Как да се реши проблемът с бездомните животни в Бургас?
Ще се търси отговорност от стопаните, които оставят кучетата си на улицата
Представители на различни нестопански организации, Община и силовото ведомство в Бургас се обединяват около проблема с бездомните животни в града. Днес в сградата на Общината се проведе работна среща, на която бяха обсъдени няколко различни идеи.
Във форума се включиха началникът на отдел "Охранителна полиция" и КАТ Неделчо Рачев, представители на неправителствени организации, стопани на домове за бездомни животни и общински съветници от различни политически сили.
Обсъдиха се много различни идеи. Предложи се санкциите за стопани, чиито кучета не са чипирани, да се увеличат драстично. От две години това изискване е в сила, но засега много малко собственици са регистрирали четириногите си приятели.
Обозначаването им ще послужи срещу порочните практики стопани да зарязват на улицата си животинките. Освен това така по-лесно ще се търси отговорност за действията на собственика на съответното животно.
Към момента Общината подпомага чипирането на около 2 хил. животни, но бройката на бездомните е далеч по-голяма.
На срещата стана ясно, че също около 2 хил. е броят на кастрираните животни. Това се оказва е най-болната тема за бургазлии, които всекидневно се оплакват от многобройните котки, които се навъртат около домовете им.
А генезисът започва именно от безразборното им размножаване. На срещата бяха дадени и още предложения. Като например, да се направи защитено жилище за кучета, където да има и къща за котки.
Органите на МВР поясниха, че работят по всеки един сигнал за насилие над животни, но често пъти действията са вечер и в по-скритите места на града.
Абсолютно съм против всички проверки и проверяващи да се изсипват в централните улици на града, Морската градина и кучешките заграждения по кварталите. Лично аз съм проверяван три пъти. И вече ще почна да се гавря с проверяващите, щото като ме питат дали е чипирано кучето, ще ги пращам да питат него дали е чипирано или да проверят сами! Не съм длъжен да разнасям всичките му паспорти и сертификати, с лед като има чип - да си гледат чипа, нали имат устройства!
Идете в селата и в селските дворове - колко кучета ще наброите регистрирани? Колко чипирани, ваксинирани и обезпаразитени? Оттам почнете глобите, но ще загубите избиратели.
За котките ще кажа, че нямам нищо против да ги хранят. Но като им изнасят манджи в пластмасови кутии и торбички, да си прибират торбичките след това. А не на всяка улица - кутийка до кутийка с остатъци от манджи!
А защо кучкарите да не платят по 20 лв. на година? Нали кучетата им ползват общинска собственост - улици и паркове за разходка, изхождане и т.н.? С тези средства ще се чисти след кучетата. Затова - чипирането задължително, данък задължително. И постоянни проверки и глоби.
до #6
Предлагам общината да действа в комплект с лудите лелки. Идва лелката с торбата храна, събира котките, общината ги хваща накуп и ги кастрира. Котка се хваща по-трудно от куче, но ще намерят начин.
до #15
Хората се делят на такива, които обичат животни и такива, които ги мразят. Това няма нищо общо с произхода и местоживеенето.
В нашия град котките се гледат и са на почит, тук не е селото откъдето идвате и ще се съобразявате с нашите порядки.
Котките които храня консумират по-добра храна от вас драги ми бедни хорица.
И да питам: Ако утре всички котки изчезнат от Бургас нещо ще се променили във вашето мизерно съществуване? Пак ще си цепите стотинката на две и ще се радвате на бутилка ракия и кутия цигари.
Отношението към животните е показателно за едно общество, преди 15г когато още не се беше преселил целия Ямбол в Бургас "проблем" с кптките нямаше...
Пак ви казвам: ходете си по бараките в селата от където сте дошли или поне малко си променете манталитета когато сте в БС
Щом и началникът на отдел "Охранителна полиция" и КАТ Неделчо Рачев се е включил във форума, краят ви се вижда вече!