Над 160 000 младежи у нас нито работят, нито учат
В същото време бизнесът страда от липсата на на квалифицирана работна ръка
Над 160 000 младежи не работят и не учат в нашата страна. Това обяви зам.-председателят на Българската стопанска камара Димитър Бранков при представяне на резултатите от проведеното онлайн допитване до членовете на камарата относно състоянието на бизнес средата и предприятията през изтичащата година, както и очакванията им за следващата година, информира БГНЕС.
„Близо 70% от запитаните твърдят, че основният проблем е липсата на квалифицирана работна ръка. Най-голям е недостигът на тесните специалисти у нас, въпреки че този показател намалява с 10 %“, посочи Бранков и добави, че през тази година 73% посочват този проблем, през 2018 г. това са 81%, а през 2017 – 56%.
„До този нов феномен се нареждат бюрокрацията, корупцията, качеството на образованието, липсата на доверие и негативизма спрямо бизнеса, гражданските протести, референдуми и натискът върху инвестиционни проекти“, допълни картината председателят на камарата Радосвет Радев.
Въпреки това тазгодишното изследване, проведено в периода от 10 ноември до 10 декември сред 792 мениджъри на фирми, показва, че се подобрява оценката на фирмите за бизнес климата, спрямо миналата година.
„18% смятат, че бизнес климатът у нас се е подобрил, 44%, че се е влошил, а 37% смятат, че той остава без промяна. Това показва ръст с 4% по отношение на оптимизма и намаляване с 5% оценката за влошаването му. Данните показват, че има плах оптимизъм за подобряване на икономическата среда“, коментира Радев.
От думите му става ясно още, че бизнесът отчита намаляване на престъпността, корупцията и регулаторната тежест, но според тях, пък се влошава достъпът до банкови кредити и достъпът до правосъдие в сравнение с 2018 г.
Проучването засяга и предложенията на държавата.
„Сред предложенията за нормативни промени през годината най-силно одобрение – 80 на сто, среща предложението за отпадане на задължението на работодателите да изплащат първите три от болничните, 63% от анкетираните посрещат с одобрение улесняването на процедурите за привличане на работници от трети страни. По отношение на ускореното присъединяване на България към еврозоната е налице сериозно колебание – 41% подкрепят, 39% са против, а 20% се затрудняват да преценят какви са минусите и плюсовете от подобна постъпка“, посочи Радев и уточни, че колебанието е предизвикано от липсата на добра информираност, както и от призиви на други държави да запазят националната си валута.
Той обяви още, че почти половината от анкетираните отчитат ръст в обемите на продажбите/оборотите и на производство през настоящата година, но около 40% остават на нивата от предходната година. Всеки пети декларира спад по тези показатели. Достъпът до външни пазари остава сравнително непроменен спрямо 2018 г. По отношение на работните места, през тази година има слабо увеличение от 19% през 2018 г. на 21 % през тази. 55% от участвалите в допитването посочват, че са увеличи заплатите на своите служители, този процент миналата година е бил 39%.
„Инвестициите в човешкия ресурс също се е увеличил и то над 4 пъти. 37% са посочили, че правят това за сметка на едва 8% през 2018 г.“, отчете Радев и добави, че като цяло задлъжнялостта намалява по отношение на кредити и лизинги, задължения към контрагенти, към държавата за осигуровки и за заплати.
Радосвет Радев каза още, че най-високо е доверието на бизнеса в президента с 54% и омбудсман с 39%, а най-ниско то е в Народното събрание – 85%, съдебната власт – 79%, МС – 69%, НАП – 54%, КЗК – 50%, БАБХ – 48%, общинска администрация – 46%, КЕВР- 39%.
Зам.-председателят на БСК Станислав Попдончев обяви, че 63% от анкетираните не одобряват промените в Наредба Н-18, която касае касовите апарати, както и че 47% възнамеряват да се откажат от използването на касов апарат след 31.01.2020 г., което означава, че ще спрат да приемат плащания в брой.
„Нараства броят на неодобряването в промените на Наредбата. От 7% през 2018 г. на 10% през тази година. 37% за сметка на 31% през 2018 г. се опасяват, че не знаят дали ще успеят да отговорят в срок на новите изисквания на Наредбата“, коментира Попдончев.
Радосвет Радев каза, че не се очаква 2020 г. да бъде много по-различна от настоящата, но бизнесът е песимистично настроен и 63% от него очакват ръст в цените на суровините, 75% увеличение на енергийните цени, а 65% инфлация и 57% от допитаните очакват увеличение на фискалната тежест.
По думите на Радев българската икономика не се е повлияла Брекзит, от фалита на „Томас Кук“ и санкциите на САЩ срещу Китай.
Той отчете още, че течът на данни от НАП също не е оказал влияние върху работата на бизнеса, но той е изгубил още повече доверие в институцията.
В заключение Радев заяви, че догодина БСК ще отбележи 40 години от основаването си и добави, че през 2020 г. ще работят върху подобряване на образа на бизнес в очите на обществото.
мислете зомбита
правете си сметка маняци
аз само да се стабилизирам и драсвам от тоя сив кенеф,нито ще храня мутри нито гангстери,нито мангали,нито полицай,нито политици,нито войници и тем подобните други търтей боклуци
в тая държава пари няма от къде да се генерират,че да тръгнем нагоре то само полицай до полицай,олигофрен до олигофрен
Ако не харесваш нещо, каквото и да е то, да продължаваш да го правиш или да оставаш в тази ситуация дори един единствен момент е самоубийство. Затова, какъвто и да е рискът, махни се от там. Защото въпросът не е само да се махнеш от там – това ще освободи енергията ти и ще бъдеш способен да я насочиш на друго място. Когато затвориш една врата, друга се отваря. Но ако не затвориш тази врата, другата няма да се отвори – защото си блокирал енергията, която трябва да я отвори.
Ако продължаваш да поддържаш връзка с човек, който не искаш и с който не се чувстваш добре, това е една постоянна тревога. Тя не само отравя теб, но отравя и човекът до теб. Ако не си добър към себе си, поне бъди добър към другия, поне бъди човек към него. Защото такава връзка не само осакатява теб, тя осакатява и другия. Повече не мисли за това – просто си тръгни. Мисленето е посредствено. Мисленето винаги е страхливо,малодушно. Затова не мисли. Просто си тръгни и затвори всички стари врати … и не гледай назад.
Живота си върви чорбаджиите мрът като мухи , това стрес , страх че ще им вземат богатството , не е живот това .
Има млади момчета готови на някакви действия отвъд закона , вижте как чорбаджиите са събрали милионите и не ги пускат, имат по 1 апартамент и по една кола и за какво са им останалите 10-20милиона , еми има момчета ще гледат в тяхната паничка , тези чорбаджии вместо да отварят бизнеси да въртят парите и да има работни места скатават някакви милиони които си седят ама гладните младежи започват и те да мислят схеми как да ию ги вземат , вече и от затвор не ги е страх и от нищо
ТОВА КЪМ ЕС И КАПИТАЛИСТИТЕ
Я отворете jobs.bg и вижте дали има 160 хил. работни места! Колко от наличните са за неквалифициран труд? А колко от тях в съмнителни фирми с лоши условия нс труд и несправедливо заплащане? Сега просветна ли ви? Ако не е, значи сте много зле