Адвокат д-р Мария Петрова: Прокуратурата трябва веднага да започне разследване за починалото дете!
Адвокатката по медицинско право, която е родена в Айтос, препоръча да се изземат всички рентгенови снимки, докато не бъдат загубени
Прокуратурата трябва веднага да се самосезира по случая с починалото дете в педиатрична болница „Проф. д-р Иван Митев” и да се направи мащабно разследване, за да се установят причините, довели до трагедията. Веднага трябва да се изземе медицинската документация и всички рентгенови снимки, преди да са се загубили, нужно е и да се назначат съдебно-медицински експертизи. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия специалистът по медицинско право д-р Мария Петрова.
Това е поредният нелеп случай, добави тя.
„Няколко неща ми направиха фрапиращо впечатление. Странно е как лекарите не са запознати, че детето е имало трансфериране между няколко лечебни заведения. Всички знаем, че по закон едно от основните задължения е лечебните заведения да си оказват съдействие, т.е. става въпрос за тези документи, които се пренасят от болница в болница“, коментира лекарката-адвокат, която е родена и израснала в Айтос.
Всеки си тръгва със своите документи и лекарят трябва да знае къде е бил пациентът преди това, добави тя.
„Това, че детето не е регистрирано в болницата като пациент, не означава, че не е било там и не е имало нужда от помощ. Поредните проблеми са свързани с начина, по който се води медицинската документация и това как се регистрират децата като пациенти. Мога да ви кажа за още няколко случая – на Мелани, на Кейси. Това са починали деца, за които в момента водим дела“, заяви д-р Петрова.
„Документацията липсва, не могат да се докажат определени действия. Нормално е между версиите на родителите и лекарите да има разминаване. Може времевите възприятия да са различни, защото родителите са под стрес“, добави тя.
„Ако ние обаче имаме работеща система и някой може наистина да окаже помощ, няма как да допуснем, че дете на 3 години ще бъде оставено веднъж да отиде в болница и въобще да не бъде регистрирано като пациент, да бъде отпратено и да бъде прието в друго лечебно заведение, в което пък му казват, че е за домашно лечение, без дори да му дадат период, в който да го проследяват и няколко часа по-късно изходът да е фатален“, коментира адвокатката по медицинско право.
„Проблемът е първо системен и ако погледнем от юридическа гледна точка и трябва да доказваме нещо, може да се каже, че това е свързано с медицинската документация, която не се води изрядно. В подобни случаи кой ще е лекарят, вещо лице и експерт, който ще ни даде качествена и адекватна експертиза?“, попита тя.
„В закона е казано, че спешна помощ трябва да се оказва на всички, а когато става въпрос за деца, те са с приоритет. Не мога да приема версии за резервирано легло. Проблемът е, че всяка болница е автономна и няма никаква комуникация с другите лечебни заведения. Затова всичко започва отначало“, каза още д-р Мария Петрова.