Отличното сътрудничество между лекари от УМБАЛ „Дева Мария“ и УМБАЛ- Бургас върна живота на пациентка с тумор на бъбрека
Пациентката пристига в университетска болница „Дева Мария“ с оплаквания от силни болки в гърба, вижте цялата й история
Мултидисциплинарно сътрудничество между две бургаски болници изправи на крака пациент с безнадеждна диагноза. Благодарение на общите усилия на уролозите и инвазивните кардиолози на университетска болница „Дева Мария“ и неврохирурзите на УМБАЛ- Бургас, 67-годишната М.Г. живее втори живот.
Пациентката пристига в университетска болница „Дева Мария“ с оплаквания от силни болки в гърба. Попада при началника на Клиниката по урология- д-р Дичо Калоянов след многократни прегледи при други лекари, установен тумор на бъбрека и категоричен отказ от операция от страна на лекарите от други медицински заведения.
„Когато пациентката пристигна при мен, установих, че проблемът не е само в големия тумор на бъбрека. На скенера се видя, че в първите три прешлена има метастаза от тумора- в последния гръбен и първите два лумбални.“ разказва д-р Калоянов.
„Тази жена нямаше прешлени, те бяха изядени от метастазата. Това промени много нещата...Операцията към този момент беше невъзможна, защото осъзнавах, че във всеки един момент мога да скъсам гръбначния стълб и да обрека пациентката на пълна парализа.“ След като установява сериозния проблем, д-р Калоянов се свързва с началника на отделението по неврохирургия на УМБАЛ- Бургас- д-р Николай Недев.
Началникът на неврохирургията се отзовава светкавично. „Болната беше с тежка пареза на долни крайници, с много големи болки. Метастазата беше обхванала първи поясен, част от втори поясен и част от дванадесети гръден прешлени. Операцията премина в два етапа и продължи около 3 часа. С моя екип отворихме гръбначния канал, извадихме тумора и направихме стабилизация на сегмента с транспедикуларни винтове. Важно е да се знае, че тези операции трябва да бъдат направени навреме, преди да са некротизирали нервните структури.
В този случай д-р Калоянов се обади в правилния момент и резултатите бяха оптимални.“, разказва д-р Недев. Започва интензивна рехабилитация под ръководството на началника на отделението за физикална и рехабилитационна медицина в УМБАЛ- Бургас - д-р Диана Недева. Само след десет дни болната е вертикализирана и от УМБАЛ- Бургас я изписват на собствен ход. Когато приема за втори път пациентката и започва да я подготвя за операцията, д-р Калоянов установява, че артерията се крие в туморното образувание.
„В този момент разбрах и защо са отказали операция в другите болници, в които болната е потърсила помощ- при премахване на тумора кървенето от артерията ще постави пациентката в почти безнадеждна ситуация.“ Урологът решава да обсъди проблема с началника на сектора по инвазивна кардиология д-р Мариана Контева, която се съгласява да емболизира артерията. Така опасността от кървене е избегната и въпреки много трудната операция, туморът е премахнат.
„Самата методика по емболизация на бъбречната артерия е особено специфична. За болницата тя вече е рутинна, не се случва за първи път. Специфичното в случая е мултидисциплинарната бърза и адекватна реакция между три екипа- неврохирурзи, уролози и инвазивни кардиолози от две различни болници- нашата и УМБАЛ- Бургас.“ връща се към случая д-р Контева.
Буквално за 20 дни една пациентка с тежка диагноза и практически терминално общо състояние, която обичайно би била проблем за операция от която и да е специалност, предвид локализацията на тумора и деструкцията на прешлените, е изправена на крака.
Изключителното партньорство между специалистите от университетска болница „Дева Мария“ и УМБАЛ- Бургас прави възможно М.Г. да продължи своето лечение с последваща онкотерапия и да получи шанс за живот. Екипите на Клиниката по урология и Сектора по инвазивна кардиология в университетска болница „Дева Мария“ благодарят на колегите си от Отделението по неврохирургия и Отделението за физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ- Бургас за коректността и колегиалността, от които големият победител са пациентите.