Живко Господинов, БСП: Предвижда ли се преместване на съдовете за смет от пътното платно?
Те създават опасност за ПТП, категоричен председателят на групата общински съветници на БСП
„Предвижда ли Община Бургас мерки за недопускане новите съдове за смесени отпадъци, поради по-големия си габарит, да не навлизат в пътното платно на редица улици и булеварди в града“? Този въпрос отправи председателят на групата общински съветници на БСП Живко Господинов към общинска администрация. Известно е, че контролът върху дружеството, ангажирано със събирането, извозването и последващото третиране на смесени битови отпадъци, генерирани на територията на община Бургас, се осъществява от служители на дирекция „Околна среда“ към Община Бурас, в т.ч. и точното позициониране на съдовете. Същите одобрили ли са разполагането на съдовете на посочените кръстовища по този начин, пита още Господинов.
Едното кръстовище, за което става въпрос, е това на ул. „Калоян“ и ул. „Ал. Стамболийски“. Там контейнерът е разположен на тротоара, непосредствено преди пешеходната пътека, като по този начин, освен че заема по-голямата част от тротоара за пешеходци, създава и опастност за възникване на ПТП, заради закриването на видимостта на водачите на МПС и невъзможността същите да преценят дали има пещеходец, който се готви да пресече по пешеходната пътека. Аналогичен е случаят и на следващото кръстовище – на ул. „Калоян“ и ул. „Княз Борис“, където контейнерът е на пътното платно, точно пред пешеходната пътека, и закрива изцяло видимостта на водачите на МПС. Подобна ситуация имаме и на кръстовището на ул. „Калоян“ и ул. „Левски“.
Живущи в района изразиха своята загриженост и относно по-големите габарити на новите съдове за смесени битови отпадъци. Досегашните места /джобове/ за поставянето на контейнерите не отговарят на габарита и съдовете навлизат в пътното платно, което е допълнителна предпоставка за възникване на ПТП. Гражданите споделиха, че те самите са имали ситуации, в които по много улици и булеварди в града са били изненадани от навлизането на съдовете за смесени битови отпадъци в пътното платно и само бързата им реакция като шофьори е предотвратила врязването в тях.
Благодарение на питането стана ясно, че в конкретния случай предстои премахване на два броя бетонови ограничителни елемента в района на кръстовището на ул. „Калоян“ и ул. „Ал. Стамболийски“ и позиционирането на съдовете по начин, неограничаващ видимостта на участниците в движението, както и осигуряване на максимално пространство за преминаване на пешеходци по тротоара; изграждане на джоб в района на кръстовището на ул. „Калоян“ с ул. „Васил Левски“ и разширяване на съществуващите; преместване на контейнера на ул. „Калоян“ от № 47 на паркомчсто срещу № 70.