Как празнува Рождество католическата църква у нас и по света
В България се спазват пости като при православните християни, а в храма се прави специален кът с пещера
Изобразяване на пещерата при раждането на Исус Христос. Това е характерно за начина, по който католическата църква отбелязва празника Рождество Христово. Това е третата по големина християнска общност у нас – след православната и протестантската.
Пред „Флагман“ епископът на Софийската източнокатолическа епархия Христо Пройков обясни, че има разлика между източния и западния (латинския) обряд.
„В Пловдивско свещениците ще ви кажат как е в латинския обряд, т.е. как празнуват в самия Рим Рождество Христово. Ние го празнуваме в унисон с тях, но все пак си имаме и наша традиция. Служим на славянски, служим, както се служи в България“, казва епископ Пройков.
Кое е характерно за източната традиция в България?
„Ние правим Бъдни вечер, както православните правят Бъдни вечер. Имаме литургия в деня на Рождество Христово. Нищо специално, освен тази традиционна пещера, която се прави в католическите църкви, и ние я благославяме. Дечицата правят малки пещерки, които си носят вкъщи. Ние ги благославяме“, обяснява монсеньор Пройков.
По думите му - литургично е точно, както се служи в православната църква в България.
А иначе сценката с пещерата била традиция, начената още през 12-и век от Свети Франциск.
Тя изобразява събитията около раждането на Спасителя.
„Не е имало място за Йосиф и Мария и Исус се ражда в една такава пещера, където единствена топлина е идвала от дъха на едно магаре и един вол, които са изобразени в пещерата – така, както го представят в Евангелието“, казва Христо Пройков.
В католическите църкви се прави специален кът за картини или статуи, представящи раждането на Божия Син.
„Това са самите Мария и Йосиф и Детенцето в яслата, в която се хранят животните. И ангели в небето, които, както Евангелието казва, пеят слава във висините Богу; звездата, която се изобразява над пещерата, която е водела мъдреците. В общи линии е това – просто представяне картината нагледно. Било като рисунък, било като статуи, които се използват и се слагат“, обяснява епископът.
От доста години сценката с пещерата се правела в „човешки размери“ и на площада „Св. Петър“ във Ватикана по искане на папата.
Децата от католическата църква пък подготвяли театрални сценки, свързани с Рождество.
Католиците у нас също постят.
В западната католическа църква пък се прави т. нар. адвент - в четири последователни седмици, които са подготовка за Рождество Христово.
„Те правят един венец с четири свещи и всяка неделя преди Рождество Христово запалват по една свещ, която е символът на приближаване на светлината Исус Христос, който идва на света“, казва монсеньор Христо Пройков.
У нас католиците имат вечерна служба на 24 декември, която обаче е по-рано - както при православната църква.
В Рим и на запад провеждат т. нар. полунощна литургия, която е точно в полунощ.
„На изток пък ние служим на Великден полунощна служба за Възкресение Христово“, обяснява епископът на Софийската епархия.
Централната църковна служба за Рождество при католиците е на 25 декември от 10 ч., което е характерно и за протестантите в България.