Абитуриентският бал не е мираж! Няма да има броене до 12 от терасите вкъщи
Балове ще има, дванайсетокласните ще покажат роклите и костюмите си, сега да учат, каза началникът на РУО-Бургас инж. Виолета Илиева
Въпреки плашещите прогнози, че абитуриентските балове ще бъдат отменени заради кризисната ситуация, която безспорно ще продължи и след отпадането на извънредното положение, дванайсетокласниците в Бургас могат да бъдат спокойни, че ще имат своя звезден ден.
„Нека първо да минат изпитите на 7 клас, после матурите и тогава ще дойде моментът за абитуриентския бал. Следваме хронологията на събитията, които се променят изключително динамично. Дванайсетокласниците да бъдат спокойни, ще има балове, ще си покажат роклите и костюмите, но ще е по-нататък във времето. Сега трябва да учат”, каза пред репортер на Флагман.бг началникът на РУО-Бургас.
Коронавирусът и влиянието му върху света на дванайсетокласниците определено е най-обсъжданата тема в чатовете на абитуриентите. Голяма част от тях вярват, че пандемията няма да помрачи най-важния ден в живота им и силно се надяват всичко да се нареди, за да се покажат пред семействата и съучениците си в целия си блясък на деня на бала.
Флагман.бг разговаря с ученичка от 12 клас в Търговската гимназия в Бургас, която още преди въвеждането на извънредното положение вече е била подготвена за големия празник. Красива и скъпа рокля, високи токчета, запазени часове за фризьор, гримьор … и всичко необходимо за 24 май. Е, тази година балът няма да е на обичайната дата, но все пак няма да е мираж.
„Много ще е гадно, ако нямаме бал. Аз вече съм си подготвили всичко. Купила съм си бална рокля, тоалет за изпращането, облекло за ресторанта, когато съм със семейството си, всичко беше готово преди да въведат извънредното положение, което обърка цялостната картинка. И сега не знам, дали тези пари, които съм хвърлила за рокли, дали няма да останат като просто непотребна дреха, зазакачена в гардероба”, разказва ученичката.
По думите й, тя и съучениците й дори са капарира обичайната следбална екскурзия до Мармарис, на която отиват всички дванайсетокласници, за да довършат празничния цикъл и да се насладят на хубавите забележителности, които предлага турския курорт.
„Съмнявам се, че екскурзията ще се състои. Дори всичко да се оправи, мисля, че повече дванайсетокласници ще се откажат да ходят в Турция от страх. Гледаме по новините, че и там има доста заразени. На никой не му се рискува, поне с такова впечатление оставам сега, докато си общуваме през чатовете”, допълва още дванайсетокласничката.
Традиция е в деня на изпращането учениците от всяка гимназия да организират спектакъл или концерт, чрез който символично да кажат „последно чао” на вече бившите възпитаници. В Търговската гимназия това събитие носи името „Ден на таланта”. Учениците от всички випуски подготвят различни сценарии и изненади за изпращането. Тази година обаче ролите са определени, предварителният план е готов, но всичко друго е в застой заради пандемията.
„Учениците от цялата гимназия, от всички класове, от ученическия съвет подготвят богата програма, но тази година ще е различно. Предвид, че изпращаните ни трябва да е някъде около 7-10 май, а ние още ще сме в кризисна ситуация, обмисляме да направи „Деня на таланта” с клипчета, които да бъдат качени в Youtube. Нали сега сме смарт, учим с е-учебници, класните ни стаи са онлайн чатове, така и изпращането ни ще е в нета и пак ще е забавно”, обнадеждена е ученичката от Търговската гимназия.
Тя разказа още, че въпреки паниката около матурите и новостите в онлайн обучението, дванайсетокласниците се справят доста добре, но тайно се надява част от учебния материал да бъде съкратен. Макар да общуват в онлайн пространството, връзката между ученика и учителя се губи и материалът не може да бъде усвоен.
„Учителите много се стараят. Онлайн обучението не е чак толкова трудно, повече преговаряме вече взети неща, преподавателите ни изпращат материали, дават ни задачи, ако имаме въпроси – всеки ученик си има стая/чат/ с учителя, където той може да му отговори на лично съобщение. Но все пак друго си е да ходим на училище и да ни се обяснява от дъската. Честно казано не си представях така 12-и клас”, разказва още абитуриентката.
Тя обаче намира и много голяма положителна страна в е-училището. Според нея сега е моментът, както за всички ученици, така и за преподавателите да усвоят тънкостите на Microsoft Office, защото повече им домашни са именно на Word, PowerPoint или някоя друга програма, която в повечето професии, към които са се насочили бъдещите икономически, се използват именно те.
„Силно се надявам да имаме абитуриентски празник, защото би било ужасно да посрещнем балната вечер пред компютрите или пък да броим до 12 от терасите вкъщи”, казва шеговито дванайсетокласничката.
Единственото хубаво нещо е че тази отмряла традиция ще си отиде най-накрая и все по-малко родители ще теглят кредити като за сватби, които ще връщат 5-10 години след това. Вижте в щатите как си правят баловете! Събират се във физкултурният салон на училището, някои са по спортно облекло със спортни якета даже