Германка избра УМБАЛ Бургас за най-сложната операция в съдовата хирургия
При операцията, продължила повече от четири часа и половина, е направен т.нар. аорто-бифеморален байпас
Германка избра специалистите от Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас за една от най-сложните операции, извършвани в съдовата хирургия. Интервенцията е планова, в този случай водещ е изборът на пациента и решението му коя от многото болници в страната и чужбина да предпочете, коментира доц. Валентин Василев, ръководител на Клиниката по съдова хирургия.
58-годишната пациентка търси консултация със съдовите хирурзи на болницата, защото се оплаква от болки в двата крака при движение и в покой, изтръпване, невъзможност да измине и минимални разстояния. Преди тези симптоми жената е била активна и е вървяла с километри. При извършените изследвания се оказва, че страда от сравнително рядко заболяване, наречено Синдром на Лериш. То представлява запушване на коремната аорта заради отлагане на атеросклеротични плаки и е по-често срещано сред мъжете. Заради запушването е нарушено кръвоснабдяването на крайниците, оттам идват болките и невъзможността за движение. Ако състоянието не се лекува, може да се стигне до гангрени и ампутации на краката.
При операцията, продължила повече от четири часа и половина, е направен т.нар. аорто-бифеморален байпас. Байпасът възстановява кръвообращението под запушения участък чрез заобикалянето му посредством протеза, по която да протича кръвта от здравата част на артерията до подлежащата под запушването проходима артерия. В случая е използвана специална синтетична протеза, която свързва коремната аорта с двете артерии на двата крайника и възстановява кръвотока. Операцията е сложна и тежка, изисква умения и концентрация на екипа. В Клиниката по съдова хирургия на УМБАЛ Бургас годишно се извършват около десетина подобни интервенции.
Интересното при този тип операции е, че непосредствено след приключването симптомите отшумяват напълно. Пациентката вече е преминала няколко контролни прегледа, които са показали пълното й възстановяване. С радост споделя с лекуващия я екип, че е възстановила дългите си разходки и се чувства прекрасно.