Ще удължат ли срока в училищата заради грипната ваканция?
Учениците са доволни, но трябва да си стоят в къщи, за да не се разпространява вируса, каза заместник - министър на образованието Таня Михайлова
Грипната ваканция няма да попречи за оформяне на срочните оценки. Педагогическият съвет може да вземе решение за удължаване на срока, каза в „Тази сутрин“ по бТВ заместник - министър на образованието и науката Таня Михайлова. На училищно ниво това ще бъде съобразено в зависимост от всеки случай, добави тя.
Никой не чака последната седмица, за да бъде оформен успеха му, защото срочните оценки се поставят въз основа на цялостната работа досега, заяви Михайлова.
Колегите могат спокойно да направят ново разпределение на работата си, така че да няма ощетени по отношение на материала, добави тя.
Учениците са доволни заради грипната ваканция, но трябва да си стоят в къщи, за да не се разпространява заразата, подчерта заместник-министърът в "Тази сутрин".
Тя коментира и притесненията на родителите на седмокласници във връзка с промяната в матурите по математика. Основната им тревога е, че в първи модул те имат само 60 минути за решаване на 20 задачи. Тече и петиция, която е събрала над 800 подписа.
Родителите на четвъртокласници пък недоволстват от новите промени в изпита по български език – децата ще пишат диктовката от аудиозапис.
„Някои задачи се решават за минута, а други за повече в зависимост от естеството им. Тази година няма да бъдат 25 задачи, а 23 за същото време, както предходната година, т.е. ще има повече време. Във втората част на изпита ще бъдат три задачи“, обясни Михайлова пред бТВ.
„Готови сме на диалог, но трябва да се доверим повече на учениците. Те ще се справят и нека възрастните да не проектират страхове си върху децата. Те знаят и могат", добави тя.
По отношение на диктовките на запис Михайлова поясни, че по този начин всички ученици ще бъдат поставени при равни условия.
„Осъществяването на аудиозаписа ще става по всички правила, по които трябва да се диктува на учениците от съответната възраст. Затова не трябва да има притеснение“, успокои зам.-просветният министър.
В момента МОН разработва материали, които до края на месеца трябва да са готови. Те ще бъдат изпратени в училищата и по този начин учениците ще имат цял срок, за да се подготвят.