Ще помогне ли ниската задлъжнялост на България в ситуацията с пандемията
Анализаторът смята, че българският дълг ще бъде издаден на сравнително ниска доходност, което е изгодно за емитента, в случая държавата
Сега се берат плодовете на това, че България имаше ниско ниво на държавен външен дълг. В трудни моменти като сегашния това се оказва плюс, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria финансовият експерт Емил Аспарухов.
"Лимитът на държавния дълг от 10 млрд. лв. не е твърде висок, защото виждаме какви агресивни мерки се взимат в най-развитите икономики по смета, начело със САЩ... Този таван е просто опция", коментира той.
Аспарухов допълни, че еврооблигациите, които са нашият сравнително най-ликвиден инструмент, почти не се засегнати от кризата.
Анализаторът смята, че българският дълг ще бъде издаден на сравнително ниска доходност, което е изгодно за емитента, в случая държавата.
По тази тема той подчерта, че въпросната емисия не е във връзка с кризата, а е част от планираните количества от Министерството на финансите. Според него няма нищо нестандартно в нея и ще мине нормално, без резки спадове в цената на аукциона.
"В банковата и вътрешната ни финансова система ликвидността дори преди проблемите с коонавируса беше висока, така че не съм поддръжник на хората, които очакват драстичен спад в цените на българския дълг", смята финансовият анализатор.
Емил Аспарухов е на мнение, че както външният, така и вътрешният дълг се управляват консервативно, последователно и разумно от доста години.
Каква като матуритет и насоченост трябва да бъде структурата на бъдещия дълг, за да се обслужва той устойчиво?