Депутати жалеят за „Хеликон“: Закриха „най-знаковия“ обект на бургаската верига книжарници в София
Министърът на културата не подновил договора за помещението на бул. "Стамболийски" след 20 години сътрудничество
Закриването на знаков столичен обект на бургаската верига книжарници „Хеликон“ стигна до парламента. Магазинът за книги се помещаваше в имот на Министерството на културата в центъра на София – на бул. „Ал. Стамболийски“, от 20 години.
Ведомството на Боил Банов обаче преценило, че е необходимо приключване на взаимоотношенията с дружеството Лира.Бг, собственост на бургаското семейство Панайотови, което държи книжарниците „Хеликон“.
Петима депутати от „БСП за България“ - Иван Ченчев, Александър Симов, Чавдар Велинов, Нона Йотова и Анастас Попдимитров, отправиха въпрос по темата към министъра на културата по реда на парламентарния контрол наскоро.
Йотова се обърна към Банов: „Преди 20 години в сградата на Министерството на културата на булевард „Александър Стамболийски“ бе открита най-знаковата книжарница в центъра на София – „Хеликон“, която през годините се превърна в притегателен културен център, а нейната витрина носеше информация за най-актуалните издания, които излизат на български език.
Още по-фрапиращо е, че това извеждане на книжарница „Хеликон“ стана в Деня на българските будители с цел превръщането на един културен институт в канцелария на друг културен институт – на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).”
Депутатката каза, че НИНКН се намира в нова сграда, проектирана и строена специално за дейността й, чиято проектна площ дори още не е разгъната в пълния обем на проекта.
Йотова попита кое е наложило това внезапно ново разместване, като се има предвид, че Националният институт за недвижимо културно наследство бил с огромен масив архиви, отразяващ моментното състояние на хиляди национални и регионални недвижими паметници на културното наследство на България.
Боил Банов обясни, че през юли 2013 г. Министерството на културата (МК) сключило договор за наем с Лира.Бг ООД при условията и по реда на Закона за държавната собственост, съгласно който на дружеството е предоставено под наем самостоятелно помещение с обща площ 55 кв. м., в което се помещаваше книжарница „Хеликон“.
Във връзка с изтичане на срока на договора за наем, МК уведомило Лира.Бг, че следва да освободи помещението в едномесечен срок от получаване на писмото. Със заявление от месец септември 2019 г. наемателят изразява готовност да предаде наетия от него имот по надлежния ред на 16 октомври 2019 г., което се и случва.
Към настоящия момент се предвиждало преместването на НИНКН в сградата на Министерството на културата (където беше и "Хеликон").
Боил Банов подробно изложи какви обществени поръчки са предвидени във връзка с липсата на достатъчно помещения.
Реплика му направи друг депутат от БСП – Иван Ченчев: „Чухме цялата технология на всичко, което се е случило. Ще ми се тук да не говорим, както преди един час от тази трибуна говори един друг министър, за реорганизации, за модернизации. Ще ми се да поговорим малко за традиции – все пак това е културна дейност. Нашият въпрос е поставен по отношение на едно културно средище с дългогодишна традиция. Защото Министерството на културата трябва да има, ако щете, една такава императивна комуникация с „Хеликон“. Затова ми се ще да поговорим съвсем добронамерено.“
Не толкова добронамерено прозвуча обаче изявлението на Ченчев след оправданията на министъра по казуса: „По тази логика, тъй като имаме свободно място, можем ли да преместим Националната библиотека в Ловно-рибарското дружество? Защото им изтича договорът примерно?!“
Депутати от ГЕРБ реагираха от място, че сравнението е неуместно, както и че в случая с „Хеликон“ става въпрос за отношения с частно търговско дружество.
Ченчев обаче обясни: „Просто ме боли за традициите в България. Мисля, че това трябва да го разберем.“
Боил Банов пък репликира, че премахването на „Хеликон“ бил най-безболезненият вариант.
Министърът благодари на депутатите от БСП „за въпроса и отношението“.
„Така трябва да реагират хора на най-високи постове в държавата. Закриването на всяка една книжарница е болезнен акт. Така трябва да бъде. То е болезнен акт и за мен“, каза Банов и добави: “Въпросът е, че Министерството на културата в крайна сметка трябва да подсигури своите дейности, да подсигури въпросите по културното наследство и да даде възможност след доста проблемни години на граждани на тази държава да не изпитват страх от Института по културно наследство и от решенията на Министерството на културата, а респект. Това е целта.
Единственият начин, уважаеми народни представители, е този – трябва да съберем Института с Министерството на културата в една сграда. Толкова е еднаква дейността, че това дори през една пресечка да бъдат – администрацията на Института и администрацията на Министерството на културата, затруднява и прави тези безкрайни чакания, размяна на документации, което в крайна сметка се отразява на опазването на културното наследство и на гражданите на България.”
Във ведомството нямали избор.
„Трябва да въведем Института заедно с неговия цял архив. В момента един бивш ресторант долу, който години беше празен ресторант, сме го направили по всички съвременни стандарти на едно наистина сериозно архивохранилище. С проекта, който имаме за дигитализация, в рамките на дигитализацията ще се подреди целият архив, ще спре това търсене и ровене по едни кашони и торби на архива.
Отгоре, на първия етаж ще бъде целият Институт, разположен със собствен етаж. Отпред ще бъде приемната, която е задължителна, защото гражданинът трябва да има право да влиза, да се запознава с документи и така нататък.
Тоест, действието е много навременно, много закъсняло бих казал. То е позитивно за развитието и опазване на културното наследство в страната. За съжаление, имахме избор – или трябваше да изведем киното, или книжарницата да изведем, или галерията. Все пак „Хеликон“ е доказана група, която се занимава с книжарници – имат вече много в София“, коментира още Боил Банов.
Парадоксално или не, националната популярност на „Хеликон“ вероятно е причина само малка част от бургазлии да са запознати с факта, че веригата е основана от техния съгражданин Данчо Панайотов.
Първата му изобщо книжарница у нас се е превърнала в една от емблемите на площад „Тройката“ в центъра на Бургас.
Седалището на фирмата също е в морския град до ден днешен.
Бил съм на детски концерт в Хеликон, бил съм на представяне на книги в Хеликон, в Софийския Хеликон снимахме епизод от сериала "Връзки".
Но въпреки това мисля, че НЕ Е ПРАВИЛНО определени бизнеси да бъдат облагодетелствани от държавата. Това са националистически мерки, които убиват бизнеса и възможностите за конкуренция. Всеки бизнес трябва да разчита само на собствените си възможности и нито да бъде подкрепян, нито да бъде ограничаван от държавата.
Как не ви е срам да не поправите часовника?
Правите страхотен оборот и нищо.
Борисов, че не става за премиер, не става, но така и така е станал такъв, защо поне не избира качествени хора под него?
Ние сме за халтура.
В момянта в България колкото по - тъп си и колкото се може по - малко си прочел, каквато и да е лиъература, на толкова по -ръководна и властова позиция си! Дай на лайното власт и му гледай сеира. Започва от книжарниците, следват театри и опери, та да остане накрая само bTV и турския сериал в 8. И за това сме си виновни само ние, щото макар ида не ги избираме на манипулираните избори, после си ги траем!