Новият МЕС не е съгласен с Щаба за Covid-19: Бързите тестове трябва да се ползват масово, важни са
Без тях ние се лишаваме от едно много съществено диагностично средство, смята доц. Атанас Мангъров
Новосъздаденият Медицински експертен съвет (МЕС) поиска масов скрининг на населението с т. нар. бързи тестове за заразяване с коронавируса Covid-19.
На дадената днес първа пресконференция председателят на Съвета проф. Коста Костов заяви, че има противоречия по темата.
„Първо давам думата на доц. Мангъров да изясни обстоятелствата и противоречията около използването на т.нар. бързи или експресни тестове“, заяви проф. Костов.
Доцентът започна с директна атака, изглежда насочена срещу Националния оперативен щаб (НОЩ) за борба с Covid-19, ръководен от ген.-майор Венцислав Мутафчийски.
„Няколко думи за т. нар. бързи тестове, защото сутрин се чуват някои странни твърдения, които, ако са на изпит, няма да минат“, каза Атанас Мангъров.
След това той обясни подробно какво се случва, когато се диагностицира болен с коронавирус.
Заразеният по принцип няма симптоми няколко дни.
Той можел да контактува с хора, които вече са преминали през заразата и са изчистени от нея.
Имало обаче и друга група, на които човекът тепърва може да предаде вируса.
„Ако той ги е заразил сравнително скоро, защото той е отделял вируса поне 4-5 дни, преди да се проявят клиничните симптоми, в такъв случай тези болни няма да отделят вируса в околната среда и ние тях няма да ги хванем нито с PCR-теста, нито с имунохроматографския тест, с който се откриват антитела. И всъщност тази втора група контактни, ако се изследват само с методи, с които се открива отделяне на вируса в околната среда, също ще останат неоткрити. От казаното дотук се вижда важността на тези имунохроматографски тестове, с които ние можем да получим данни за това, че някой е прекарал коронавирусната инфекция. И също така чрез тях може да се направи едно по-широкообхватно сероепидемиологично проучване, с което да се установи какъв е имунният статус на населението на страната по отношение на коронавирусната инфекция. Което на практика не се прави и ние в момента не знаем къде сме“, коментира доц. Атанас Мангъров.
Той даде пример с други страни, които доста успешно се справяли с тази инфекция.
„В Южна Корея са направени 190 хиляди теста до момента. В Германия се правят на ден по 20 хиляди теста, които няма как да бъдат тези бавни, референтни тестове, които ние в момента използваме. Това, което ние използваме, това са тестове, които са за потвърждаване на една установена инфекция. И всъщност независимо от мнението на кризисния щаб, ние трябва да положим усилия това тяхно мнение да бъде променено и тези тестове да започнат да бъдат използвани и то на много широка нога. Защото без тях ние се лишаваме от едно много важно диагностично средство – ние не сме в състояние нито да установим точно кои са контактните, нито пък да направим едно добро сероепидемиологично проучване, което да ни даде информация какво можем да очакваме“, добави Атанас Мангъров.
След коментар на репортер, че това е конфронтация в прав текст с НОЩ и след въпрос така ли ще я карат оттук нататък, проф. Коста Костов отговори: „Това, което каза доц. Атанас Мангъров, е високо професионално мнение, а не е конфронтация и моля това да се разбере, аз го подчертах. Тук ще чувате само професионални мнения. Въобще не ни интересува с кого се конфронтираме. Ако това го наричате конфронтация, аз го наричам професионална експертиза.“
Бе зададен и въпрос дали от МЕС ще препоръчат масов скрининг на населението и колко ще струва това.
Проф. Радка Аргирова отговори: „Мисля, че стана много ясно, че говорим за масов скрининг действително. Разбира се - това, след като бъде приет алгоритъмът, за който ви казах, което е изключително важно. Това ще бъде вече планирано като брой тестове. Те биват и различни видове и това също ще има значение. Оттам, естествено - и какви средства са необходими. Това ще бъде отнесено към тези, които могат да помогнат по-нататък. Непременно има отношение това към спиране разпространението на коронавируса.“
А защо точно такъв лекар е начело...поредното безумие!
Сега очсквайте още утре новият щаб с Мангърчо на заседание при Радев и ще борят и те вируса Шипка. Че Радев нещо се изложи здраво и сега ще се наваксва с Мангърчо и шайката му.
Толкова елементарни схеми, че и на децата е ясно.
От обикаляне по тв студията(вместо да помага с нещо) най-накрая се намърда.
Бойко защо пак дава на машите на Радев, възможност да саботират и малкото което се прави. Защо пак прави скрити договорки с Чехльо Льотчиков.
Пак политически театри по време на чума.