Грешките, които най-често допускаме в интериора на дома ни
Не е нужно да наемем интериорни дизайнери за всичко
Като място, на което обичаме да се отпуснем след дълъг работен ден, дневната е мястото, на което се изложени едни от най-красивите ни вещи. Понякога обаче се стига до ситуация, в която вместо да превърнем любимото си място от дома в по-удобно, то става точно обратното.
Претрупано от вещи, събиращи прах, ненужни аксесоари, които по-скоро не са съчетани добре, твърде много картини и снимки. Накрая се оказва, че вещите са "превзели" пространството, което в последствие ни натоварва - емоционално и физически... все някой трябва да почисти всичко това, пише Една.бг.
Често се случва, фокусирайки се върху вижданията и разбиранията си, но без да знаем основните правила при обзавеждането на дома, да допуснем резултат, който е далеч от очакванията ни за красота и уют.
За да не се случват подобни гафове, събрахме най-честите грешки, които не трябва да правим, когато решим да променим дневната си.
Не е нужно да наемем интериорни дизайнери за всичко. В интернет има достатъчно сайтове, които пишат и показват лесни трикове, с които да превърнем обичаното място в стилен до, отразяващ същността ни.
1. Няма точка, около която да се концентрираме
Първото, фундаментално правило, е да имаме ясна представа, какво искате и как ще го постигнете. Декорирането на дневна е като рисуване на картина - всеки детайл е от значение. Цветът на дивана може да бъде основата, на която да стъпите и да градите плавно. Възглавниците, цветята, рамките на картините, та до осветлението и пердетата. Всичко е свързано. Акцентите в стаята са хубаво нещо, те освежават стаята.
2. Какво искам очите ми да виждат, когато стъпя в стаята, какво искам да почувствам
Трябва да се запитаме точно това. Има домове, които като посетим и си казваме "Сякаш цял живот съм бил тук". Тогава трябва да помислим кое ни привлича, какво бихме добавили в нашия интериор, за да се доближим до мечтаното място. По този начин ще разберем енергията, която искаме да вложим в стаята.
3. Оставяме осветлението последно
Една от основните ни грешки - забравяме, че осветителните тела са от важност. Те създават съвсем друг вид на стаята. Лампите са като килимите - или стаята ще "заблести", или ще "потъне" в кич и безвкусие.
Дизайнът на лампите е от важност, но е хубаво да подбираме внимателно. Не трябва да прекаляваме с излишните елементи, желателно е да се придържаме към изчистена линия, но отговаряща на цялостния декор.
Крушките не са за подценяване, силата на светлината е от определящо значение за доброто излъчване на стаята.
4. Да помислим за цветовете
Цветът, както вече стана ясно, е от значение. С него се изгражда всичко. Ако искаме да акцентираме върху златните отенъци, то ще ни потрябват изчистени рамки за снимки в златисто или друг цвят.
Може да ги съчетаете с една или две декоративни възглавнички в същия цвят. Ваза в подобни багри може да бъде от полза.
5. Картините в стаята
Картините са деликатна тема. Не всеки харесва да ги има по стените, други прекаляват, а трети - правят пълен миш-маш от стилове и цветове.
В последните години стана много модерно да се прави галерия от картини по стените. Много артистично, внасящо част от нашия характер и придаващо уют. За да направим перфектната галерия ще ни е нужно да имаме ясна идея.
Трябва да открием рисунки, картини, снимки, които да си подхождат.
Може да си изберем определена тема - морски пейзажи, красиви сгради, определен тип графики, а може и само снимки от ваши пътешествия или весели събития.
Истината е, че тук може да си играем много, да съчетаваме различни рамки по стил и форма, цветове. Важното е да се придържаме към определена идея, а не само да смесвате "наличното вкъщи".