И преди 1944 година България е била сред бедните държави в Европа
През 1939 година сме били на 18-то място от 24 държави, сега сме на предпоследно
България никога в новата си история не е била сред богатите европейски държави. Комунистическата пропаганда повтаряше, че Царство България е имало изостанала икономика, а хората са живели в мизерия. След 10 ноември 1989 година се премина в другата крайност – преди социализма сме били „икономическия тигър“ на Балканите.
Статистиката показва, че нито една от тези две крайни тези не отговаря на истината.
Изследване за брутния вътрешен продукт /БВП/ на глава от населението в европейските държави, проведено през 1939 година от университета в Грьонинген, показва, че по това време България е на 18-то място от 24 европейски страни. В списъка са включени Турция и СССР, отсъства Албания.
По това време БВП на страната ни е 2967 долара на човек. По този показател тогава изпреварваме държави, които сега са пред нас – Португалия – 2323 долара, Полша – 2801 долара, Унгария – 2522 долара. В сравнение с балканските си съседи, през 1939 година България е направо икономически колос. В Румъния БВП на човек е жалките 821 долара, т.е. едва 27% от българския, сърбите за три пъти по-бедни от нас с БВП от 1114 долара, Турция е с БВП 2/3 от нашия – 2009 долара на човек.
От балканските страни по това време по-богати са само гърците – 3620 долара БВП. Но 10 години по-рано – през 1929 година, разликата между двете икономики е била много по-голяма – 48% в полза на гърците. Само за едно десетилетие българите са стопили разликата наполовина и ако устремът ни не бе прекършен от кървавия комунистически преврат на 9-ти септември, днес вероятно щяхме да сме преди тях.
През 1939 година България се съизмерва по БВП с Италия, която по това време има брутен вътрешен продукт на човек от 3196 долара, т.е. разликата е по-малка от 8%. За сравнение – през 2016 година БВП на Италия е 98% по-висок от нашия.
Развитите индустриално европейски държави и по това време са били много по-богати от България. Най-високи доходи са отчетени в Обединеното кралство – 8456 долара, Дания – 7832, Германия – 7557, Швейцария – 6695, Норвегия – 6317 и т.н.
В онези години обаче българите не са зарязвали масово Родината си заради по-високи заплати и по-добър живот в чужбина. Те са се образовали в Австрия, Германия, Франция, но после са се връщали тук и са работели за страната си.
Според статистиката, през 1939 година България е част от европейската периферия, в една категория с Испания – 3842 долара, Италия и Гърция. Сега по размер на икономиката ние сме чуждо тяло за Европа, на 23-то място по бедност. Намираме се там, където преди 80 години са били изостаналите балкански държави без Гърция.
Дали щяхме да сме по-богата и по-развита икономически държава, ако комунистическият кървав преврат не бе пречупил гръбнака на българското общество, а цветът на нацията ни не бе избит с присъди на престъпния „народен съд“? Безспорно! През 1939 година България е втора по икономически ръст в Европа. Първа е Австрия с над 15%, ние сме втори с близо 12%.
Но историята е известна с това, че в нея никога няма „ако“.
Източник: Dimitar Sabev, Bodil.bg
Да завръщали се защото е имало база за развитие. Сега никой нормален човек няма да се завърне в кочината ,за да мине остатъка от живота му в очакване да се случи нещо позитивно.
Сащ имат висок БВП но са една фалирала страна.БВП е един измислен критерий с неясни показатели. Най добре бяхме по времето на соца, когато потреб.кошница беше голяма. Напр с 5 лева можеше да се купят доста неща. Айде със здраве на всички демократи. Сега в БЪГЪ хората живеят САМО и единствено от помощите от ЕС и от помощите на гастарбайтерите.
народният съд е дело на победителите (лично чърчил) и нямаше да го има, ако царските отрепки и другите боклуци не бяха на страната на хитлер.
пп. редакторът на флагман явно иска да ревизира историята и фашистките изроди.
Любопитен съм, ес като ги подгони, колко бързо флагман ще се отрекат от писаното и ще си поръсят главите с пепел...
ц.
хх не е бил партиец за разлика от плевнелиев и всички видни евроатлантици... някои даже, като марков и дс сътрудници.
факт.
авторът може да завре историческите си лъжи там откъдето ги е извадил....