Парламентът с „пожарно“ решение за фиксиран курс -1.95583 лева за едно евро
БСП и "Атака" не се включиха в консенсуса
Парламентът прие „на пожар“ решение, свързано с курса на българския лев към еврото. Причина е стремежът за влизането на България в Еврозоната, а повод стана законова поправка, предложена от депутата Менда Стоянова от ГЕРБ, която поставя под въпрос фиксирания курс, произтичащ от валутния борд.
Това създаде известна паника в обществото.
Народното събрание днес реши буквално:
-
При договаряне на централен курс на лева към еврото съгласно параграф 2.3 от Резолюция на Европейския съвет за установяването на механизъм на обменните курсове на третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам, 16 юни 1997 г. (97С 236/03), министърът на финансите и управителят на Българската народна банка предлагат, поддържат и гласуват позиция на централен курс 1.95583 лева за 1 евро.
-
Република България не участва в Механизма на обменните курсове (Exchange Rate Mechanism II) при централен курс между еврото и лева съгласно Резолюция на Европейския съвет за установяването на механизъм на обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен съюз Амстердам, 16 юни 1997 г. (97С 236/03), различен от централен курс 1.95583 лева за 1 евро.
Решението бе предложено от депутатите от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“ тази сутрин. Това стана след совалки на финансовия министър Владислав Горанов и управителя на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в няколко парламентарни групи.
„БСП за България“ обаче не бяха убедени и не се включиха в консенуса по важната тема.
Според тях курсът е трябвало да се фиксира през закон, а не през решение.
Кристиан Вигенин обясни, че проекторешението е внесено „на пожар“ и не е достатъчно обмислено, при положение че въпросът е изключително важен за страната.
Йордан Цонев от ДПС каза от своя страна, че решението е правилно, но не е трябвало да се взима по този начин – след създаване на условия за паника сред гражданите.
Павел Шопов от „Атака“ пък постави под въпрос изобщо стремежа ни за влизане в Еврозоната. Според него народът трябва да реши дали искаме еврото с референдум.
От ГЕРБ пък обвиниха БСП, че те са били източникът на паниката.
В крайна сметка решението бе прието със 140 гласа „за“, 2 „против“ и 66 „въздържал се“.
Разбира се, в днешната ситуация има нещо фундаментално различно - непомерната демографска катастрофа, която в миналото не е съществувала. Над 2,5 млн. души ги няма, защото търсят препитанието си в чужбина, т.е. там решават проблема с биологичното оцеляване. Важна е и типичната българска представа за отчуждението от държавата - друг да се грижи за нея, аз да оцелявам поединично. Може да бера ягоди, да мия чинии, но важното е да оцелея. И най-парадоксалното е, че през последните 10 години Европа гарантира тази катастрофа. Защото идеологическата мантра за свободно движение на стоки, хора и капитали в ЕС подпомогна обезкръвяването ни като нация. Аз ги оправдавам хората, наистина тук не се живее. Но не ги оправдавам от тази гледна точка: остани тук, вдигни революция, пребори се за свободата си, за хляба си. Това за съжаление е много далеч от българските представи.
- Защо според вас от българина не става революционер?
- Защото именно това центриране около индивидуалните стратегии за оцеляване носи със себе си и непомерния български страх, който се препредава от поколение на поколение.
- Нали сме много храбри?
- О, храбри! Дайте да си говорим сериозно. България никога не постига сама своята политическа свобода, в нито една историческа ситуация. Както казва Чърчил: "Без победа няма оцеляване". Има и друг проблем, който е оставил отпечатък върху етнопсихологията ни и до днес - по време на т.нар. Второ българско царство, през различните периоди до идването на Османската империя всъщност съществуват множество български държавици. Този детайл - ужасяващият ни сепаратизъм, съм го дефинирал като "Третото ритуално българско самоубийство".
значи, дания е ЕДИНСТВЕНАТА държава с опция да НЕ приема еврото. Дания е В ERM II.
Дания с РЕФЕРЕНДУМ 2000та отхвърли еврото.
Швеция е длъжна някога да приеме еврото. Защо не бързат е друг проблем, който нашите евроатлантически тикви никога не биха могли да разберат..
мор за народ който ги избира - заслужава си го!
Практиката във всички страни го е доказала.