на услугите, в който работят 31 хил.души, сочи анализът. На територията на Бургас има 592 заведения за обществено хранене. Те са запазили едва 6 % от заетите си лица, съкратени са 65 %, в неплатен отпуск – 25 %, а в платен – едва 3.
В хотелите ситуацията е малко по-добра. От 87 хотели, 48 са затворени. Останалите 39 работили с до 70 % от персонала. В сферата на търговията наетите са над 17 хил.души, сочи анализът. Негативният сценарий е 20 % от фирмите в този сектор да не подновят работа след края на пандемията.
До 30 дни след приключване на извънредното положение, Бургас ще има местна стратегия за справяне с коронакризата, която от една страна ще допълва мерките на държавата, а от друга – оказва локална подкрепа на местния бизнес. Какво се предвижда и какви са перспективите пред бизнеса – очаквайте по-късно във Флагман.бг.
Синята зона не осигурява паркоместа, тя ги таксува просто.
Това таксуване убива бизнеса в тези зони, защото е разход както за собственика така и за клиентите му. Ударът е основно върху дребните обекти. И се вижда навсякъде, където синята чума пълзи по улиците. Сега е много подходящо време да се изгонят и малкото работещи. Скоро и последните помещения ще сложат табелите "Дава се под наем".
И така докато водещите учени специалисти велики умове тези титани на науката от Университета"Асен Златаров" не открият алхимична формула за превръщане на Асвалт в протеини и желязото от спортните зали в суха Евро валута и лев