Бюрократи мотаят самотна майка за помощта от 375 лева
Социалният министър Деница Сачева обеща да й помогне, защото отговаряла на условията за еднократна помощ
Самотна майка, която е в неплатена отпуска заради кризата, породена от COVID-19, сподели, че бюрократи я мотаят за отпускането на еднократната помощ за родители, която бе обявена като една от икономическите мерки на правителството.
Държавните служители, към които тя се обърнала, са й казали, че няма право на тази помощ, защото четири месеца е била на трудовата борса, след което е започнала работа и поради пандемията е пусната в неплатена отпуска, уточни водещият на „Здравей, България“ по Нова телевизия Кузман Илиев.
„По-скоро ми звучи като правоимаща. Дайте ми телефон за контакт с нея, за да решим казуса!“, призова социалният министър Деница Сачева.
„Помощта от 375 лева могат да получат работещи хора, които в момента са в неплатена отпуска. Условието е до 610 лева да е дохода на човек от семейството. Самотната майка трябва да е със заплата до 1220 лева. В момента тя е на работа и има трудов договор, което означава, че най-вероятно отговаря на условията“, обясни Сачева.
„Всички искаме по-бързо да сработи икономиката, но това е в пряка връзка с данните за заразата с коронавирус, които получаваме. Колкото повече спазваме мерките на дистанция един от друг, токова по-бързо ще вкараме икономиката в действие“, добави тя.
Едно от доказателствата, че мярката 60/40 работи е, че имаме намаляващ брой на хората, които се регистрират като безработни, коментира социалният министър.
„За един месец общият брой на регистрираните безработни е около 80 000. Държа да подчертая, че в същия този период почти 15 000 души успяха да намерят работа”, добави тя.
„Мярката функционира общо 13 работни дни. За това време 72 000 души са успели да запазят своята работа. Тоест 80 000 загубиха, а 72 000 запазиха. 60/40 действа за онези работодатели, които искат да задържат своите хора и именно те се възползват най-много”, заяви Сачева.
Според нея упреците, че парите се дават за това хората да си стоят вкъщи, са неоснователни. „Едно от условията е служителите да бъдат на непълен работен ден. То се установява заради недостатъчните възможности за работа, но и защото част от бизнеса е спрял със заповед на държавен орган”, допълни социалният министър.
Тя посочи, че държавата компенсира едно неблагополучие, което не е по вина нито на работодателите, нито на работниците. „Затова изплащаме 60% от възнаграждението плюс осигуровките. Работодателят трябва да плати само онази част, за която служителят наистина работи”, обясни тя.
Социалният министър заяви, че се работи по допълнителна мярка в размер на около 150 млн. лева за покриване на 40% от минималната работна заплата и осигуровките към нея за секторите, които са най-засегнати от кризата.