Както я караме, вървим към „счупване“ на икономиката - тогава няма да има средства и за здравеопазване
80% от заразените с COVID-19 не развиват симптоматика, а това са младите хора и тези на средна възраст - те трябва да бъдат върнати на работа, смята депутатът
Депутати от „БСП за България“ задават по реда на парламентарния контрол въпроси към здравния министър, които като че ли поставят под съмнение строгите мерки спрямо коронавируса COVID-19. Един от тях е бургаският народен представител Николай Тишев. Потърсихме го за коментар на актуалната тема.
- Г-н Тишев, Вие и други Ваши колеги задаватe въпроси към здравния министър, които като че ли поставят под съмнение строгите мерки срещу COVID-19. В парламентарната група на „БСП за България“ има ли настроения срещу тези мерки?
- Мерките се коментират от всички, разбира се, но аз не искам да ангажирам с личното си мнение колегите. Въпросите ми към министъра са насочени не към мерките, а към изясняване на реалната ситуация в България, свързана с COVID-19. А иначе за начина на представяне на информацията пред обществото и за конкретните мерки определено имам критики. По един бърз пример за двете: не приемам данните за новозаразените и починалите от коронавируса да се съобщават като сводка от фронта, както и постоянно да бъде сплашвано/заплашвано обществото, че ако не прави това, което обявява Щабът, ще тръгнат „камионите с трупове”; за мерките – поставените КПП-та на областните центрове само забавят и усложняват трафика, но по какъв начин спомагат за намаляване на разпространението на заразата, след като всеки със собствено подписана декларация може да излезе или влезе...
- Вие питате министъра дали сме в епидемиологична обстановка при COVID-19, както и кога се обявява грипна епидемия. Защо?
- Защото в България всички говорят за епидемия, вкл. немалка част от лекарите, а според медицинските стандарти грипна епидемия се обявява при 200 регистрирани болни от грип на 10 000 човека. Т.е. ако приемем, че в България живеят 6 000 000 души, това са 120 000 болни, със симптоми. Вече почти месец и половина след първите заразени в Плевен и Габрово, бройката в България е около 700 души.
Зададох този въпрос, за да бъдат малко успокоени хората, че не идва нова чумна епидемия, както се внушаваше в началото, тъй като страховата невроза сред населението е голяма. Отговорът на министъра меко казано ме втрещи, цитирам го без изменения: „COVID-19 е инфекциозно заболяване, причинено от новооткрит коронавирус, неизвестен преди декември 2019 г. Поради това появата и откриването на заболели от COVID-19 лица, независимо от техния брой, определя формирането на епидемична ситуация”. Излиза че и 2-ма заразени само да има в цялата страна, тъй като вирусът е нов, вече сме в епидемия. Добре би било някой от екипа на здравния министър да му обясни (най-добре вирусолог), че всяка година грипът идва под различен щам, тъй като грипният вирус мутира, т.е. на практика всяка зима ние се сблъскваме с нов грипен вирус. Затова и за заболяването от грип не може да се създаде универсална ваксина - защото всяка година се сблъскваме с нов или мутирал вирус.
- Защо сте поискали данни за заразените и починалите от грип през януари и февруари и аналогична статистика за COVID-19 след това? Какъв е Вашият извод след отговорите на министър Кирил Ананиев?
- За да можем да твърдим, че един грипен вирус е по-опасен от другите, с които човечеството се е сблъсквало, трябва да сравним щетите, които той нанася – например с грипния вирус щам „А” и с грипния вирус щам „В”, при които имахме истински национални грипни епидемии през януари и февруари 2020 г. От отговора става ясно, че през този период са вземани данни от 4 лечебни заведения, които обслужват 4 областни центъра (Габрово, Перник, Русе и Хасково). Общо за двата месеца от усложнения на грипа са починали 8 хоспитализирани. От други областни или общински болници не е събирана информация. В горепосочените областни центрове живее около 8% от населението в страната. Когато тези цифри се наложат на национално ниво излиза, че в България от усложнения на грип през първите два месеца на годината са починали поне 100 души. За сравнение, към момента за месец и половина починалите са под 30, като в това число има случаи като жена на 80 г., която получава инсулт, на следващия ден почива в болницата, изследвана е за коронавирус, резултатът е положителен, и жената е записана като жертва на COVID-19.
