Може ли да се направи наказателен паркинг в ж.к.”Меден рудник”, за да не струва репатрирането 86 лева
„Поддръжката на един подобен обект ще оскъпи услугата, нерентабилно е”, подчерта Андрей Рунчев, директор на ОП „Транспорт”
Може ли да се обособи наказателен паркинг в ж.к.”Меден рудник”, за да не струва репатрирането на автомобил от комплекса 86 лева? Това попитаха съветници от Средна европейска класа на днешната общинска сесия, на която се разглежда поскъпването на глобата за „паяка”.
Припомняме, че от март цените трябва да скочат средно с около 10-ина лева. Средствата са целеви и санкцията трябва да покрива единствено разхода за услугата, заради което Бургас е разделен на три зони.
В т.нар. „Зона 1“ (Център, ж.к.“Възраждане“, ж.к.“Братя Миладинови“, ж.к.“Лазур“ и ж.к.“Зорница“) репатрирането ще струва 46 лева без ДДС, вместо досегашните 36 лева. „Зона 2“ (ж.к.Изгрев“, ж.к.“Славейков“, кв.“Акациите“ и кв.“Победа“) се покачва от 43 лева на 52 лева, а в „Зона 3“ (ж.к.“Меден рудник“, кв.“Сарафово“ и кв.“Долно Езерово“) от 60 на 72 лева, без ДДС.
От администрацията се мотивираха, че глобата не е променяна от 8 години, а по това време заплатите и осигуровките са се повишили максимално.
Съветници от СЕК от своя страна предложиха да се направи наказателен паркинг в ж.к.”Меден рудник”, за да не се оскъпява толкова много услугата за най-големия жилищен комплекс в Бургас.
„За съжаление не е възможно. Обмисляли сме го, правили сме изчисления, но те показват, че това ще доведе до увеличаване на разходите, а не до намаляване, защото един наказателен паркинг изисква средства за неговата поддръжка. Това е паркинг със специален режим. Относно твърденията, че това е репресивна дейност, не смятам, че е така, а по-скоро насочена към контрола на неправилно паркиралите автомобили. Санкционираме гражданите, които са нарушили правилата за движение. Санкцията се заплаща от нарушителите, а не от всички граждани. Добрата новина е, че тенденцията е за намаляване на броя на нарушителите”, отговори Андрей Рунчев, директор на ОП „Транспорт”.
Председателят на групата на СЕК Константин Бачийски попита колко души работят в дружеството, защото за заплати имало предвидени 420 хил.лева. След като разбра, че на щат са 27 души той призова да се оптимизира перото, за да не се налага поскъпване на паяка.
Живко Господинов от БСП пък направи контрапредложение – да се увеличи таксата за скоба от 15 на 25 лева, за да не поскъпва репатрирането. Идеята му обаче не бе възприета от мнозинството.
„Не одобрявам мотивите, че разходите са се повишили и трябва да се вдигне цената. Смятам, че може да се оптимизират разходите. Ще отправя призив към администрацията да има по-голяма публичност, защото темата дори да е чувствителна, хората не се дразнят на цената за нарушението, а от разходването на средствата. Гражданите искат да знаят къде отиват тези пари. Призовавам общинското предприятие да даде ясен отчет за разходването на тези средства, за да е сигурно, че тези пари се харчат в Бургас, за което съм сигурен”, каза от своя страна Живко Табаков, председател на групата на „Обединена десница”.
В крайна сметка докладната се прие с 34 гласа „За”, 13 „против” и 2 „въздържал се” и от март санкциите за нарушителите в Бургас ще скочат.
Мълчанието на бургаските агнета /по късно офтсе/ няма да доведе до нищо добро.
Оядоха се и им хареса, егати бизнеса с кофа боя безотчетни милиони да въртиш.
В Общината може и да е максимално ама в реалността сме на същите заплати от 8 години. Слезте на земята, моля !