Радев назначи Гешев за главен прокурор, но инициира дебат за промени в Конституцията
Президентът настоя новият обвинител номер 1 да не действа селективно
Президентът Румен Радев подписа указа за назначението на Иван Гешев за главен прокурор.
В извънредно изявление на "Дондуков" 2 Радев заяви, че проведената във ВСС процедура по избора на Гешев не е породила доверие. Въпреки това той не можел да наруши Конституцията и затова подписал указа.
Държавният глава обаче добави, че започва широк обществен дебат за конституционни промени.
Румен Радев обясни: В началото на месеца върнах предложението на Висшия съдебен съвет /ВСС/ за главен прокурор и подчертах, че начинът на провеждане на този избор трябва да създава доверие в обществото, а не да поражда съмнения. Повторното гласуване във ВСС не успя да ги разсее.
Няма как обаче да се вслушам в призивите за нарушаване на Конституцията, защото върховенството на закона е фундаментът на демокрацията. България ще просперира, когато започнем да уважаваме и спазваме законите. Затова няма да допусна точно президентът да наруши Конституцията, чието спазване винаги съм отстоявал.
Днес подписах указ за назначаване на г-н Иван Гешев за главен прокурор, като преди това го поканих за среща в президентството.“
Президентът ясно изразил своите "очаквания за справедливост, в чиято основа е независимата и ефективна прокуратура, отнасяща се еднакво към всички, нарушили закона – без оглед на социално положение, политическа принадлежност и участие във властта".
„Българите очакват развръзка за корупцията по високите етажи на властта, за скритите офшорни сметки, фирми и имоти зад граница на политици и магистрати, за „Апартаментгейт“, за Българската агенция за безопасност на храните и мобилните инсинератори, за безобразното качество на ремонти и инфраструктурни проекти и много други. За грабежа на КТБ. Изясняването на всички виновни лица и възмездието са истинският тест за новия главния прокурор. Искам да подчертая: не селективно посочвани, а всички виновни“, заяви Румен Радев.
Според него от това зависи дали главният прокурор ще сбъдне надеждите на българите за законност и справедливост.
„В българския конституционен модел отчетността на главния прокурор приключва с избора му. Затова и обществото ни е особено чувствително към тази процедура. Въпросът обаче е в цялостния модел на българската прокуратура, в нейното устройство и функции, в мястото й в съдебната система и връзките с други институции. Това е трудна тема, непокътната от 30 години, но нейната обществена значимост е особено актуална днес. Затова започвам широк обществен дебат за промени в Конституцията и ще поканя академичната общност, парламентарно представените партии, институции, професионални сдружения и граждански организации“, заяви държавният глава.
По думите му от ефективността на реформите в съдебната система зависи дали ще постигнем справедливост, пречупване на корупцията, качествено държавно управление и просперираща обществена среда.
„Неведнъж съм заявявал, че бъдещето ни като нация зависи от нашата зрялост и общи усилия. България ще стане нормална европейска държава, когато обществото осъзнае своята сила и отговорност, когато се засили гражданското участие и контрол върху управлението и институциите“, заключи Румен Радев.
След това и самият Иван Гешев говори пред репортери до сградата на президентството. Той обясни, че слушал изявлението на държавния глава. От думите му стана ясно, че не е съгласен с идеите на президента за конституционни промени.
Все пак Гешев обясни, че прокуратурата трябва да е по-активна за въздаване на повече справедливост.
Той отказа да отговаря на конкретни въпроси, свързани с новата му длъжност, тъй като още не бил встъпил в нея.
Според Иван Гешев прокуратурата следва да остане част от съдебната власт.
По повод думите на президента, че очаква държавното обвинение да не работи селективно и след въпрос – смята ли, че е работил селективно по делото „КТБ“, Гешев отговори отрицателно.
Според него „политик от олигархичен кръг“ създавал мит, че прокуратурата е виновна за всичко в държавата. Това не било вярно.
Иван Гешев обясни, че за него не било критерий медиите на кои олигархични кръгове го хвалят и кои го критикурат. Трябвало да се притесняват само тези, които нарушават закона.
Гешев подчерта неколкократно, че главният прокурор не е недосегаем, безотговорен и всевластен. Това било мит и политика (на пропаганда – б.а).
Прокуратурата досега не била достатъчно активна, за да опровергае това.
„Не смятам да споделям проблемите на прокуратурата. Да, имаме проблеми, ние знаем кои са нашите проблеми и имаме намерение и ги решаваме“, заяви още Иван Гешев.
Борбата с престъпността зависела от правоохранителни органи, които били много, от прокуратурата и от съда.
„Не може една система да работи и да е виновна само една част от тази система. Всички от тази система трябва да си вършат работата и да си я вършат качествено и в рамките на своята професионална компетентност“, добави Гешев.
Според него резултатите на българската съдебна власт не били лоши в сравнение с европейските аналози.
Гешев отказа да отговори с какъв екип ще работи. Имало време да помисли по този въпрос.
И аз не бих се молил за САЩ, но за СЕЩ-да. И, дай боже, да станем част от тях, че иначе много пошо ни се пише. А и на Европа и светс също.
Не е сигурно и дали дебатът ще донесе някакви промени, защото нашите пионки се управляват от 14-15 хиляди километра! Последното "велико и приятелско" посещение ( след привикване, а не покана) го доказва!
Моли се да има ЕС/СЕЩ, че с промяната на конституцията ще осъмнем в нещо, където няма да има значение кой е и какво прави гл. прокурор.