Спомняте ли си Нова година от времето на соца?
Вместо електронни китайски лампички, най-често по дръвчето се закрепваха истински свещички, които се палеха всяка вечер
По времето на социализма основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година. Празнуването на Коледа ставаше все по-малко популярно през годините, заради налагания в обществото атеизъм. За сметка на това всяко българско семейство празнуваше подобаващо Бъдни вечер, спазвайки всички народни обичаи.
По тази причина подаръците се поставяха под елхите на 31 декември, а малчуганите ги отваряха с трепет в първия ден на новата година. Естествено, опакованите изненади се носеха не от Дядо Коледа, а от Дядо Мраз и помощничката му Снежанка. Елхите бяха истински ели, които изпълваха с чудесния си аромат целия дом, припомня socbg.com. Играчките бяха не толкова разнообразни като в наши дни, но за сметка на това истински и съответно – чупливи, пише skafeto.com.
Вместо електронни китайски лампички, най-често по дръвчето се закрепваха истински свещички, които се палеха всяка вечер. В празничната нощ „пиротехниката“ се състоеше предимно в паленето на бенгалски огън и гърменето с конфети.
В Новогодишната нощ на всяка трапеза се появяваха бананите, които се пускаха в дните около празника и водеха до истерия на пазара. Основното забавление пък беше празничната програма на Българската телевизия, която продължаваше до последните минути на 31 декември.
Следваше очакваното с приповдигнато настроение приветствие на Тодор Живков, неизменно започващо с „Уважаеми другарки и другари, скъпи съотечественици…“. А после – Дунавско хоро, на което се хващаше мало и голямо…
Снимка: socbg.com