Спират командировките във фирмите заради коронавируса
Препоръчва се преминаване на домашен режим на работа
Отмяна на пътуванията със служебна цел заради първите случаи на коронавируса у нас. Това решение бе взето от големите фирми у нас. Компаниите карат служителите си да ползват конферентни разговори чрез чат приложения и електронната си поща, вместо да пътуват.
Освен това браншовите организации съветват членовете, ако се налагат командировки, те да бъдат подложени на задълбочена оценка на риска. Сред препоръките са и, където е възможно, преминаване на домашен режим на работа, за да се намалят струпванията на хора на едно място.
Пред „Монитор“ шефове на предприятия коментираха, че вече са накарали служители да работят у дома, за да тестват информационните системи и достъпа от разстояние до вътрешните мрежи.
Фирмите да проведат извънреден инструктаж по ЗБУТ и прилагане на допълнителни хигиенни изисквания, съветват от Българската стопанска камара. „При необходимост може да се създадат и кризисен щаб към предприятието и разработване на антикризисен план, който да бъде приложен в случай на настъпване на кризисно събитие“, коментира главният секретар на работодателската организация Добри Митев.
Работодателите със служители, пътували в засегнати райони със или без известен контакт с човек, заразен от COVID-19, трябва незабавно да ги пренасочат към общопрактикуващ лекар преди връщането им на работното място, потвърждаване на точното място на пътуване, проследяване на състоянието в рамките на 14 дни след завръщането в случай на назначена карантина.
За защита на бизнеса от загуби браншовиците съветват оценяване веригата на доставките и рисковете в краткосрочен и средносрочен план за изчерпване на суровини и материали, идентифициране на алтернативни доставчици. В случай на риск от пълно или частично неизпълнение на договорни задължения, възникнали поради разпространението на коронавируса, незабавно информиране на контрагента за наличието на непреодолима сила.
При необходимост фирмите могат да се обръщат към браншовите организации за издаване на сертификат за непреодолима сила. Но при възлагане или поемане на нови поръчки, свързани с производство или доставка на материали, стоки или услуги в държави, в които действат ограничителни мерки или са определени като рискови, трябва да се съобрази нивото на риск от забава и неизпълнение, тъй като това обстоятелство няма да се третира като непреодолима сила.