Да отложим влизането в сила Наредба Н-18, защото хиляди фирми ще бъдат съсипани
Разходите ни по осчетоводяване ще се вдигнат 3-4 пъти, това ще е непосилно за дребния бизнес, наредбатна трябва да се преработи, зове председателят на браншовата организация
Наредбата H-18 разбуни духовете в бизнеса. Националната агенция по приходите твърди, че целта на въвеждането й е да елиминират възможностите за манипулиране на фискалните устройства. Представители от малкия и средния бизнес, които издържат семействата си с търговия, са категорични, че новата наредба ще ги съсипе и принуди да затворят. Флагман.бг разговаря с Николай Димитров, председател на най-голямата браншова организация за проблемите, които ще породи прословутата Наредба H-18.
-Г-н Димитров, какви са основните Ви притеснения, свързани с въвеждането на Наредба H-18?
-Притесненията ни са основателни и засягат най-вече нас, дребни търговци, без значение дали е ресторант или павилион за зеленчуци, или пък малък автомобилен сервиз. Разходите ни по осчетоводяване ще се вдигнат изключително много – около 3-4 пъти. Трябва да въвеждаме всяка стока, която сме закупили по фактуна стойност с точните килограми и съответно подлежим на санкции. Така, например, за да приготвим една пилешка супа, купуваме 5 кг сурово пиле, което в последствие разфасоваме. На фактурата ни пише, че имаме 5 кг пилешко месо, но реално от него ползваме около 3,750, защото останалата част не може да се сготви. Т.е. - ежедневно счетоводителят ни трябва да вписва бракуваната стока, да прави нови пресмятания и да ги изпраща до НАП. Нали разбирате, че това довежда до увеличаване на плащанията към този експерт. В момента малките фирми, които не са по ДДС регистрирани, счетоводството им е около 120-150 лв. на месец, а ако е по ДДС – в зависимост от обема и фактурите е между 250 и 700 лв. на месец. Заради новата наредба този хонорар ще се увеличи до 3 пъти, една малка фирма ще трябва да плаща около 1000 лв. само за осчетоводяване. Кой малък търговец ще издържи на това? В тази наредба е заложено именно това да се въвеждат ежедневно да се въвеждат доставките по бройка и по грамаж, за да може във всеки един момент, когато дойдат проверки на НАП, влизайки в програмата, да могат да видят с каква складова наличност разполага обектът. Другият вариант е всеки да си наеме персонален счетоводител и да му плаща месечно от 1500 до 2000 лв.
-Ще трябва да приготвите и бюджет за новите програми на касовите апарати...
-Да, и това много притеснява колегите. В зависимост дали ще ползваш само касов апарат или касов апарат с програма, търговецът трябва да инвестира от долу-горе 400 до 300 лв. Всички устройства трябва задължително да са вързани към НАП, тоест всеки трябва да ползва и интернет услуга, което означава по още 30 лв. на месец за доставчик. Ако пък трябва да се направи и нова кутия и устройва на интернет услугата, а не с кабелен интернет, е около 800 лв. Дотук разходът на малкия търговец се оскъпява изключително много. А, ако стана някоя авария и не може да маркираш, какво правиш? Просто спираш работа! Викаш техник, отнема време, през това време обектът не работи, настъпва хаос. Ето това са неща, които в тази наредба не са догледани и не са изяснени. Това притеснява малкия търговец.
-А има ли възможност конкурент да ви хакне системата, за да ви принуди да спрете работа?
-Разбира се, че има. Трябва да се инвестира и в киберсигурност, защото хакери всеки един момент могат да атакуват системат ти.. Тогава и дейността на обекта трябва да спре. В такъв случай Наредбата не дава отговор какво да прави търговецът и как да действа. Заради това търговците искат преработка на наредбата и отлагането и за следващата година. Проверяващите работят по законите, но контролирането не става ефикасно.
-В предварителния разговор споделихте, че туристическия бранш желае да се намали ДДС-то в туризма, за да сме конкурентни на другите пазари. Колко процента трябва да е налогът според Вас?
