Дистопичният живот под карантина заради коронавируса в Китай
Арести на "инфектирани", заваряване на врати на болни, липса на медицински провизии, опразнени улици и магазини - това е само част от картинката в сърцето на Ухан
Коронавирусът се разпространява изключително бързо в Китай, въпреки опитите да бъде спрян, а правителството взима мерки, които са не по-далеч от дистопични. Към 7 февруари вече над 400 милиона души са под карантина или в изолация, а разпространението на вируса не изглежда да спира.
Един от проблемите, разбира се, е че правителството на Китай изглежда пази в тайна голяма част от случващото се в страната, а обикновените хора, разочарование от начина на отразяване по световните медии, се налага да разчитат на изтекли видея в интернет и спекулации.
И докато всичко това се случва, до вчера един граждански журналист предаваше почти на живо от сърцето на Ухан – епицентъра на заразата – какво представлява животът под карантина.
В свой видеоблог от 30 януари, изключително емоционалният Чен Киуши описа как беззащитни хора пълнят болниците в града, без особена надежда реално да бъдат настанени. Той показа кадри, на които се вижда жена, седяща до мъртъв мъж в инвалидна количка, която прави отчаяни опити да се свърже по телефона с институциите, за да отведат тялото му. „Наистина започвам да се страхувам (от епидемията). Не ме е страх от смъртта, защо да се страхувам от вас, комунисти?“, казва Чен. Добре е да се спомене, че от него няма следа през последните най-малко 24 часа.
Според репортажите на Чен, в момента в Китай има недостиг на лекарства, персонал и дори болници. По негова информация, откакто бе обявена карантината, хората са започнали да складират храна и ресурси в домовете си в отчаян опит да се поддържат живи по време на извънредното положение. Репортажите му се потвърждават и от жена от Нова Зеландия, която е била на посещение в Ухан. „Доста е страшно тук. В интернет има всякакви слухове, а вече се усеща и недостиг на медицински запаси. Има и недостиг на храна, много рафтове по магазините са напълно празни“, казва тя.
Учителка от Ухан пък разказа пред Ал Джазира своята история на отчаяние, стах и безнадежност докато е под карантина: „Милиони хора сме под карантина вече седми ден и всичко това все още не ни се струва реално. През последните дни правя едно и също – ям, спя, ям и кръгът се повтаря. Всички шоута по телевизията са спрени от правителството, а това оставя само новини за вируса, които се въртят безкрайно на екрана. Всеки аспект от живота ми през последната седмица ми на помня за един единствен факт – заразата с вируса все още е много реална“, казва тя.
По всичко личи, че животът е такъв и за хора, които не са болни.
Оказва се, че по последна информация болниците връщат хора, приемайки само тези, които са най-сериозно болни. Това е може би и една от причините за това броят на заразените и смъртните случаи да е толкова малък. Ако за пациент, имащ симптоми на коронавируса, не се докаже, че е носител, то той не влиза в бройката. А ако един болен човек е върнат от болницата, то той няма как да бъде тестван.
В същото време властите буквално арестуват хора, за които се предполага, че са болни, и то по плашещо авторитарен начин. За болните се използва обръщението „Инфектираните“ и всичко изглежда като кадри от филм на ужасите.
Правителствените сили вече обикалят засегнатите градове врата по врата за да търсят въпростните „инфектирани“. До такава степен, че се прибягва до това входовете и изходите на сгради буквално да бъдат заварявани.
По официални данни, към момента на писане на статията има 31 535 потвърдени заразени, от които 4826 или 15% в критично състояние. Смъртните случаи са 638, а броят на възстановителите се е малко под 1800. Това значи, че към момента, по официални данни, смъртността е между 2 и 2.10%.
Проблемът е, че преди дни, един от най-големите медийни конгломерати в Китай „Тенсент“ публикува „по случайност“ съвсем различна, много по-плашеща статистика, която минути по-късно бе сменена с „реалните бройки“. „Сгрешената“ информация в събота, 1 февруари, бе следната:
Една от хипотезите е, че някой в „Тенсент“ умишлено е публикувал истинските числа в отчаян опит да покаже на света какво наистина се случва в Китай. В „случайната“ статистика на медията има много резон, тъй като е изключително близко до оригиналните прогнози на вирусолози, че епидемията ще обхване поне 1.5 млн. души до средата на февруари.
Каквато и да е истината, едно е сигурно – ситуацията в Китай е грозна. За момента е ясно, че хората биват насилствено поставяни под карантина, медицински услуги са достъпни само за малък процент от болните, инфектираните се арестуват, мъртвите се кремират бързо и вече има недостиг на храна и медицински провизии.
И дори ако 2% от изписаните тук, непотвърдени от „официални“ източници данни, са верни то можем единствено да се надяваме коронавирусът да не достигне до Източна Европа и Балканите.
Защото ако втората икономика в света не е в състояние да се справи с епидемията, въпреки тоталитарните нотки и въпреки високите технологии и мерки за сигурност, то какво остава за страна като България?
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BD%D1%82%D0%B8%D1%83%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B8%D1%8F
Нови думи творите!
Пише се Деспот!
Вярно че не им е лесно на хората , но да се политизира една трагедия е много много тъпо
може би, за да внушат, че търсят и ловят незаразени, докато в същото време връщат болните?!
да не забравяме, че в ухан за 10 дни построяват болница и в същото време се обучават мащабно медицински сестри.