Епидемията с коронавируса може да продължи до есента, дезинфекцията е излишна?
От термокамерите също няма смисъл, защото болните няма да пътуват, а ще се скрият и няма да бъдат свалени от самолета, обясни доц. Чорбанов
Епидемията с коронавируса не може да се спре с увеличаването на градусите в термометрите през пролетта и лятото. Тя може да продължи още половин година. Това прогнозира имунологът доц. д-р Андрей Чорбанов.
В „Здравей, България“ по Нова телевизия той обясни, че при пик на заболеваемостта тя ще отшуми по-бързо, а при поддържане и малък брой постоянно заболели, няма начин да не продължи дълго.
Доцентът сподели, че от наблюденията си за заразата в страни, където температурите били над 30 градуса, а броят на болните нараствал, си извадил извода, че жегата не влияе на вируса. Топлото време не го спира, добави той, но изтъкна все пак, че коронавирусът е чувствителен към всички фактори на околната среда. Няма как да просъществува повече от 30 минути по повърхността на предметите, заяви Чорбанов.
Затова според него дезинфекцията е излишна. Той я нощната стража на средновековните градове. „Идеята тогава е била не да се хващат престъпници, а хората да усещат, че има държава“, обясни имунологът.
Според него термокамерите по летищата също са излишни, защото болните няма да пътуват, а ще се скрият. Едва ли някой ще бъде свален от самолета, тъй като всеки, който има висока температура ще си стои у дома, добави той.
"Огромният брой хора изкарват изключително леко симптомите, на крак, и не се регистрират в лечебни заведения. В момента процентът починали е на база само онези, които са се регистрирали", заяви експертът. По думите му огромна част от хората не разбират, че са прекарали това заболяване.
"Все още не е доказано от независими източници, че заразата повтаря отново един и същи човек, който е изкарал вируса, защото все още няма отговор дали е един подвид или два, дали вирусът мутира", заяви Чорбанов. Той допълни, че не се знае дали вече оздравял човек не продължава да е вирусоносител.
Той критикува рестриктивните мерки в някои страни като Италия и Израел. И обясни, че няма смисъл да се забраняват масовите прояви, които биха нарушили живота на хората, след като посещенията по заведения продължават да са свободни.
Този вирус не трябвало да бъде сравняван с чума и холера, но испанският грип бил много по-тежък като заболяване, каза още доц. Чорбанов.
Но удря камбаната с твърдението за продължителността на живот на вируса върху повърхности... никой, освен дърдорковците не дават отговор на този въпрос. Фактите са, че в стаите в болницата са намирали вируса по повърхности и че коронавирусите (предишни видове) живеят с дни по повърхности.