Тенденция в Бургас: Строят се повече на брой жилищни сгради, но по-малки
Броят на разрешителните за строеж през последното тримесечеие на 2019 г. се увеличава с 34% спрямо предходното
133 нови жилищни сгради с близо 550 апартамента са получили разрешителни за строеж на територията на Бургаска област само в последното тримесечие на 2019 г. Това става ясно от данни, публикувани от Националния статистически институт. Докато броят на разрешителните за строеж на сгради се увеличава с 34.3% спрямо предното тримесечие – юли-септември – то броят на жилищата в тях спада с 15.3%, а общата им застроена площ с 1.8%.
От НСИ отчитат спад в същото отношение спрямо същия период през 2018 г., като броят на издадените разрешителни намалява с 4.3%, а жилищата в тях – с 50.9%.
В Бургас в края на 2019 г. е започнал строежът на общо 92 жилищни сгради с 251 жилища и 35 239 кв. м разгъната застроена площ. Спрямо предходното тримесечие започнатите нови жилищни сгради са повече с 26%, а броят на жилищата в тях намалява с над 55%.
Тримесечното статистическо наблюдение за издадените разрешителни за строеж и започнатото строителство осигурява информация както за издадените от местните администрации разрешителни за строеж, така и за започнатото строителство на нови сгради според техния вид и разгъната застроена площ. Тази информация може да се използва като индикатор за бъдещата активност на строителните предприятия в страната, отчитат от НСИ.
Към този момент, видно от статистиката, тенденцията е да се строят повече по-малки сгради в Бургас.
Всяко свободно местенце се застрои.
И за какво е тази лудост / Бургас намалява с хиляди жители всяка година./
И още 10 села да включат в града все тая.
И селата се обезлюдиха, няма кой да се преселва вече в града.
Балона с жилища и хотели отдавна гръмна. Но простотията няма спиране.....
На строежа край с. Буховци се е срутила част от виадукт - бетонна колона с височина около 15 метра, от която са паднали двамата работници. Починалите на място на двама мъже, на 42 и на 51 години, са служители на шуменска фирма. Единият е от омуртагското село Врани Кон, а другият - от град Върбица.