В близките седмици проблемите ще са по-скоро в семействата, после идва много тежка криза в предприятията
Икономическите мерки на правителството имат сбъркана философия, смята бургаският депутат
Петър Кънев е бургаски депутат от „БСП за България“. Председател е на парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм. През седмицата негово интервю за столична медия, свързано с кризата заради COVID-19, предизвика голям интерес. Вчера след дебатите в парламента г-н Кънев коментира ситуацията пред „Флагман“.
- Г-н Кънев, основната икономическа мярка на правителството, известна като 60/40, вече е в действие. Имате ли наблюдение за това как е тръгнала тя?
- И днес (петък) на дебатите в парламента основна тема по икономическите мерки освен всички останали, свързани с удължаване срока на извънредното положение, със Закона за енергетиката и т.н., бяха доста сериозните резерви от страна на почти всички изказващи се, включително и от страна на ДПС за очакваните резултати по мярката 60/40. Аз имах възможност да кажа в това прословуто интервю, че неслучайно и синдикати, и работодатели почти единодушно се изказаха, че мярката е нереалистична и трудно ще заработи. Да не говорим, че тя и много трудно ще се администрира. Малко странен ми беше оптимизмът на колегите от ГЕРБ и най-вече на г-жа Менда Стоянова, че вече 228 фирми са проявили интерес към тази мярка. Сами разбирате, при 460 хиляди търговски дружества в България едва ли 228 фирми е върхът на интереса към мярката. Тя е сбъркана като философия.
- Вие какво предлагате?
- Няма държава в Европа, която да осигурява това, което осигурява мярката 60/40 – стоиш си вкъщи и вземаш 100% от цялата си заплата и осигуровки. Това никъде го няма. Има различни варианти. За мен справедливото е всички, които са заплашени да станат безработни, да си останат на трудово-правни отношения с фирмата и държавата да поеме една минимална работна заплата месечно плюс осигуровките. Това според мен е и социално справедливо, и нормално, и помага в един много тежък период за два, три, четири месеца; и най-вече е доста по-евтино от това, което предлага правителството с 60/40. Правихме ги разчетите в комисията, на която съм председател. Това можеше да се предложи не само за тези, които са на трудови договори, а и за тези, които са самооблагащи се, т.е. т.нар. свободни професии. Не бих ги нарекъл маргинали (по думите на финансовия министър Горанов – б.а.), защото това е общо взето елитът на нацията. Това са адвокати, архитекти, писатели, художници. Според мен е сбъркана философията на мерките на правителството. Да не говорим, че не виждам кой ще тръгне да тегли 1500 лв. безлихвен заем. Това спокойно можеше да бъде безвъзмездна помощ – както е в почти всички европейски държави. На хората, изпаднали в най-тежко положение, трябва да се помага безвъзмездно. Трябва да има повече солидарност в тази ситуация, в която е обществото. Не искам да се правя на човек, който застъпва само чисто социални мерки, но сами разбирате, че в една такава криза на първо място, естествено, е здравето на хората, но на второ е запазването на работните места и социалната поносимост на проблема.
- Вие казвате, че голямата тема е - накъде след коронавируса. Защо?
- Тъй като България е малка, отворена икономика, страхотно обвързана с износа – 53% от брутния вътрешен продукт е износ от България. Основните ни партньори са най-засегнати – Франция, Италия и най-вече Германия. Как ще се развият събитията, тепърва ще стане ясно.
- Имате ли виждане колко може да издържи икономиката на този ограничителен режим, който е в момента? Колко максимум може да продължи това?
- Отново казвам, дали ще бъде две, три или осем седмици, до голяма степен това зависи от поръчките, които ще идват от чужбина, защото сме отворена икономика. Колко ще издържи българинът? Мога да цитирам един от българските политици, който каза - интересно е кога гладът ще надвие страха. Притеснявам се, че в психологически план проблемите по-скоро ще бъдат в българските семейства и апартаменти на този етап - в близките седмици, отколкото в предприятията. А в българските предприятия кризата ще настъпи след месец-два и това ще бъде много тежка криза. Ние все още вървим по инерция. Все още за март месец приходите в бюджета са в рамките горе-долу на допустимото. Но април ще бъде абсолютно катастрофален (като приходи в бюджета), да не говорим за май. Така че срокове не бих си разрешил да давам. Не виждам и кой нормален човек би могъл да дава срокове. За мен големият проблем е туризмът. Защото това е отрасъл, който много бързо може да отвори врати, но стига да има клиенти. А аз не виждам в тази стагнация и в тази уплаха и паника в Европа как бързо ще се възстановим. Но нека да не бъда пророк. Разчитам на повече оптимизъм у българите.
- Защо казвате, че в близките седмици най-големият проблем ще е в семействата?
- Днес имах дълъг разговор с Христо Монов – един от добрите български психолози. Той ми каза, че има рязък ръст на домашното насилие през последната седмица. Когато се смени стереотипът на живот на едно семейство, когато от сутрин до вечер две деца ти скачат на главата и си с жена си, не можеш да излезеш, ако нямаш куче, освен за да пазаруваш, през първата седмица изглежда интересно, втората е досадно, третата – изнервящо... И въпросът е докога това ще се изтърпи. Когато е студено и е лошо времето, някак си се приема. Но не знам как ще бъде по-нататък...