- Премиерът Бойко Борисов всеки ден се хвали, че сме първите в света, взели навременни мерки и че навсякъде ни хвалят за това. Съгласен ли сте?
- За навременността и адекватността на мерките ще коментирам по-долу. А това, че Борисов се хвали с някакви постижения, означава, че той не разбира реално ситуацията. Знаем ли ние колко са реално заразените с грипния вирус COVID-19 в България? Не, никой не знае, защото у нас не се правят масови тестове. А в други страни се правят (Германия например). Тогава как можем да сравняваме дали се справяме по-добре или по-зле? Същото е с броя на починалите. И още нещо интересно, в Германия обявиха, че вече над 50% от заразените са се излекували напълно, в България са под 10%, едновременно с това заразените там (като процент от населението) са в пъти повече, отколкото у нас. Сметките нещо не излизат.
- Одобрявате ли задължителните маски?
- Бих одобрил задължителното носене на маски само след като Световната здравна организация промени официалната си позиция, че носенето на маски от здрави хора не се препоръчва, защото може да има дори обратен ефект. Явно българският премиер е по-вещ от лекарите в СЗО, където работят и вирусолози и имунолози.
- Трябва ли мерките да бъдат облекчени? Имате ли конкретни предложения?
- Тук е мястото да поговорим за мерките и тяхната адекватност. Вече един месец слушаме, че всички действия се предприемат, за да може здравната ни система да издържи. Затова се прилагат мерки за изолация, намаляване на контакти и т.н. Истината обаче е, че заразата от грип не може да бъде спряна, тя може да бъде намалена или забавена и точно това правят Щабът и Борисов в момента. Това означава, че всеки ден „ще капят” по 15-20 нови случая на заразени с коронавирус. Така ще изкараме до Коледа, а може би и повече. Всички лекари признават, че докато не се изгради общ имунитет, т.е. 70% от населението да има антитела, т.е. да е „преболедувало”, заразата няма да изчезне. В момента ние пазим здравната си система, но убиваме икономиката си. Какво трябваше да се направи, а и сега не е още късно: тъй като 80% от заразените не развиват симптоматика, или съвсем леко я изкарват на крак, а това са младите хора и тези на средна възраст, те по никакъв начин няма да натоварят здравната система (инфекциозните отделения). Те трябва да бъдат върнати на работа. Всички над 65 г., които са икономически неактивни, т.е. пенсионери, и нямат отношение към създаването на БВП и добавена стойност за икономиката, както и хронично болните от определени заболявания трябва да си останат вкъщи за определено време. Те са в най-рисковата категория, както за собственото си здраве и живот, така и за здравната система. Така ние ще предотвратим натовареността на болниците, а и да има постъпили с леки оплаквания, когато всички останали отрасли в икономиката работят, на здравната система може да се помогне финансово. В момента структуроопределящи отрасли изпадат в колапс, безработицата расте. Когато икономиката бъде „счупена”, както много обича да се изразява Борисов, а ние вървим точно към това, ще дойде момент, когато и за здравеопазването няма да има средства.
И накрая още нещо за адекватността на мерките, които вземат управляващите. Отново в Германия, която винаги даваме за пример, през почивните дни гражданите масово излязоха в парковете, градините на слънце. Без маски. Мисля, че коментар не е нужен.
Икономиката вече ви е счупена балъци!
Госпшодин Тишев, като пускате снимки на седящи в парка германци, не е ли коректно после да пуснете и снимки как ги разгонва полицията, взимат им данните и ги глобяват? Защото така за тези които не знаят, се оставя впечатление, че е разрешено и никой не им казва нищо, а това изобщо не е така.
Германия е изключително добре подготвена.
С най- много легла и респиратори.
А снимката е истинска.
Така беше във всички немски градове през
последните дни.
Германците се наслаждаваха на слънчевото време и Великден в паркове и градини.
Аз живея близо до Хамбург.