Петър Кънев зове ГЕРБ за СЕТА: Изчакайте малко - огледайте се, ослушайте се!
БСП предлага отлагане на ратификацията на спорното споразумение
Ратификацията на споразумението СЕТА очаквано предизвика сериозен пленарен спор в Народното събрание днес.
„Изчакайте малко, огледайте се, ослушайте се“, призова управляващите бургаският депутат от „БСП за България“ Петър Кънев – председател на водещата по законопроекта икономическа комисия в парламента.
От социалистическата партия яростно се противопоставиха на СЕТА (Comprehensive Economic and Trade Agreement), което официално у нас се нарича Всеобхватно икономическо и търговско споразумение между Канада, от една страна, и Европейския съюз и неговите държави членки, от друга страна, подписано на 30 октомври 2016 г.
Представителите на БСП обявиха, че документът всъщност е в полза на Съединените американски щати. Те изразиха опасения и че СЕТА ще позволи внос на ГМО-продукти, използване на фракинг-технологии и т.н.
Петър Кънев посочи, че ратификацията на СЕТА за разлика от други подобни споразумения се влачи вече четири години и това не е случайно.
Той изнесе и хронология на сагата около споразумението:
„2016 г. българското правителство взема решение на неприсъствено заседание за подписване на СЕТА.
1 юли 2016 г. председателят на Комисията по устойчиво развитие на Народното събрание на Унгария с писмо моли българския парламент да не подписва това споразумение.
5 юли 2016 г. - народният представител Велизар Енчев внася в деловодството на Народното събрание декларация срещу споразумението, която няма никакво движение.
7 юли 2016 г. - на заседание на (комитета) „Корепер“ в Брюксел представителите на България и Румъния подкрепят споразумението.
20 юли 2016 г. - Комисията по икономическа политика изслушва „Солидарна България“ и разглежда позицията на унгарския парламент във връзка със СЕТА.
21 юли същата година – подписано е писмо до Цецка Цачева от Комисията по икономическа политика с искане да се възложи на ИСС (Икономически и социален съвет) да извърши спешен анализ на споразумението с Канада и да възложи на Министерски съвет да съгласува с Народното събрание позицията си за заседанието на Европейския съюз през септември 2016 г. Никакво движение!
23 юли 2016 г. - пристига писмо от председателя на парламента на Гърция, в което той информира, че е сформирана комисия във връзка със СЕТА - негативно становище от същата.
7 септември 2016 г. - Комисията разглежда проект на решение на БСП и АБВ във връзка със СЕТА.
14 октомври 2016 г. - Конституционният съд на Германия разрешава на правителството да ратифицира СЕТА. 2016 г.! Четири години Германия отказва ратификацията му.
На 30 октомври 2016 г. в Брюксел е подписано Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между държавите–членки на Европейския съюз и Канада.
Април 2018 г. - Конституционният съд на Република България излезе с решение по питане на президента Радев, че СЕТА може да се приеме от българския парламент с обикновено мнозинство.
Юли 2018 г. - австрийският президент отказва да подпише ратификация от парламента на договора за СЕТА, като е обявил, че ще изчака решението на Съда на Европейския съюз, който е сезиран от Белгия относно съвместимостта на системата на арбитражите по СЕТА. Решението на Съда, между другото, излезе и е положително.
С Решение №375 от 28 юни 2019 г. Министерският съвет предлага на Народното събрание закон за ратификация на СЕТА.“
След изнесената хронология Петър Кънев обясни, че няма да говори „за фракинги, за Америка, за Европа“, и ще наблегне на „най-елементарни доводи“ за отлагане на ратификацията.
„13 държави (някои твърдят 14) са го ратифицирали. Къде бързаме пред вятъра? Германия и Франция четири години отказват да го ратифицират. Тръмп, вземайки властта в Щатите, категорично отказа споразумение Америка – Европейски съюз. Кому е нужно всичко това, след като, за да влезе в сила, то трябва да се ратифицира от 28 държави“, попита бургаският народен представител.
Освен това някои регионални парламенти, като валонския, също трябвало да бъдат добавени в бройката.
„Къде бързаме пред всички пак? Защо не намерим най-елементарната логика – никога да не впрягаме каруцата пред коня? Дайте да изчакаме! Изчакайте малко, огледайте се, ослушайте се! Кому, кому е нужно всичко това“, попита отново Петър Кънев.
Той повтори, че от 2016 г. Германия, Франция и още други големи държави отказвали ратификацията.
„Разберете, СЕТА не е някаква свещена крава, която Брюксел е казал „това е много важно, трябва обезателно...“. Дайте да изчакаме! Къде бързаме? Това, което ние можем да направим (знам решението на парламентарната група на ГЕРБ), е да поискаме да мине на две четения. Да, ние ще вкараме между първо и второ четене да не се ратифицира. Да се отложи ратификацията“, завърши Петър Кънев.
Политическият му съратник от БСП Георги Гьоков обаче изненадващо го репликира, като го попита като председател на икономическата комисия – какво е наложило „спешното вкарване на този законопроект“, след като той е бил бавен седем месеца.
Тук се обади шефката на парламента Цвета Караянчева, която обясни, че всички комисии били разгледали законопроекта, но се забавила водещата, ръководена от Петър Кънев, която входирала доклада едва на 27 януари.
Самият Кънев пък взе думата за дуплика и се пошегува: „Гьоков се изказа неподготвен и ми зададе лош въпрос“.
Истината обаче била, че въпросът се влачил четири години. Министерският съвет пратил законопроекта в средата на 2019 г. Последвала много тежка законодателна програма.
„Всеки един председател на комисия има определен лимит да вкарва за гледане в комисия закони. Мисля, че беше крайно време, след осем месеца отлежаване и изчаквайки становища от работодателски организации, синдикати, неправителствени организации, изслушване в комисията, беше време да влезе в зала“, заключи Петър Кънев.
От ГЕРБ защитиха ратификацията, като припомниха, че има положително становище от Асоциацията на индустриалния капитал в България, и отхвърлиха опасенията на опозицията.
Дебатът завърши със скандал, свързан с удължаване на времето на пленарния ден, поискано от управляващите. БСП използваха процедурни хватки, за да осуетят това. В крайна сметка се стигна до компромисен вариант – времето бе удължено до приключване на дискусията. Гласуването пък се отложи за друг ден – вероятно утре.
щот дебилите са закърмени с цеността на гъзолизтвото и громенето на политическия враг - плевнелиев, цветанов, паси, всички бивши партийни отрепки - сега евроатлантици.
За путин не знам, но съм сигурен, че баща ти си е мазал задника с вазелин пред портрета на брежнев... също както ти го мажеш пред образа на мустафата...
Ще дойдат едни Канадски фирми, които строят пътища 10 пъти по-качествено и на 3 пъти по-ниска цена. Как тогава ще "усвояват"? И няма да могат да си правят нагласените търгове и "клиенти" като GP Group да печелят де що може да се спечели?
Брюкселските диктатори с всяка своя стъпка отнемат независимостта и свободата на хората.
Само безродни отрепки могат да приемат законите на ес - същите отрепки, чиито безродни бащи лизаха московските задници.