Проф. Тодор Кантарджиев: Лек срещу коронавируса в Европа няма, но ни е препоръчана терапия от Китай
Регионалните здравни инспекции трябва да вземат решението за удължаване на грипната ваканция, каза той
Министерството на здравеопазването е разпоредило на лечебните заведения, в които са приети или се предполага, че ще има контакт с болни с коронавирус, да използват терапия, която ни е препоръчана от китайски лекари. Наши колеги са направили сериозно проучване на 70 000 души с коронавирус и са ни изпратили доклад от 20 страници. Това каза пред Нова телевизия директорът на Националния център за заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
Според него, комбинации от лекарства със сложни имена, които се споменават в медиите, имат съмнителен ефект, но той изтъкна, че експерти от здравното министерство следят всичко, което се публикува по темата в международните специализирани издания.
„В Европа се приема, че няма лекарство за лечение на коронавирус, което да е с доказана ефективност. Комбинации може да се използват, но ефектът е съмнителен, докато нашите китайските колеги са направили сериозно проучване“, добави той.
„Подхождаме внимателно към ситуацията с увеличаването на случаите с коронавирус. Винаги ще има критики за мерките, които взимаме. На някои ще се струват недостатъчни, а на други – свръхголеми. Ние наблюдаваме европейски опит. Искаме да избегнем грешките на някои държави и да ползваме най-добрите практики“, заяви професорът.
На въпроса дали да бъде ли удължена ваканцията на децата той отговори, че училищата в столицата вероятно ще останат още затворени, а за другите градове решение трябва да вземат регионалните здравни власти.
„Всички болници, в които бъдат открити заразени с коронавирус, ще продължат да работят. Пациентите и персонала, имали контакт с болни, ще бъдат поставени под карантина. Те ще бъдат отделени. Доставени са защитни костюми, маски, ръкавици и дезинфектанти”, заяви Кантарджиев.
Нормално е да има трусове и страхове, добави той.
„Всяка зима, когато започнат сезонните вирусни инфекции на дихателната система, има нужда от дихателна реанимация. Привеждат се в наличност всички възможности за реанимационни действия във връзка с дихателната система. Ще има места за всички болни", каза още проф. Кантарджиев.
народна, ама не ес демократична. в демокрациите се бачка, докато не паднеш да умреш.
не знам за италианското правителство, но знам че ес дръпна ушите на държавите и конкретно на австрия да налага граничен контрол.