След бързи тестове: Над една трета от Спешната помощ в София се оказва прекарала COVID-19
Само 13 случая обаче са доказани с надеждния PCR - всички заразени са добре, половината дори нямат симптоми
Над една трета от служителите на Центъра за спешна медицинска помощ-София са прекарали или прекарват зараза с коронавирус, поне доколкото може да се вярва на т. нар. бързи тестове.
На брифинга във връзка със смъртта на тв водещия Милен Цветков, на шефа на звеното Георги Гелев бе зададен въпрос и по тази тема.
Той обясни, че преди време при тях станал един „инцидент“. Първо се разболели три служителки. Те дали положителен резултат с PCR-тест.
В тази връзка се направило изследване на цялата смяна. Това потвърдило, че има и други заразени.
„И на практика накрая закупихме тестове – бързи тестове, за цялата служба. След като тестувахме абсолютно всички, в това число и аз се тестувах, броят на тези тестове е 773, от тях положителни (за бързите тестове говорим, това са кръвните тестове) се оказаха 266 – или с имуноглобулин-М (IgM), или имуноглобулин-G (IgG), или и двата повишени. Изпратихме тези наши 266 колеги да им се направят PCR-и. И от тях се оказаха положителни сборно 13“, каза Гелев.
Въпросните 13 са под карантина - под домашно лечение. Всички се чувствали добре и не се налагало да бъдат в болница. Първите вече били в края на карантината и скоро се очаквало да са отново на работа.
Половината имали някаква клинична картина, но другата половина нямали никаква симптоматика.
Сестри, лекар, а вероятно и един шофьор са доказано заразените в момента. Т.е. става въпрос за служители, които контактуват с пациенти.
Три от сестрите били от диспечерна, но те пък контактували с медицински лица от линейките.
Припомняме, че според Националния оперативен щаб за борба с коронавируса единствените надеждни тестове са PCR. Те са по-бавни и показват само наличие на зараза в момента.
Т.е. те не могат да покажат дали си имал COVID-19, но вече си се освободил от него (т.е. дали евентуално имаш и изграден имунитет).
Бързите тестове пък не са толкова надеждни. За първи път обаче в Спешната помощ в София показват толкова голям процент заразяване. Припомняме, че първата по-мащабна проверка с бързи тестове бе направена сред полицаи. Те дадоха едва около 0,1% положителен резултат.
Какво означават положителният резултат при бързите тестове и антителата в тях?
Според лаборатория "Лина" IgM антителата се появяват в серума между 7-и и 21-и ден след контакт (заразяване) с болен от COVID-19. Откриването на IgM антитела може да означава:
- Ранен период на инфекция. Пациентът има или няма клинични симптоми.
или
- Пациентът е в активна фаза на инфекция.
или
- Пациентът е във възстановителен период на инфекция.
IgG антителата се появяват в серума от 14-и ден след контакт (заразяване) с болен от COVID-19. Откриването на IgG антитела може да означава:
- Пациентът е в активна фаза на инфекция.
или
- Пациентът е в късния или възстановителния период на инфекция.
или
- Пациентът е прекарал инфекцията и е оздравял.
Между 14-и и 21-и ден от експозицията в серума може да се намерят и двата вида антитела. Откриването на IgM и IgG антитела може да означава:
- Пациентът е в активна фаза на инфекция.
или
- Пациентът е във възстановителния период на инфекция.
Истината е някъде там...
Истината е някъде там...
Бойко и Мутафчийски, ако има съвест да признаят, че не са били прави и да му се извинят. Явно много хора са изкарали вируса и тепърва ще излизат такива данни. Лошото е че властимащите анализират данните както им отърва. Например Борисов днес използва данните за да обрисува мрачна картина и да попари надеждите на хората за скорошно отхлабване на мерките
Ако някой може да ми обясни на кое да вярвам и ако PCR теста е по-достоверен, защо на всички здравни работници им правят “бързи тестове”? Ако аз наистина съм болна, бързия тест не го отчете дори след 7-мия ден от положителната проба от pcr!!!
Представете си колко доктори са болни и заразяват околните, да не говорим и колко болни се разхождат из улиците без симптоми!