Магията на българския фолклор завладя бургаската Опера с грандиозния спектакъл "На село"
Събитието е по случай 60 години от сформирането на Детски фолклорен ансамбъл „Радост“ и 45 години от основаването на Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“
Грандиозният спектакъл „На село” препълни до краен предел залата на Операта в Бургас. Събитието е по случай 60 години от сформирането на Детски фолклорен ансамбъл „Радост“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие на Бургас и 45 години от основаването на Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“. Тази вечер участниците, които след минути ще заиграят едновременно на сцена, са 160, а представлението със сигурност ще се помни дълго. Той е в четири части и всяка от тях е различна тематично. Грандиозното събитие се подготвя от 2 години и залата на Операта е препълнена до краен предел.
„Днес честваме този наш празник с танците на моя баща – покойния Никола Гинов – и с мои произведения. В сцените има много неща, които са свързани със стария бит на българина. В спектакъла пресъздаваме един ден на село – от събуждането на хората, до стъмването”, каза ръководителят на ансамбъла Димитър Гинов.
„Винаги сме се придържали към изворите на фолклора и сме взели максимално от тях, за да разработим нашите танци”, добави той.
Ансамбъл „Никола Гинов“ е създаден през 1974 г. в Младежки културен център. Първите ръководители са Дора Барева, Бойчо Янев. До 2012 г. беше Никола Гинов, от 2012 г. насам ръководител е Димитър Гинов. Последните завоевания и титли, които ансамбълът е спечелил, са от 2016 г. – от международен конкурс в Санкт Петербург печелят втора награда. През 2017 г. от световен танцов фестивал в Южна Корея печелят трето място, където се борят срещу 12 професионални ансамбъла. През 2018 г. за принос към фолклора и танцовото изкуство получават наградата „Нестинарка“. През 2019 г. участват на Гран при в Босна и Херцеговина, а още през януари 2020 г. пред ансамбъла предстои един от големите международни танцови фестивали в Тайланд, където ще представят Бургас и България.
Ансамбълът основно е общинска собственост и няма частно финансиране. В набирането на средстава понякога се включват и дарители.
Предстои да се сменят 16 броя мъжки ризи и сумата е сериозна, но покупката е необходима заради факта, че на международни конкурси ансамбълът е лицето на България пред света, коментира Димитър Гинов.
Заедно с начинаещата група в Ансамбъл „Никола Гинов“ членуват общо 180 танцьори. Те са в почти всички възрастови групи – от 6-годишни деца до над 60-годишни мъже и жени.