В ЕС има 10 пъти по-малко налично медицинско оборудване от търсенето за COVID-19
Недостигът на екипировка излага медицинския персонал на по-висок риск от зараза
За да се справят с коронавируса, държавите - членки на Европейския съюз, се нуждаят от 10 пъти повече лично защитно оборудване и други медицински изделия като обдишващи апарати, отколкото традиционните вериги за снабдяване могат да предоставят, се посочва във вътрешен документ на ЕС, видян от "Ройтерс", цитирани от Дневник.бг.
От седмици блокът опитва да се сдобие с жизненоважно оборудване като маски за лице, обдишващи апарати за пациенти с остри респираторни проблеми и други медицински продукти.Въпреки усилията обаче "наличността и снабдяването с лично защитно оборудване и други медицински изделия, по-специално апарати за обдишване, в Европа остават тревожни", казва Европейската комисия в документа с дата 25 март.
Според него вътрешните оценки на Европейската комисия "показват, че традиционното снабдяване ще може да обслужи само около 10% от търсенето".
Недостигът на екипировка излага медицинския персонал на по-висок риск от зараза, а това застрашава и пациентите, които може да се заразят от лекари и медицински сестри. В Италия и Испания, най-засегнатите страни от ЕС, над 5 хил. души от медицинския персонал са се заразили според официални данни, публикувани във вторник.
Това поставя броя на случаите сред медицинските работници до почти 9% от общия брой случаи в Италия и до над 13% в Испания, като все пак трябва да се отчете, че лекарите е по-вероятно и да бъдат тествани в сравнение с останалата част от населението.Според еврокомисията повечето страни от ЕС имат ограничени запаси и ограничен капацитет да увеличат производството, което ги излага на задълбочаващ се недостиг, ако няма бърз внос на жизненоважно оборудване.
Във вторник Европейската комисия обяви, че международни доставчици ще са готови да предоставят лични защитни предпазни средства срещу COVID-19 в рамките на две седмици след инициативата за съвместно възлагане на обществени поръчки. Миналата седмица еврокомисията започна процедури по съвместни обществени поръчки за обдишващи апарати и тестови комплекти и според документа офертите се очакват до края на март.
Задръствания
Ситуацията се влошава и заради ограниченията, наложени от някои държави членки на износа на медицинско оборудване към други страни от ЕС.
В опит да се спре разпространението на вируса границите бяха затворени или подложени на дълги проверки, което забавя доставката на стоки, включително лекарства и медицинско оборудване. "Наскоро отчетеното време за чакане по някои вътрешни граници в ЕС надхвърля 24 часа дори и за медицинските доставки", се посочва в документа, в който се дава пример с дългите опашки предимно на границите на източноевропейските държави.
Планът на ЕС за ускоряване на преминаването през границите на жизненоважни продукти чрез т.нар зелени коридори все още не функционира добре. "Досега само три държави членки са създали зелени коридори в опит да облекчат тези задръствания", се подчертава в документа на еврокомисията.
Търговските ограничения също вредят на доставките на медицинско оборудване. Франция и Германия вдигнаха своите, но ЕК все още оценява последиците на място, след като беше отчетено забавяне на доставките в Испания и Гърция, казаха служители.
Брюксел разговаря с Полша, Чехия, България и Румъния за техните търговски ограничения.
Междувременно испанската армия поиска от партньорите си в НАТО комплекти за тестове, обдишващи апарати и защитно облекло като част от споразуменията за международна подкрепа на алианса. Ръководителят на испанските въоръжени сили Мигел Вияроя заяви, че Испания е отправила молба към алианса, който ще я предаде на армиите на държавите членки. Помощта ще бъде прехвърлена на цивилни, допълни Вияроя пред репортери.v