Проф. Мутафчийски: Още двама са с коронавирус, щамът е с удивителна устойчивост
Мъж на 35 години и жена на 60 са със симптомите на коронавирусна инфекция в Пловдив, каза шефът на Националния оперативен щаб
220 са вече заразените с коронавирус у нас. Двама нови са регистрирани в Пловдив. Това каза шефът на Националния оперативен щаб ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Мъж на 35 години и жена на 60 са със симптомите на коронавирусна инфекция в Пловдив, добави той.
"Двамата пациенти са настанени в инфекциозна клиника. Те са болни и не са само вируносители", уточни Мутафчийски.
"Излязоха първите резултати след освобождаването на кораб и се оказва, че на борда има коронавирус, макар че са минали 17 дни. Това показва, че вирусът е с удивителна устойчивост. Това предполага фанатична дезинфекция на помещенията", заяви генералът.
Той съобщи, че Българската банка за развитие е подпомогнала с 492 000 лева болниците в Плевен, в Лом, във Видин, във Враца, в Ловеч и Русе. Повечето места са с респиратори и с тестове.
Проф. Тодор Кантарджиев пък предупреди, че смъртността при коронавируса е по-висока, отколкото при свинския грип, от който боледуваха много хора и усложненията също бяха големи.
“Смъртността при свинския грип е 0,2-0,5%, а при коронавируса е по-голям и засяга възрастните и хората с имунен дефицит, които се нуждаят от по-дълго лечение. Опасен е, защото засяга долните отдели на дихателната система, прави двойна бронхопневмония и действа на дихателната мускулатура. Възрастният човек, когато изпадне в дихателна недостатъчност трябва да бъде сложен на командно дишане“, заяви Кантарджиев.
„Може да се похвалим, че грип вече няма. Ако някой пациент е с двустранна бронхопневмония, лекарите трябва да изпращат материал в лаборатория за сигурна диагноза“, добави той.
Ген. Мутафчийски съобщи, че един от пациентите с коронавирус е дал отрицателна проба и ако тя се потвърди след ново изследване, може да се каже, че има пети излекуван у нас.
„Имаме информация за трансформирането на болниците. Това върви с много бързи темпове. Всички болници, а те са 380 в България, имат готовност за приемане на инфектирани с коронавирус. До три дни трябва да се докладва каква им е готовността с броя на леглата и на дихателните апарати“, добави той.
„Следващата мярка ще е трансформиране на цели болници за коронавирус и на резервни помещения за гледане на болни. Такива решения се вземат в зависимост от ситуацията“, заяви генералът.
Той не потвърди дали има заразени в Карлово, след като му бе зададен въпроса за момче със съмение коронавирусна инфекция, чийто родители са военни. Не ми е известен този случай, призна професорът.
„Предстои заминаването на един контингент за Афганистан. Военнослужещите са в 14-дневна карантина. Двама от тях са проявили симптоми на простудно заболяване. Доказано е, че пробите им са отрицателни, но въпреки това няма да заминат и са в инфекциозна клиника, но нямат коронавирус“, добави той.
На въпроса дали е заразено едномесечното бебе, настанено в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, което е било посетено от роднини, завърнали се от Италия със съмнение с коронавирус, той не отговори. Не мога да знам всеки болен от кого е посетен, отсече той.
Отначало уж с изминаване на ръце му се нарушаваше обвивката и едва ли не го нарекоха кекав вирус, сега пък бил супер устойчив
И с лекарствата сега ще е така. Уж намериха отдавна позабравено лекарство, но веднага бързат да го отрекат, че видиш ли някоя мастита фарма фирма няма да може да си продаде с хиляди пъти по-скъпо лекарството
Домуса вчера писа че лечение има да не се притесняваме. Жалко, че статиите за него в този ,,велик" сайт са с рекламна цел и са заключени за коментари. Така нямаме възможност да питаме как аджеба се излекува за толкова кратко време?
А последно Бойко бързи кредити ли ще дава или помощта ще е под формата на заложна къща?
Защото струва пари. И единствено в германия е така.
А лечение все още няма.
Така, че както казва колегата #5 отново взимат пари от бюджета, за да помогнат частни фирми като Qiagen.
а това с тестовете не променя нищо.. пък ако искат да правят и по милион на ден
Една от основните причини за ниската смъртност е следната: по данни на списание „Щерн“, в Германия седмично се правят средно по около 160 000 теста. Не само на хора с тежки симптоми. Така на заразените от рисковите групи може да бъде осигурено по-добро лечение още в началото.
.... И се питам тук защо не е така?
Същите тези нълчаха 6 месеца и за фипрониловите яйца.
Факти.