Ексклузивно: Как странно се извиняват отсъствията на депутатите от пленарни заседания (документи)
В Правилника на Народното събрание няма установен нарочен ред, констатира съдът
Тази година „Флагман“ осъди парламента за непредоставен достъп до обществена информация. Делото бе относно искане до Народното събрание на преписки, свързани с извинени отсъствия на депутати.
Причината е, че не е ясен и публичен механизмът, по който се оправдава липсата на един народен представител от пленарни заседания или от комисии.
На въпрос защо, например, масово се извиняват отсъствията на депутата Делян Пеевски, председателят на Народното събрание Цвета Караянчева препрати към водача на парламентарната група на ДПС Мустафа Карадайъ.
Парламентът отказа на „Флагман“ достъп до преписките по този тип казуси. Но след жалба Административен съд – София град (АССГ) задължи Народното събрание да предостави исканата информация.
Пожелахме да видим преписки, свързани с няколко емблематични депутати, сред които лидерът на БСП Корнелия Нинова, водачът на „Атака“ Волен Сидеров, председателят на „Воля“ Веселин Марешки и считаният за най-могъщ народен представител – Делян Пеевски от ДПС.
Всички те адресират „уведомления“, че ще отсъстват, до председателя на Народното събрание – преди Димитър Главчев, а сега Цвета Караянчева.
Така е и при депутата Пеевски, който е известен с масовите си оправдани отсъствия, но при него разликата е, че в долната част на уведомлението се прави съгласовка с „ръководството на ПГ на ДПС“. Обичайно, обаче, справката показва, че подписът на съгласувалия не е на председателя на групата Мустафа Карадайъ, а на някой от заместниците му – или Хамид Хамид, или Халил Летифов.
Г-н Пеевски се аргументира винаги по един и същ начин, оправдавайки се с „предварително поети ангажименти“. Какви са те – не се пояснява. Обикновено уведомлението е за няколко дни напред наведнъж.
Например на 2 октомври 2019 г. Делян Пеевски пише: „Уведомявам Ви, че на 09, 10 и 11 октомври 2019 г., поради предварително поети ангажименти, няма да имам възможност да присъствам на пленарните заседания. Моля да извините отсъствията ми.“
Според официална справка, предоставена на „Флагман“, Пеевски се е появявал само на 4 от 118-те пленарни заседания на Народното събрание тази година. Това се случи малко след евроизборите
Тогава след репортерски въпрос – какво го води насам, депутатът каза: „Как к’во ме води насам?! Идвам на работа! Какъв изненадващ въпрос от вас – „какво правите тук”. Аз съм избран народен представител. Тука съм.”
След констатация, че по принцип не идва в парламента, той отвърна: „Аз си ходя в районите и работя. Това е важното за хората. Не смятам, че само работата е в Народното събрание.”
На въпроса дали ще идва по-често в парламента, Пеевски отговори: „Ако не ме питате за какво идвам, може и да идвам. Ама въпросът беше много хубав.”
Делян Пеевски е член на две парламентарни комисии – икономическата и земеделската, където изобщо няма информация да се е появявал.
По делото на „Флагман“ в решението на съдия Боряна Петкова от АССГ се констатира: „В Правилника за организацията и дейността на НС не е изрично установено кои причини за отсъствие на народните представители от пленарни заседания и от заседания на комисиите са „уважителни“ по смисъла на чл.136, ал.3 и кои се приемат като „неоправдани“ и по отношение на тях се прилагат финансовите санкции, установени в чл.13 от Финансовите правила. От анализа на цитираните разпоредби следва извод, че отсъствията на народните представители от задължителното участие в пленарни заседания и в работата на комисиите, подкомисиите и групите, се делят на „оправдани“ и „неоправдани“, като в Правилника няма установен нарочен ред, по който определен орган или длъжностно лице приема едното или другото решение спрямо всяко конкретно отсъствие.“
Да, депутатите не са ученици, но перманентното отсъствие с нелепи оправдания (и липса на официални такива) е демонстрация на арогантно отношение към избирателя. Най-малкото защото при неоправданата липса от заседание се налага финансова санкция с удръжка от заплатата, докато при извинената – не.
Досега не е известен прецедент - председателят на парламента да е отказал да одобри с резолюция уведомление за извинено отсъствие на народен представител.
Делян Пеевски е особено фрапиращ случай. Но как се извиняват другите депутати, за които поискахме информация?
В един от случаите лидерът на БСП Корнелия Нинова например пише до председателя на парламента: „На основание чл. 136, ал. 3 от ПОДНС моля да бъдат извинени отсъствията ми от пленарните заседания на Народното събрание за периода 26-27 октомври 2017 г.“
Нинова не уточнява дори и най-общо защо ще отсъства.
Веселин Марешки пък пише: „Уведомявам Ви, че на 16.06.2017 г. поради служебен ангажимент няма да имам възможност да присъствам на пленарно заседание и парламентарен контрол.“
Служебен ангажимент? Не става ясно какъв. А Марешки все пак е депутат – службата му е в парламента.
Бившият вече депутат Волен Сидеров пък също е лаконичен като Корнелия Нинова: „Моля на основание чл. 136, ал. 3 от ПОДНС да ми бъдат извинени отсъствията от пленарните заседания от 25 до 27.09.2019 г.“
*Подписите от документите са заличени