Кризата ще е по-страшна и от тези през 1929-1933 и 2008–2011 г., твърди Славчо Атанасов
Заем задължително трябва да се изтегли, смята председателят на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта
„Заем трябва да се изтегли, в това няма никакво съмнение. Защото на икономиката са й нужни свежи пари, за да оцелее бизнесът в кризата. Това е от изключително значение за всички“. Това каза депутатът от „Обединени патриоти“ (ОП) и представител на партия НФСБ Славчо Атанасов от парламентарната трибуна.
Той участва в дебата по актуализацията на бюджета, която се гледа на второ четене на пленарно заседание днес.
„Лесно е да уволниш хората и да затвориш една фирма. Много трудно след това е да я отвориш наново. Защото си изгубил работници, пазари, доставки и новото начало не е лесно. Затова казвам, че на икономиката сега й трябват свежи пари“, коментира Атанасов, който е председател на парламентарната Комисия по въпросите на децата, младежта и спорта.
Развитите държави по света в момента точно това правят, обясни той.
„Тръмп в Америка за начало тегли и насочва два трилиона към бизнеса. Но да не се сравняваме с тях, защото техните пари миришат на мастило, печатницата си е при тях. Навремето на американския долар пишеше, че е обезпечен със златните активи на Форт Нокс – хазната на Aмерика, а на съвременните долари пише: “In God we trust” - „Ние вярваме в Бога“. Това показва колко различни са днес нещата“, посочи Славчо Атанасов.
Според него в България трябва да се концентрираме върху нашите мерки според специфичната ситуация, в която сме.
„Да помислим за бизнеса, но да помислим и за хората, които остават без работа, без доходи и ще бъдат изправени пред сериозни трудности. Затова е редно всички политически партии в парламента да сме единни в това си мнение и в тези мерки. Защото тук загубихме много парламентарно време да се обясняваме“, каза още депутатът от ОП.
По отношение на това колко следва да бъде новият заем Атанасов коментира: „Финансовият министър има цяло министерство със служители - те ще изготвят параметрите, ще кажат какъв да е размерът на заема, това не е наша работа. Защо някои колеги се държат като героите на Ханс Закс в известното му стихотворение за слона. Отишли шестима слепи в зоологическата градина да разберат какво животно е слонът, единият го хванал за хобота и казал, че слонът е като змията. Другият го пипнал за ухото и казал, че прилича на тава, третият го дръпнал за опашката и заключил, че слонът е като въже. Четвърти го пипнал за бивните и казал, че прилича на сабя. И така, всички поотделно били прави, но всички в цялото грешали. Та и тук сега се случва същото.“
По думите на Атанасов, всяка партия гледа едно отделно перо от икономиката и живота и си държи за него до безкрайност. А нещата трябвало да ги гледаме в тяхната цялост.
„Най-лесното е да не се тегли заем, да не се прави нищо, да приемем, че правителството ще падне след известно време, да кажем, че БСП ще дойде на власт, и какво ще последва? При една фалирала икономика, каквото неизбежно ще стане, ако не влязат свежи пари в бизнеса, колко време ще издържи едно следващо правителство? И така ще влезем в перманентни политически кризи. Правителствата ще се сменят като носни кърпи, което ще бъде катастрофално за държавата. А тази криза ще е по-страшна и от глобалните кризи през 1929-33 и 2008 – 2011 г.“, смята народният представител.
Не случайно президентът Франклин Делано Рузвелт през Великата депресия теглил милиарди заеми и ги насочил в икономиката. Целта била да спаси бизнеса и държавата, в икономиката да влязат свежи пари и да няма безработни на улицата.
„Така Америка преодолява кризата за три години. Още през 2018 г. четирима нобелови лауреати – икономисти, в това число и съветникът на двама американски президенти Джоузеф Стиглиц, предупредиха, че се задава много сериозна нова икономическа криза. Появата на коронавируса само катализира тези процеси. Виждате, че в световен мащаб потреблението се свива жестоко, това веднага се пренася и върху производството, защото кризата е потребителска и се задълбочава непрекъснато. А всяка съвременна икономика се крепи на потреблението, тя е потребителска икономика“, каза Славчо Атанасов.
Според него са нужни сериозни мерки - светът вече се ориентирал към тях и ние също трябвало да реагираме бързо и адекватно.
„И понеже не мога да приема тук изложените позиции, ще ви цитирам един библейски пасаж: „Нямаха очи да видят, нямаха уши да чуят.“ Нека не изпадаме в такава ситуация, а да направим най-доброто за българската икономика и за нашите сънародници. Всички партии имат добри финасисти, този заем трябва да се разпредели по всички пера на икономиката и живота – за бизнес, за безработни, за социално слаби. На куц крак няма да излезем от кризата, всички партии заедно трябва да прецизираме този заем“, заключи Славчо Атанасов.
НАРОД ОТ ТИКВИ СЕ УПРАВЛЯВА ОТ ,КОЙ И ОТ КАКВИ....?????
МИ ОТ ТИКВИ ВЕ.......БУХАХАХА
Само глупости дрънкате,продажни копелета....всички сте за затвора..