-Официални данъчни ставки показват, че в Германия е 7 % върху туристическата услуга и 19 % върху всички останали. В Белгия е 6 % данъка върху туристическата услуга и 21 % върху всички останали. В Кипър е от 5 до 9%, според разпределението на туристически сигмент и 19 % за всички останали услуги. Това са държави със заплати и стандарт в пъти по-високи от нашите. У нас за хотелите е 9 % и за всички останали продукти е 20 %, но каква икономика имаме, какви заплати взимаме, колко е прагът на минималната заплата, че да правим сравнение с тези страни. Затова ресторантьори и хотелиери протестират, те искат ДДС около 5%, иначе стигат до невъзможност да плащат толкова разходи. Другият вариант е хората да рискуват да укриват обороти и да влязат в сивия сектор. В крайна сметка всичко това рефлектира върху крайния продукт и услуга. Затова не трябва обществото да сочи всичките фирми и бизнеса като лоши. Ние се съобразяваме с наредбите и законите и цените ни се определят от всичко това. Ако търговецът не работи с новите касови апарати и системи, подлежи на глоба от 2 до 10 хил. лв., което пък ще доведе или до затваряне на голяма част от действащите фирми или преминаването им сивия сектор.
120 магазина по 20000 лева на ден е равно на 2 400 000 На Ден Обороти. По 365 дни е равно на около 1 МИЛЯРД ОБОРОТ на година ДДС около 200 милиона . Хахаха и издават СИСТЕМЕН БОН . Ай сиктир драги зрители и вие гоните мишките
Събуди се атавистичният рефлекс на живот без държава. Държавата стана „ония там” – за какво доверие тук може да става дума? Просто част от елитът ни е напълно доволна от статуквото, а другата част – не е, но ще бъде ощастливена, ако успее да заеме мястото на първата част. С други думи, в България елитът вече не функционира като водач на обществено мнение, като механизъм, който произвежда форми на колективна воля. Той не е в състояние да формулира дневния ред на обществото. Българският елит деградира от 70-те години до края на минали век. Ние сега живеем в субпродуктите от разпада на ония елит. Може ли обществото да произведе друг елит – аз лично вярвам, че може, вероятно защото съм пристрастен, защото става дума за България и съм българин. Но ако гледаме по-отдалече и с погледа на съвестни, безпристрастни изследователи – следва да помним, че всичко това не е приказка с гарантиран щастлив край. Може пък да не може да се възпроизведе този елит, което значи друг тип бъдеще за българската държавност. Имам и тревожното усещане, че българите са уморени от самата идея за държавност. Днес българите възприемат своята държава като опасна пирамида, която може да се срути и да ги смачка. Наистина днес българският политически живот има логиката на пирамида, а всички пирамиди са обречени да се срутят – и тогава една много малка част от участниците се спасяват, избягвайки на друго място – а останалите бедстват в отломките на илюзиите си.
Тоест, цялата тази Лукановска, Лиловска, Желюжелевска и Филипдимитровска България като пирамида се срутва пред очите ни. И хората правилно мечтаят за нещо друго, но и не виждат пътя към него. Това са Ботевски времена – елитът е разколебан и несъстоятелен, а пътищата не са уточнени. Все пак трябва да пазим достойнството си. Все пак нас ни има. Има много интересни народи в човешката история, които вече са изчезнали – а ние продължаваме да тъпчем земята и да упорстваме. Така, че напук на всичко и всички трябва да опитаме да погледнем и отвъд хоризонта. Упорствайки.
Реципрочно на Наредба Н18, настоявам държавата да въведе Софтуер за Управление на Разходите осъществени от Държавната Администрация и Бюджетните предприятия (СУРДАБ) с блокчейн технология, до който да има публичен достъп през уеб платформа и информация за всички извършени транзакции в реално време. Искам всички да знаем как се харчат парите ни внесени под формата на данъци и осигуровки перо по перо, минута по минута. Всички направени разходи да бъдат подробно описани, като бъде дадено адекватно обяснение за тяхното извършване. Задължителните реквизити на отчета да съдържат задължителните реквизити от Наредба Н18 за издаването на ФБ. Нека първо самата Държава да излезе на светло и даде пример на всички нас, които по презумпция третира като престъпници.
