Спомени от соца: Когато тристаен апартаент струваше 20 000 лв., а двустаен - 14 000
Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, трябваше да се записваше в списък и да чакаш с години
От началото на 60-те години, поради масовата миграция от селата към градовете, започва ударно строителство на панелни жилищни комплекси, пише retro.bg..Създадена е и стройна схема на планиране на нуждите на хората там: детска градина - на 3 до 5 хил. жители, училище - на 15-20 хил. жители, поликлиника и кино - на 40-50 хил. жители.
В по-големите комплекси са изградени т.нар. РУМ-ове, Битови комбинати, Дом на услугите, Спортна зала, Културен дом и т.н
Хората от това поколение помнят, че апартаментите в голяма част от построените жилищни блокове бяха зачислени към различните предприятия и учреждения и в тях можеше да бъдат настанени само отговарящите на определени условия работници и служители.
Така се появяват например т.нар. военни блокове из цяла България, за кремиковските работници изниква цял нов квартал в столицата, а бургаските нефтохимици са настанени в много от новоизградените блокове на застроения през 70-те жк „Славейков“.
Тъй като голяма част от жилищата бяха ведомствени, хората, които ги обитаваха, заплащаха за тях символичен наем на държавата. Наемът за жилище към края на 80-те е: 90 лв. за стая, 130 лв. за гарсониера и 280 лв. за тристаен апартамент.
През 1969 г. при средна месечна заплата 117,17 лева една гарсониера в София се продава за 5000 лв., т.е. 42,67 месечни заплати.
До края на 60-те, според комунистическото законодателство, притежаването на повече от един апартамент носи риск държавата да настани в него принудително наематели на държавен, символичен наем.
От началото на 70-те влиза в сила нов закон, според който покупко-продажба на недвижимо имущество се осъществява само от държавна комисия. И който реши да продава имот, го обявява, а държавната комисия определя кой ще е купувачът и на каква цена ще купи недвижимия имот.
Всеки, който желаеше да се сдобие с жилище след 70-те, се записваше в списък и чакаше на опашка с години. Държавна комисия определяше кой от чакащите е най-нуждаещ се и на него даваше жилище, с държавен кредит за 20 години на цена, дотирана от държавата.
Според публикуван в Държавен вестник от април 1988 г. тиражен лист на Държавната парично-предметна лотария: цената на едностаен панелен апартамент в София е 9001 лв., на двустаен – 14 304 лв., на тристаен – 20 000 лева.
При социализма сам човек или семейство имаха право да притежават един апартамент до 120 кв.м в окръжен град и една вила. Затова мнозина, които искаха да си купят втори апартамент, при условие че вече имат един, му намираха цаката – съпрузи се развеждаха фиктивно или прехвърляха вече съществуващия апартамент на своите деца.
Колко години трябваше да чакаш да ти излезнат лихвоточките-25 години
многу яко беше искаме пак
Фар сега са... Фарс
И дори тогава, без разходи за труд и земя, цените не бяха толкова достъпни, колкото се опитват да ги изкарат и се купуваха с дългогодишен кредит.
Основната цел беше стадото да има къде да спи а парите да стигат за хляб и сирене. Не трябваше да имат изкушения, дори книгите се купуваха с връзки.
двустаен - 12500
тристаен - 15500
Баба ти пак не ти е донесло хапчетата, шизи.
Може. Аз казвам само, че не знам.
В конкретния случай споменат от теб, може би става дума за наследство и е разбираемо.
Вероятно е имало и случаи за са купували по два след фикнивен развод, но не е било разпространена практика. Тези с парите купуваха просто големи апартаменти.
И тираджии роднини имам и моряци до капитани.
Нито един от познатите ми не се е развеждал.
Баща ми не е бил партиен член (нито бзнс), а кумът на костов - соколов лично и публично го обяви за развода на костов с еленка.
Режи вени троле лъжлив слабоумен.
Колкото ти правописа, толкова ти и мисленето.
Но знам, че костов се разведе с елена в името на приватизацията.
Защото бяха взели пари на заем и затвориха Българина и най важното нямаше отговорност и демокрация, не се знаеше кой какво притежава и манаджира. Отговорността се замени със подлизуркане. Нямаше никакви книги. Във вакум НИЩО не расте дълго.
Сега не повтаряйте тези грешки със парите отгоре от Европейския Съюз ами вървете по трудноя но истински път. Няма да стане със почивни дни ами със бач!!!
Защото бяха взели пари на заем и затвориха Българина и най важното нямаше отговорност и демокрация, не се знаеше кой какво притежава и манаджира. Отговорността се замени със подлизуркане. Нямаше никакви книги. Във вакум НИЩО не расте дълго.
Сега не повтаряйте тези грешки със парите отгоре от Европейския Съюз ами вървете по трудноя но истински път. Няма да стане със почивни дни ами със бач!!!