Политически сили обвиниха правителството, че лъже за кризисния пакет от 4,5 млрд. лв. за Covid-19
"Демократична България" и БСП излязоха с остри критики към обявените мерки
Вчера премиерът Бойко Борисов обяви, че правителството мобилизира 4,5 млрд. лв. за подпомагане на бизнеса и заетостта във връзка с кризата заради коронавируса Covid-19. Днес обаче започнаха да се появяват съмнения в достоверността на изнесените числа.
С позиции по темата излязоха от извънпарламентарната коалиция „Демократична България“ (ДБ), а след това и от БСП.
В становището на ДБ се посочва: „Поставен под силен обществен натиск, МС представи досегашните си половинчати и неефективни предложения като “пакет от 4,5 милиарда лв.” за подпомагане на бизнеса. В действителност, предложените мерки нито са за 4,5 милиарда, нито отговарят на мащабите на кризата. Те по-скоро представляват финансово подпомагане за по-представително погребение на българския малък бизнес.“
Впоследствие пресконференция дадоха представители на БСП.
Румен Гечев първо обясни, че соцпартията по принцип подкрепя част от мерките.
След това обаче последва каскада от критики.
„Ние имаме много сериозни бележки и допълнителни въпроси към правителството. Първо, буди недоумение как правителството и г-н премиерът ни съобщават, че са заделени 4,5 милиарда в пакета за стимулиране на българския бизнес и обезщетяване на семействата, които са в нужда, тъй като нашите сметки показват, че даже и с т.нар. данъчна ваканция от 600 млн. лв. сумата е 2,270 млрд. лв, а не 4,5 млрд. От тези 2,270 млрд. като извадите 600-те милиона лв., които са, както казах, фактически данъчна ваканция (това е ваканция от три месеца, в които няма да се плащат данъци към българската държава) и тези 600 млн. лв. са изискуеми от същите представители на бизнеса след три месеца... Така че това е временен ангажимент на правителството. Освен това, не само че тази сума е под 2 милиарда – 1,770 млрд. лв, но там има едни странни изчисления на г-н премиера и на българското правителство, и министърът на финансите, че тези 500 млн. лв., които са за рекапитализация на Българската банка за развитие (ББР), щели да доведат до 2,5 милиарда кредити, което е голяма загадка за икономическата теория и практика, тъй като не е показано как точно са изчислили, че тази мултипликация – пет... може би те имат предвид това, че увеличението на капитала на ББР ще позволи тя да разшири кредитния портфейл в съотношението, изискуемо от централната банка за собствения капитал и съответния кредитен портфейл. Но ние нямаме никакви гаранции, че сумата, която ще бъде предоставена за кредити, ще бъде точно 2,5 млрд. Тя най-вероятно ще бъде значително по-малка и няма как да бъде 2,5 млрд. или повече“, заяви Гечев.
В позицията на ДБ също пише, че „бюджетът осигурява 0,5, а не 2,5 милиарда чрез капитализацията на ББР“.
„Демократична България“ и БСП имат и други забележки спрямо ББР, която всъщност представлява държавна квазибанка.
„Пълната непрозрачност на работата на тази банка досега и кредитният й портфейл, насочен към олигархични структури създават недоверие в бизнеса и съмнения, че тези публични средства всъщност са насочени към партийно-обвързани бизнеси и спонсори на властта“, пишат от ДБ.
Румен Гечев от БСП пък посочи: „Нашите сериозни претенции са следните. Първо, и към момента, за съжаление, Българската банка за развитие не изпълнява основната си функция средствата да отиват основно за малки и средни фирми. За голямо съжаление, по наша достоверна информация значителна част от кредитите се предоставят на крупни български бизнесмени, в кавички – така да ги наречем; една малка група, свързана с властта, която получава кредити за десетки и стотици милиони и ние нямаме никаква гаранция, че тези 500 млн. лв. ще отидат сега при фирмите, които изпитват остра нужда от такива кредити при преференциални условия – това са малките, средните фирми и някои от големите фирми в най-засегнатите отрасли.“
Според ДБ, предложеното покриване на 60% от заплатите е пиар мярка и имитация на загриженост.
“То не подпомага никого, освен административно затворените предприятия. Хиляди фирми, които не работят поради собствената си социална отговорност или поради срив на пазара, остават изцяло непокрити. 60% е сумата, която НОИ така и така дължи в случай на съкращения. За сметка на фирмата обаче остават 100% от осигуровките. Държавата пести, а не дава пари с тази мярка. Предложената процедура е тромава и неработеща. Реален е рискът мярката да остане на хартия“, смятат от „Демократична България“.
Подобно мнение изрази и Румен Гечев от БСП. Според него съотношението 60/40 за изплащане на заплатите, разпределено между държавата и фирмите, не е в интерес на бизнеса и не много от работодателите ще се възползват от тази мярка.
Гечев даде пример с Румъния, където държавата поемала 75%.
От „Демократична България“ имат критики към програмата за потребителски кредити за лица в неплатен отпуск.
Според тях това е крайно неефективна и несправедлива мярка.
Тя създава тежка процедура в условия на oграничена свобода на движение. Достъпът е силно ограничен, тези пари ще останат неизползвани. Независимо от това – лицата без доходи заради кризата имат нужда от подпомагане, а не от допълнително задлъжняване, е позицията на ДБ.
Според нея, отказът на властта да предостави, за разлика от почти всички други държави в ЕС, данъчно-осигурителна “ваканция” за периода на кризата, обрича десетки хиляди фирми на неизправност и ги лишава от достъп до помощта.
“Пренебрегването на самоосигуряващите се лица – собственици на дребен и фамилен бизнес, занаятчии, свободни професии – обрича най-малко 100 000 български семейства на фалит без всякаква помощ от държавата и обществото.
Общо отделените от бюджета средства по тези “мерки” са около 2,3 милиарда, а ако се отчете “спестяването” на Бюджета на ДОО с мярката по т.1 (т. нар. мярка 60/40 – б.а.) – под 1,2 милиарда лв. Само пряката помощ от ЕК е над 1,3 милиарда лв. Българското правителство се опитва да “излезе напред” от кризата, за сметка на бизнеса и гражданите, като използва фондовете на ЕС за допълнително финансиране на олигархичните си обръчи“, завършва позицията на ДБ.
От БСП също имаха критики в тези насоки. Румен Гечев обясни, че соцпартията ще предложи свой пакет от мерки, като за целта се правят консултации и с браншови организации.
Сиамските близнаци БСП и СДС на Костов поделили си ориватизацията 60%на 40% защото при правителството на Виденов преди Костов е 60% от приватизацията и после при Костов останалите 40%. А Костов завършилия политикономика в Москва е демократ колкото и космонафт.
бсп/бкп И ДБ успехите на правителството и щаба в борбата с вируса има убийствени последици.
Едните ще изгубят с още по голям процент изборите догодина А другите няма да помиришат парламента. За това чрез доверените им медии и Радев бясно ще хулят и омаловажават всичко което прави и
ще направи правителството.