След хаос при гласуването: Депутатите оставиха партиите без държавни субсидии - ДПС ликува
Парламентът отхвърли и двете предложения - за 8 и за 1 лв. на глас
Казусът с партийните субсидии придоби неочакван развой.
От ДПС по-рано през деня обявиха, че имало договорка между лидерите на ГЕРБ и БСП Бойко Борисов и Корнелия Нинова субсидиите да се вдигнат от 1 на 8 лв. на глас.
Депутатите гласуват закона за държавния бюджет за 2020 г.
Водачът на ДПС Мустафа Карадайъ обясни, че договорката между Борисов и Нинова била депутатите от ГЕРБ да не гласуват в пълен състав "против" предложението на БСП за 8 лв. Така то щяло да мине.
В зала обаче не се случи така. ГЕРБ гласуваха пълноценно и предложението на БСП не бе одобрено. „За“ субсидия от 8 лв. бяха и „Обединени патриоти“ (ОП). От ДПС обаче бяха „против“, затова и поправката не мина.
Шокът дойде, когато се изгласува текстът за 1 лв. на глас, който бе одобрен на второ четене на ниво комисия. В пленарната зала той обаче не мина, тъй като ОП гласуваха „против“. "За" бяха единствено депутатите от ГЕРБ, "Воля" и трима "независими".
Така чл. 64, в който е регламентацията за размера на субсидиите, изцяло отпадна.
Това би трябвало да означава, че политическите партии изобщо няма да имат държавни субсидии. Те ще може да се финансират само от членски внос и дарения от граждани и фирми.
Мустафа Карадайъ и Йордан Цонев изразиха удовлетворение от ситуацията. ДПС още преди няколко месеца поискаха субсидии изобщо да няма, като предложението дойде лично от най-могъщия депутат Делян Пеевски, който е собственик на куп фирми и медии и има огромно скрито влияние в институциите.
Днес Цонев изкоментира, че партиите и най-вече БСП трябвало да изстрадат популизма си докрай за това, че са мълчали, когато е бил референдумът на Слави Трифонов. Народното допитване тогава одобри субсидиите да са по 1 лв. на глас. То обаче не бе задължително за изпълнение.
При нулева субсидия партиите пък на практика ще бъдат поставени в почти тотална зависимост от бизнеса - т.е. от така наречените обръчи от фирми, както бе нарекъл дружествата около политическите сили лидерът на ДПС Ахмед Доган.
Финансовият министър Владислав Горанов отказа да отговори пред парламентарните репортери наистина ли няма да има субсидии за политическите формации с аргумента, че не е толкова вещ по юридическите въпроси.
След настаналата ситуация бе обявена почивка. В стаята на ГЕРБ пък влезе лидерът на НФСБ Валери Симеонов заедно с финансовия министър Горанов вероятно за да обсъдят изненадващото развитие и как би могло да се отреагира.
Според ДПС обаче връщане назад няма, тъй като депутатите гласуваха и прегласуваха неодобрения текст и нямат право на трети опит.
Йордан Цонев обясни, че субсидиите могат да бъдат върнати чак след ново внасяне на законопроект след приемането на държавния бюджет. ДПС били готови да участват в дебат по темата. Тяхна основна теза била, че партиите се нуждаят от субсидии, но в достатъчен размер - поне 10 лв. на глас.
Яжте си бананите и се надайте за корав ...Фафла Мура говеда демокрастки!