ПП. Допълненено от мен: при несъответствие, превантивно да се затваря (запечатва) Народното събрание, Министерски съвет, НАП и всички други институции, които са съпричастни към деянието и да им се спират заплатите, хонорарите за извършваните дейности докато тече проверката плюс акт за сумата равностойна на нарушението преди да бъде доказано и актувано на крайна инстанция!
М дааа, данък печалба и пътища, разбираш ги работите, и кво викаш дребните крадат ддс:))).. Как се краде Ддс(пере се) ама не от дребни средни.
И знаеш ли ако един дребен пусне първото 6месечие фактури за 1200лв, от които има брутна печалба 200лв,
Обаче наредба 18 го подтиква да са по банка, НО държавата не гарантира м/у фирмени разплащания, НО той трябва да внесе ддс-то(200)лв?!,, и какво се случва???
Сега си представи среден бизнес 1200000лв фактури 200К ддс и 200К назад, сума 400к честито
Когато имате бизнес , тогава говорете , когато внесете ДДС и данък печалба , тогава се изкажете . 80% от вас не са наясно , какво е СУПТО , а коментирате !
Сега : една салата , манджа , ракия и в леглата , че утре сте на работа ! Във всяка нормална държава има слоеве : най долу са работническата класа . Лека нощ !
Всеки в БГ , може да се захване с бизнес , но на повечето коментиращи не им стиска , да останат без пукнат лев , да се чудят ден и нощ , защо няма работа , да работят денонощно , да не виждат децата си , както вас -всеки ден след 17 часа . , да се чудят как да платят заплати , осигуровки , СУПТО , нови апарати пред две години , счетоводство , консумативи , стока .......Всичко е на главата на тези , на които завиждате !!! Засрамете се !
Наредбата ще доведе до фалити на малки фирми , защото ако вдигнат цената на даден продукт , никой няма да купува от тях ( пример : едно дънки от 50 лв , ще стане 60 , а в МОЛ-а , ще си остане на старата цена , защото те данъци не внасят ) След фалита на малкия бизнес , ще останат хиляди хора без работа , и глупави хора , като Георги от долните коментари , ще останат без работа , защото на пазара на труда , ще има умни и работливи хора! Малкия бизнес първо трябва да се обясни със закон : какво е малък бизнес ? Да се увеличи ДДС прага на 200 000 лв . Ако имаш повече фирми , пак да е 200000 ,общо! Да натиснат доставчиците и вносителите на дрехи , обувки ....., защото не издават фактури , дори не са по ДДС ! Тогава на влезе наредбата и всички да си маркират и да има СУПТО!
Всички на 29 ( сряда) ,12:00 часа пред общината !!!
Наредбата ще доведе до фалити на малки фирми , защото ако вдигнат цената на даден продукт , никой няма да купува от тях ( пример : едно дънки от 50 лв , ще стане 60 , а в МОЛ-а , ще си остане на старата цена , защото те данъци не внасят ) След фалита на малкия бизнес , ще останат хиляди хора без работа , и глупави хора , като Георги от долните коментари , ще останат без работа , защото на пазара на труда , ще има умни и работливи хора! Малкия бизнес първо трябва да се обясни със закон : какво е малък бизнес ? Да се увеличи ДДС прага на 200 000 лв . Ако имаш повече фирми , пак да е 200000 ,общо! Да натиснат доставчиците и вносителите на дрехи , обувки ....., защото не издават фактури , дори не са по ДДС ! Тогава на влезе наредбата и всички да си маркират и да има СУПТО!
Всички на 29 ( сряда) ,12:00 часа пред общината !!!
С какво ще влезе в историята това управление? С изтребването на животновъдството, земеделието и малкия бизнес.