Румен Петков бил в конфликт на интереси с Ревизоро – отказа да коментира назначението му за министър
Двамата били приятели и имали връзка по партийна линия
Председателят на АБВ Румен Петков отказа да коментира назначението на Емил Димитров-Ревизоро за министър на околната среда и водите. Аргументът му бе обвързаността на Ревизоро с партията на бившите комунисти – БСП.
Днес в парламента се срещнаха представители на БСП и АБВ за консултация във връзка с предстоящия вот на недоверие.
Припомняме, че АБВ е партия на експрезидента Георги Първанов, която той сформира след изгонването му от БСП през 2014 г.
След консултациите днес двете леви формации дадоха изявления пред репортери в парламента.
След въпрос на „Флагман“ - как оценява рокадата в Министерството на околната среда и водите (арестантът Нено Димов бе сменен с Емил Димитров-Ревизоро), Румен Петков каза: „Аз съм в конфликт на интереси, защото с г-н Емил Димитров сме лични приятели. Той е бил кандидат за народен представител от Плевен. Бил е в областната управа на Плевен.“
Това се е случвало по времето, когато Румен Петков още е бил в БСП. Петков е и бивш кмет на Плевен.
Ревизоро е бил кандидат за депутат от бившата „Коалиция за България“ през 2005 г. През 2013 г. той е назначен за главен секретар в областната администрация на Плевен. Това се случва при управлението на кабинета „Орешарски“.
Румен Петков се пошегува, че според нормативната уредба не е прието да коментира назначението на Ревизоро.
След консултациите с БСП днес той каза още: „Не можахме да направим България Швейцария на Балканите, но Борисов с правителството си направи Перник Сахара на България, на Европа. Нашето убеждение е, че дебатът по вота трябва да излезе извън парламента, защото има много голяма обществена енергия, която, разбира се, не трябва да бъде политически яхвана. Но тя трябва да бъде аргументирана, тя трябва да бъде мотивирана и обществото да разбере, че има алтернатива, която е в състояние да даде друг модел на управление.“
АБВ в момента е извън парламента и е малко странно защо БСП се консултира и с тях по вота на недоверие.
Румен Петков обаче обясни, че днес подали още информация и аргументи на соцпартията във връзка с процедурата.
От АБВ не били наивни и не очаквали вотът да успее. Важна обаче била обществената дискусия.
По думите на Румен Петков „ятото на калинките“ е в размери, които са трудно поносими за обществото и за хората в Перник, чийто живот бил съсипан заради водната криза.
От БСП коментар направи депутатът Крум Зарков. Според него срещата с АБВ била много полезна.
Той обясни, че разговорът не трябвало да остава затворен в парламента, а да се търси гражданска подкрепа и енергия, защото „кризите, свързани с водата, въздуха и боклуците, най-вероятно тепърва предстоят“.
Днес се очаква консултация и с „Движение 21“. До края на деня щяло да стане ясно и дали „Демократична България“ ще приеме поканата за среща с БСП.
Дреме ми за червените кхмери от БСП ,но джурналята ,ако уважават себе си и не са трътколизачи,трябва да са обективни!В БСП има много по-малко комунисти от герб и патрЕотите!