100-те национални туристически обекта – от соца до наши дни
През 60-те години на миналия век БТС включва в списъка и комунистически символи
Най-голямата награда, според покорителите на 100-те обекта, е удовлетворението, че си ги опознал и си се обогатил от досега с тази съкровищница от културни паметници, произведения на изкуството, артефакти и природни забележителности, разпръснати в най-красивите кътчета на страната.
Вече половин век своеобразната класацията разпалва фантазията на пътешественици и хора с колекционерски наклонности, които методично трупат печат след печат в своите книжки.
Началото на движението е поставено в далечната 1962 г. когато група гимназисти от рилското градче Самоков решава да обиколи ударно най-важните забележителности на България.
Няколко месеца по-късно около 20-ина души тържествено получават своите златни значки не къде да е, а на връх Мусала, пише socbg.com.
През 1966 г. към БТС се създава българското национално движение “100 Национални туристически обекта”. То дава възможност на туристите да обиколят и се запознаят най-значимите културни, исторически и географски обекти в България с национално значение. Посещението им се удостоверява чрез печат в туристическата книжка в карето/полето на посетения обект. Книжките за 100-те НТО се издават от БТС и могат да се намерят във всеки (или почти всеки) посочен в тях обект. Има и отличия – всеки участник посетил 25 обекта получава бронзова значка, а за всеки посетил 50 и 100 обекта съответно сребърна и златна значка (всички с Паметника на Свободата на връх Шипка).
По това време в списъка били включени не само културни забележителности, но и немалко комунистически символи, които отговарят на конкретната културно-историческа и икономическа обстановка в страната като партизански лагери, паметници на партийни дейци, както и редица промишлени заводи, а тяхното посещение се превръща в нещо като патриотичен дълг за десетки хиляди българи. Така с оглед идеологията на управляващите в списъка са включени: Нефтохимически завод-Бургас, Курортните комплекси Слънчев бряг, Албена, Златни пясъци, Музей Дружбата на народите-Варна, Къща-музей “Митко Палаузов”-Габрово, Оловно-цинков завод-Кърджали, Каскада и паметник на Георги Димитров и Васил Коларов при Петрохан, Музей на Септемврийското въстание 1923 г.-Михайловград (дн. Монтана), Партизански лагер “Техеран” край Батак, Къща-музей “Вела Пеева”-Велинград, Къща-музей “Г. Димитров”-Ковачевци (Радомирско), Паметник-костница на партизаните в село Слишовци (Трънско), Химическите комбинати във Враца и Димитровград и други, като под печат 100 е поставено образцово ТКЗС по избор.
Разбира се времената се менят и днес тези обекти отдавна са отпаднали от топ класацията.В началото на т.нар. демократични промени обаче интересът към движението затихва. Но отливът е само временен, защото през 2003 г. инициативата е възобновена, а списъкът със 100-те туристически обекта е осъвременен и обогатен с нови археологически паметници и природни забележителности.
Така българи от всички възрасти отново се снабдяват със специалната книжка за печати и се втурват да обикалят страната. Към тях се присъединяват и чужденци. Самите организатори на движението, в лицето на БТС , са изненадани от огромния отзвук, защото не са провеждали специални рекламни кампании.
Хит в наши дни са тракийските гробници. Списъкът включва най-доброто, което трябва да се види, като се започне от Перперикон и се стигне до музея на лодкарството в град Тутракан. От БТС са издали специални карти, брошури и помагала. Най-запалени са младите хора и семействата с малки деца. Всъщност 90 процента от участниците в движението са младежи .
Чужденците, които обикалят родината, за да я обикнат са най-вече от съседните балкански страни, от Германия, Унгария, Македония, Русия и Япония. Покорителите на 100-те обекта участват в томбола с награди, като лека кола, екскурзия в чужбина, уикенд за двама, спортни принадлежности.
Ти като те мързи да вървиш, къде си тръгнал, че и без яке в гората :) хаххаха.
Значи лъжеш и те мързи и ходиш неподготвен и се обаждаш неподготвен.....повече не ме занимавай.
Май от флагман навън скоро не си излизал....
Докога ще търпим некадърници във Бургас???? И Флагман благодаря че ми блокирахте IPто явно е колко ви пука за свободата на словото.
Защо? Защото най важните въпроси се замитат. Добре кмета подхвана образованието. Но какво е направил за привличане на глобални студенти?
Според мен най важно е връзката на града със други градове чрез летището и гарата. Няма такива през зимата.
Как може дори да се прави нещо в град който е обслужван не от истински компании а от ниско-тарифни чикии които във Лондон ми казват те не били компанията ами само агент на компанията — докато компанията WizzAir е някаква офшорка която редовни еб* клиентите като резервира 10% повече пътници и после създава хаус и неприятности като стане ясно че те не може да летят.
Дори една скучна Испания и Италия ще ви изядат на туризъм. Те си подържат църквите и къщите не като нашите тъпаци дето само получават заплати а 30 години не успяха да постигнат 100% саниране на града! Ей на това му кажи работа! И след това Македония била виновна що не искала да се казва Българска.
Туризма ще продължава да ви прави бедни защото е само 3 месеца и то няма какво да се види което да го няма в Гърция и Турция.
Това да повтаряш едно и също нещо и да нямаш резултат показва висша форма на дебилство!!!!!
Предлагам още утре да се гласува закон който да изиска всеки представител в Общината да има практични европейски постижения не само привидни копирани дипломи.