Лекари от Айтос без пациенти заради страха от коронавирус
Медиците призоваха за икономически мерки, за да може поне да си платят осигуровките за месеца
Лекари от специализираната доболнична помощ от Айтос алармират, че заради наложеното извънредно положение нямат работа. Забранени са всички планови дейности и консултации, а хронично болните се страхуват да ги посещават. Всичко това ги лишава от приходи и те се опасяват, че няма да могат да внесат нито здравните, нито социалните си осигуровки.
Медиците призоваха Българският лекарски съюз и Здравната каса да помислят как да облекчат положението им.
Пред Нова телевизия неврологът д-р Живко Балев сподели, че за месеца няма нито едно направление, а трябва да плати данъци и осигуровки в размер на 600 лева. Заедно със сина си пък той е изтеглил кредит за апаратура, с която да помагат на пациентите.
Почти месец коридорите на медицински център в Айтос са празни. Няма пациенти, а това автоматично означава,че специалистите няма да получат пари от Здравната каса. Лекари се оплакват, че се притесняват за оцеляването си.
„Хроничноболните и възрастните хора, които са с много заболявания не могат да дойдат. Страхът е все още по-силен от болката. Затова много падна потокът от болни“, заяви д-р Балев.
Сериозно е положението и при гинеколозите, за които карантината е още от февруари заради епидемията от грип "Б".
"Откакто влязохме в извънредно положение, почти нямаме работа - издаваме болнични листове, бременните се обаждат по телефона, за да се консултират с нас, защото консултациите на място са забранени", каза за предаването "Здравей, България" акушер-гинекологът д-р Станка Илиева.
Повечето лекари работят като еднолични търговци и се опасяват, че дружествата им ще фалират. Лимитите за следващото тримесечие се определят на база изработеното през предходните три месеца.
„И синът ми има заем, и аз имам, но не за дивани или коли, а за модерната техника, с която се опитваме да помагаме на хората“, заяви д-р Балев.
"Ние нямаме право да си останем вкъщи, не само заради приходите. Дори заради един пациент, желателно е да дойдем на работа. Ние сме специалисти от извънболничната помощ и формираме нашите доходи изцяло от това, което изработим. Ще се получи така, че няма да достигнем до минималния осигурителен праг, върху който трябва да си платим данъци и осигуровки. Притеснява ни, че ще си платим за това, че сме идвали цял месец да работим, да правим контакти с болни и да поставяме под риск семействата си", заяви офталмологът д-р Красимира Балева.
Повечето от лекарите са освободили медицински сестри и санитари, за да не плащат заплати и осигуровки в условията на криза. Така остават само сметките за наем, ток, вода, опасни отпадъци. Затова настояват Българският лекарски съюз, Здравната каса и Министерството на здравеопазването да помислят и за тях.
„Ще реализираме големи икономии на здравната каса. Може да се помисли за анекс, с който на базата на минали тримесечия или друг по заложен от тях критерии да ни се даде бонус поне в рамките на осигурителния доход да ни се помогне, за да оцелеем. Приемат данъчна ваканция за някои. Защо не се приложи това и за нас?“, пита д-р Балев.
Аз плащам около 600 лева данъци и осигуровки, а няма да мога през този месец само тези пари да заработя, добавя той.
От БЛС е взето решение всички лечебни заведения да получат 85% от очакваните средно-месечни постъпления в неепидемична обстановка, независимо от отчетената дейност. Това е договорено между Съюза и НЗОК и вече е записано в анекса на Националния рамков договор за 2020 - 2021 г.
Не слагам всички медицински лица под един знаменател, има и такива които наистина са лекари преди бизнесмени.
Смешен плач...
Хората са тези, които трябва да плачат, защото това беше края на България! С тези 10 млрд. лева, които шайката ще открадне, буквално се подпечатва нашия край!
А ти, прост народе, спи, без да осъзнаваш че децата ти вече са живи погребани в тази клоака!