Мавродиев си отива, държавната касичка за "обръчите" на властта остава
Ръководството на ББР бе назначено от Емил Караниколов в началото на кабинета "Борисов" 3 въпреки предупрежденията, че това е опасно
Премиерът Бойко Борисов в типичния си стил зрелищно уволни цялото ръководство на Българската банка за развитие (ББР). Това стана в края на редовната пресконференция на Националния оперативен щаб за борба с COVID-19 тази сутрин, на която Борисов неочаквано се появи.
Изказването му бе показателно и заслужава специална дисекция.
След 50 минути ходене от тема в тема накрая той каза следното едно към едно: “Един въпрос, на който не ми задавате, но искам да ви отговоря. Възмутен съм от това, което направи ББР. И понеже и финансовият министър ми ка'а, че никой с него не се е консултирал; и министърът на икономиката, който е принципал на ББР и трябва да е тука – съм го извикал; съм му разпоредил изпълнителни директори и борд да бъдат незабавно освободени... Нито аз съм знаел. Но понеже не ми отива да кажа, че не съм... щото тя действа – Българската банка за развитие, като всяка останала банка. Но за народа това е държавна банка. Затова министърът – принципалът, да свиква борд и да освобождава всичко в нея. Благодаря!“
След което Борисов удари по масата доволно, стана и се излезе.
Премиерът не обясни защо всъщност уволнява шефовете на банката и кои са те?
А причината е, че няколко все още относително независими медии разкриха, че ББР дава огромен кредит от 75 млн. лв. (!) на слабо известна колекторска фирма с приходи от 2 хиляди лв. според последния й финансов отчет за 2018 г. Въпросната фирма изкупувала лоши кредити от банки.
Политическите реакции бяха слаби. Такава имаше от извънпарламентарната коалиция „Демократична България“ (ДБ).
„Точно в разгара на икономическата криза, когато на ББР са възложени огромни отговорности за спасяване на малкия бизнес, това е нечуван скандал. С парите на данъкоплатците се финансира колекторска компания. В момента, в който милиони българи задлъжняват, бюджетът финансира съмнителни групировки...“, написаха от ДБ. Те обявиха категорично, че това е „корупционна операция“ и настояха за оставките на борда на ББР и на отговорните министри.
Последва сравнително вяла реакция във „Фейсбук“ и на лидера на БСП Корнелия Нинова, която обясни, че за пореден път се правели далавери. Тя не повдигна въпроса за оставки.
Кои всъщност са шефовете на ББР, които трябва да бъдат уволнени?
Председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор е Стоян Мавродиев. Емблематично лице.
Зам.-председател пък е Румен Митров. Той и Николай Димитров се водят изпълнителни директори.
В Надзорния съвет пък влизат други трима – председател там е зам.-министърът на икономиката Лъчезар Борисов.
Кои и как ще бъдат уволнени, от изказването на Борисов всъщност не стана много ясно.
Назначението на Мавродиев за шеф на ББР стана през 2017 г. - в началото на настоящия кабинет „Борисов“ 3.
Че то е опасно и се подготвя, бе ясно няколко седмици по-рано. Въпреки това тогава Мавродиев и компания получиха постовете, след като принципал на банката стана Министерството на икономиката, ръководено от Емил Караниколов. (Преди това ББР бе към Министерството на финансите.)
Стоян Мавродиев преди това бе няколко години шеф на Комисията за финансов надзор. Бе ясно, че има проблеми с интегритета му.
„Възмутен съм от това, което направи ББР“, каза днес Борисов.
А колко подобни сделки като тази със 75-те милиона лева са направени през последните три години под контрола на Стоян Мавродиев?
Под негово ръководство отпаднаха лимитите на ББР да раздава големи кредити до 10% от капитала й и тя се впусна в няколко поред скандални сделки за около максимално позволените й по закон 25% от капитала. Така в наследство на Мавродиев остава кредитен портфейл, включващ огромни експозиции към строителна фирма, свързана с близкия до ДПС Румен Гайтански-Вълка, и няколко към дружества от орбитата на депутата от ДПС Делян Пеевски - "Булгартабак", "Техномаркет", "Слънчев ден", написа „Капитал“.
Ако това е вярно, защо е допуснато? Кой е дърпал конците на ръководството на ББР?
Защо Емил Караниколов назначи Мавродиев? КОЙ му го спусна?
А Борисов защо не потърси отговорност от министъра Караниколов, около когото отдавна витаят съмнения, че обслужва т. нар. сарайско-библиотекарска групировка? Т.е. "обръчите" на Доган.
Българската банка за развитие действа като всяка друга банка. Но за народа това е държавна банка, оправда се днес Борисов.
Пълни глупости!
ББР си е абсолютно държавна институция и не действа като частните банки. Срамно е, ако Борисов наистина не знае това.
В ББР гражданите не могат да влагат средствата си чрез депозити. Това е квазибанка и се захранва с капитал от държавата.
А както изглежда, тя се използва като касичка за бизнесмени, близки до властта.
Стоян Мавродиев и компания две години и половина са вършили това, за което са поставени и си отиват по живо, по здраво.
Едва ли някой ще им потърси отговорност. Вероятно след някой и друг месец ще получат и друго сладко назначение.
Кой обаче ще дойде след тях в ББР?
Как ще бъде избран наследникът на Мавродиев, откъде ще бъде спуснат?
И няма ли да действа по същия начин, след като Емил Караниколов остава министър?
„Един въпрос, който не ми задавате, но искам да ви отговоря“, каза днес Борисов, признавайки, че се е надявал да го питат за скандала около Мавродиев и компания, за да се прояви като герой след това.
Едва ли обаче той е останал особено учуден, че не получи този въпрос. Борисов много добре знае, че вече почти всички медии са управлявани от няколко близки до властта „корпулентни“ лица (а може би само едно), финансирани от държавата, която той управлява. И те не искат да се задават такива въпроси.
Това обаче действащият премиер засега отказва да признае. Може би и то някога ще се случи, но ще трябва да поизчакаме да падне от власт. Ако това изобщо вече е възможно...
Един съвет: Отдели се и си направи собствена медия! Не е трудно, не е и скъпо. Сам да пишеш пак ще задминеш с 200 сегашните ти колеги от Флагман, които нямат усет към детайла. А за граматиката им пък изобщо не искам да повдигам тема
За да не съдели банките хората, той дал на колекторска фирма пари, да им купи задълженията - баси вица. хаха
Не мога да повярвам, че Флагман публикува голата истина за индивида борисоФ, но това са :
Поредните Шменти капели на борисоф! Тоя мафродиеФ не би си мръдна и пръста без знанието и разрешението на боса на мафията. Гущера си къса опашката за пореден път.!
Единственият истински журналист във Флагман! И единственият, който не следва политиката на лизане и клякане пред ГЕРБ!
Касабова ако има капка акъл в главата си, ще се обгради с повече журналисти като Лисицов и ще се отърве от ония неграмотни същества, завършили БСУ, изявяващи се рупор на ГЕРБ!
Всъщност Лисицов далеч надскача нивото на Флагман, но това е положението- интелигентните и критичните не са добре приети в страна като България!